Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 262 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Sty 2012 15:51 

Rejestracja: 28 Lut 2010
Posty: 423
Loty: 7
Kilometry: 5 251
niebieski
http://www.cyprusbybus.com/default.aspx
_________________
Zapraszam na swojego bloga o podróżach i nie tylko...
http://zajebistepodroze.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 11 Lut 2012 17:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1551
Loty: 101
Kilometry: 94 804
niebieski
dos70 napisał(a):
http://www.cyprusbybus.com/default.aspx


Dzięki za stronkę, tylko chyba cen nie podają? Ale połączenia można sobie wyszukać:)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 29 Mar 2012 15:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2010
Posty: 750
Loty: 264
Kilometry: 273 201
Zbanowany
niebieski
czy ma ktoś adresy stron TAXI w Paphos?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 04 Maj 2012 07:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1551
Loty: 101
Kilometry: 94 804
niebieski
Czy z Larnaca Airport do Ayia Napa można się dostać autobusem tylko z przesiadką? Ma ktoś jakieś doświadczenie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Maj 2012 08:26 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 279
niebieski
Albo jakiekolwiek doswiadczenie w poruszniu sie wokolicach Paphos? Przede wszystkim lotnisko-miasto, miasto-inne atrakcje. Czy jest to klopotliwe/drogie, czy warto rozwazyc wynajem samochodu?
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Maj 2012 13:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 1551
Loty: 101
Kilometry: 94 804
niebieski
Z Larnaca Airport dojechaliśmy auto/busem z 1 przesiadką za 2 euro. Pierw z lotniska za 1 euro z miłą Panią gadającą całą trasę przez telefon, potem po godzinie czekania również za 1 euro autobusem 711 z bardzo miłym Panem dużym autobusem - gadał coś w niebogłosy całą drogę. Wcześniej nie załapaliśmy się na małego green-busa - za dużo osób w nim było, nawet 2 dużych toreb byśmy nie upchneli.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 26 Maj 2012 14:38 

Rejestracja: 26 Maj 2012
Posty: 3
Dodam, że na wszystkie rodzaje biletów są zniżki studenckie (50%). Honorują polskie legitymacje studenckie (sprawdzali tylko ogólnie, nie patrzyli na datę ważności, ale trzeba mieć dokument przy sobie). Także jak ktoś ma status studenta to warto wziąć ze sobą legitymację.
(dotyczy Paphos)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 05 Cze 2013 12:48 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 9
Gdyby ktoś miał problemy z połapaniem się na podanej wyżej stronie to tu jest konkretna rozpiska jak się dostać z lotnisk do centrum i do innych miast.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 23 Gru 2013 09:46 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Słaba ta "rozpiska", bo 418 to jeden z wielu podmiejskich autobusów, które o lotnisko zahaczają. Gdyby ktoś potrzebował info o komunikacji na Cyprze, to proszę pytać. Długo i mozolnie ją rozkminiałem (z racji osobistej odchyłki), co nie było łatwe, bo np. wieszania rozkładów na przystankach nie uznają i obecnie posiadam wszystko usystematyzowane, wrzucone we własne tabelki i stale to aktualizuję.
Dla mnie ta ich komunikacja to jest niezła podnieta, bo wszystko takie typowo cypryjskie, dzikie niemalże, a jednak wykonywane rzetelnie. Podróżując po mieście wymyślałem najdziksze połączenia z jeżdżeniem wioskowymi dowozówkami i przejściami pieszo i nigdy żaden autobus się nie spóźnił, nie pominął przystanku itp., mimo że pasażerów tam nie ma prawie wcale.
Do tego bilety tanie jak barszcz, taryfa urzędowa, a dobówkę można kupić nawet na cały kraj (z Intercity włącznie).
Co do Larnaki, to w sierpniu 2013 r. zrobili rewolucję w trasach, co zostawiło lotnisko w czarnej dziurze, ale po korekcie październikowej znów jest rewelacja i obecnie oprócz kilku linii podmiejskich na lotnisko co pół godziny i to aż do północy kursuje linia 425, przemierzająca potem całe miasto, z dzielnicą plażową w miejscowościach Oroklini i Pyla włącznie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 23 Gru 2013 10:36 

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 432
Loty: 86
Kilometry: 133 664
niebieski
Jakos na pocztku września z centrum Larnaki do Ayia Napy placilem 4 euro / osoba.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 23 Gru 2013 12:25 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Zgadza się, bilet Intercity na tej trasie kosztuje €4, dobówka na tę trasę chyba €7. Ale ten sam odcinek można przejechać miejskim autobusem 711 i wtedy płacisz €1,50.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 12 Lis 2014 10:32 

Rejestracja: 09 Cze 2013
Posty: 49
Chcialem nadmienic, ze mimo iz na stronie green buses jest napisane o znizce tylko dla studentow cypryjskich, to polkie legitymacje sa jak najbardziej akceptowane. W moim przypadku 7 przejazdow.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 02 Cze 2015 16:57 

Rejestracja: 05 Sie 2011
Posty: 1005
niebieski
Witam. Czy może orientujecie się jak dostać się z lotniska w Larnace do Pafos? Jedzie może jakiś autobus miejski? Jaki jest koszt? Jeszcze nie zarezerwowałem samolotu ale jestem blisko tyle, że powalają mnie z nóg ceny transferów np. resorthooppa. Lądowanie przewidziane jest na godzinę 19.50 Pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 02 Cze 2015 17:06 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Do Pafos pewnie przez Limassol. Czyli trzeba będzie zrobić trasę lotnisko-Larnaka-Limassol-Pafos (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Da się to zrobić niewielkim kosztem, nie wiem jednak czy o tej godzinie. A nie lepiej zostać na noc w Larnace? Ma ona swój urok.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 02 Cze 2015 17:54 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
O tej porze (a według wyspiarskich standardów to już pora linii nocnych) autobusem do Pafós nie dojedziesz. Więc zgadzając się z przedmowcą polecam nocleg w Larnace.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Cze 2015 16:56 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
Czas najwyższy podzielić się moimi wrażeniami z jazdy autobusami po Cyprze. Nocleg zaklepaliśmy w Larnace (bo lotnisko) i z perspektywy czasu uważam że Limassol byłby lepszy ze względu na centralną lokalizację. Największą wadą bazy w Larnace był ciężki dojazd do Pafos, bo z przesiadką w Limassol. Wyszło drożej i około 3h. W moim osobistym rankingu Larnaka miała najmniej do zaoferowania jeśli chodzi o zwiedzanie.

Autobusy z Larnaki startują z Finikoudes Beach Bus Stop. Idąc wzdłuż plaży przystanek jest na wysokości sieciowych jadłodajni (KFC, MCD, TGI Friday's). Do Limassol i Nikozji bilet kosztuje 4E w jedną stronę lub 7E RT. Można też za 15E kupić bilet całodzienny ale to się z bardzo nie opłaca nawet jadąc do Pafos (tu pytanie do użytkownika obibok - czy ten bilet całodzienny działa również na komunikację miejską? bo wtedy miałby sens.)

W Nikozji przystanek główny jest w centrum miasta, niedaleko głównego deptaku. Siatka do Nikozji jest dość gęsta, nawet w weekendy. Wielki plus dla Nikozji że busy miejskie też startują z tego przystanku (nie korzystałem). Chcąc dostać się do Kirenii lub Famagusty na północy trzeba iść deptakiem cały czas prosto, przekroczyć pieszy punkt graniczny (przy budkach północno-cypryjskich są mapy i przewodniki) i nadal trzeba iść prosto (na północ) aż do Kirenia Gate. Tam startują słynne busiki. Po lewo do Kirenii (Girena) a po prawo do Famagusty (Magusa). Jeśli nie ma akurat żadnego busika, idąc dalej widać rozwidlenie dróg. Droga w lewo prowadzi na główny dworzec, a w prawo na mniejszy tuż za stacją benzynową. Co do cen to jechaliśmy do Famagusty i jadąc spod Kirenia Gate płaciliśmy 7 TL, a wracając busik jechał na mały dworzec i płaciliśmy 9 TL. Ogólnie w Północnej Nikozji ciężko było znaleźć kogoś kto udzieliłby informacji po angielsku. Z Famagusty chcieliśmy udać się do Salaminy (Salamis) na stanowisko archeologiczne. Niestety na dworcu w Famaguście okazało się że nie ma takiego połączenia. Obok dworca jest firma taksówkarska, której szef mówi po angielsku. Biorą 20E RT z opcją czekania przez kierowcę lub przyjazd na umówioną godzinę. Umawialiśmy się na 2 godziny i powiem szczerze że wyrobiliśmy się ale piwo w kawiarni to już trzeba było pić naprawdę w pośpiechu ;)

Jeśli chcemy jechać z Larnaki do Pafos to trzeba się przesiadać w Limassol. Główny przystanek zielonego busa jest w New Port i tam też się przesiadamy. Ja zrobiłem bezpiecznego składaka z 30 minut postoju w Limassol. Autobus z Larnaki jedzie około 1h30 minut. Nie wiem czy byłoby wykonalne przesiąść się na styk. Wydaje mi się że można wysiąść przystanek wcześniej czyli Old Port i przejść na inną stronę ronda. Ale szczegółów nie znam. Wiem tylko że ktoś kto z nami jechał z Larnaki wysiadł w centrum i później wsiadał w centrum ale przystanek był inny. W Pafos przystanek jest w nowej części miasta. Najważniejsze atrakcje są w starej części przy nabrzeżu. Z dworca jest bus miejski który to wszystko łączy (618). Z Dworca na nabrzeżu dojedziemy do Tombs of the Kings (615) oraz do skały Afrodyty (631). W informacjach na obu dworcach można dostać rozkłady jazdy autobusów. Niestety ale autobus do Afrodyty ma sporą wyrwę w rozkładzie bo chyba od 11 do 15 jest "sjesta" i dlatego ostatecznie skałę odpuściliśmy.

Jeśli naszym celem jest Limassol to warto wysiąść w Old Port. Zresztą kierowca oznajmia że to centrum miasta. Niestety w Limassol również autobusy miejskie jeżdżą z innego dworca. Dworzec jest jakieś 700 m na północ od przystanku Old Port, koło szpitala, policji i poczty (któreś z nich powinno być na mapie bo dworca często nie ma). Z przystanku Old Port jedzie też busik K201 który robi kółko co 20 minut z głównego dworca (w weekendy rzadziej). Z głównego dworca LEONTIOU E.M.E.L STATION jest bus 16B który jedzie do Acient Kourion. Niestety byliśmy w Limassol w Sobotę i ten autobus jeździ co 3 godziny. Zwiedziliśmy Kourion ale chcieliśmy zobaczyć jeszcze świątynię Apolla. Nie zdążylibyśmy na pieszo tam dojść (ok 4 km) więc zaczepiałem ludzi na parkingu przy Kourion. Pierwszy strzał okazał się celny bo 2 miłych Holendrów nas podwiozła (przy okazji sami weszli do świątyni). Z Apolla wracaliśmy pieszo. Przy wyjściu jest ścieżka która prowadzi wzdłuż drogi do starożytnego stadionu. Zostało nam jeszcze 2 km i coraz mniej czasu do powrotnego autobusu. Wrzuciliśmy z żoną naprawdę konkretne tempo marszu, pod koniec już biegliśmy, a i tak mogłem tylko pomachać odjeżdżającemu autobusowi. Następny za 3h. Pozostał autostop. Ktoś tutaj już pisał że najlepiej zaczepiać ludzi więc ustawiłem się pod straganem z owocami. Przy okazji pozdrawiam Polską parę która proponowała nam arbuza :) Trochę kiepsko szło bo boczna droga, ale na szczęście ludzie są tam naprawdę mili i jedna Pani z córką nas zabrała do jakiegoś centrum handlowego skąd był bus do centrum miasta. Najpierw odmówiła jak ją zapytałem, ale jak zobaczyła że jestem z żoną to się po nas wróciła. Niestety ale wekendowy rozkład jazdy mnie prześladował. Zachciało mi się Frozen Yogurthu i przez to nie zdążyliśmy na autobus nr 17 do Kolossi Castle. No cóż, mięliśmy ponad godzinę na zapoznanie się z centrum Limassol. Jadąc do Kolossi musieliśmy wrócić na maks do 18.30 bo o 19 był ostatni bus do Larnaki. Dlatego jadąc do Kolossi wypytałem dokładnie o rozkład kierowcę. Wracając z Kolossi byliśmy jedynymi pasażerami i kierowca który mnie pamiętał zawołał nas do przodu na 40 minutową pogawędkę. Ogólnie na LEONTIOU E.M.E.L STATION jest informacja ale w sobotę po 14 była już zamknięta. Mój błąd polegał na tym, że rano, jak odjeżdżaliśmy do Kourion to nie wziąłem z informacji rozkładów.

Busem Larnaka-Limassol można dojechać też na neolityczne wykopaliska Chrirokitia. Jest to mniej więcej w połowie drogi. Zostawiliśmy sobie to na niedzielny poranek Wyjechaliśmy o 9,30 a powrotny bus był po 12. Spokojnie starczyło czasu na zwiedzanie i śniadanie w Vasiliki Restaurant.

Podsumowując: Na Cyprze da się dojechać busem prawie wszędzie. Cenowo wyszło nas to ok 47 E/os (Nikozja, Pafos, Famagusta, Limassol, Chrisokita) + 10 E za dzienne bilety na autobusy miejskie w Pafos i Limassol. Jeśli ktoś mógłby porównać to z kosztem wynajmu samochodu to byłbym wdzięczny. Minusem na pewno jest większe zużycie czasu i odpuszczenie skały Afrodyty. Tyle że ja osobiście nie przepadam za jazdą samochodem w trudnych warunkach (ruch lewostronny, ciasne centra miast).

Rozkłady jazdy są naprawdę punktualne, więc można wszystko ładnie poskładać. Powiem szczerze że nasza wyprawa busami po Cyprze była w dużej części spontanem i polegała na zbieraniu informacji na miejscu. W rzeczywistości dało się to przygotować i solidnie zaplanować w domu. Trochę luzacko podszedłem do tematu, ale naprawdę tam każdy mówi po angielsku (poza turecką stroną) i każdy jest pomocny.

Przygotowując plan działania przed wyjazdem, polecam zajrzeć na strony poszczególnych przewoźników w danym mieście bo ta wyszukiwarka z której tutaj wszyscy korzystamy nie jest doskonała, zwłaszcza jak się nie zna nazwy przystanku. Na tych stronach można szukać po mapach połączeń. Ja tego nie zrobiłem przed wyjazdem, a na pewno oszczędziło by mi to kilku przygód (których nie żałuję :P)
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 29 Cze 2015 11:34 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Jako że wywołujesz mnie do tablicy (dzięki za uznanie - żaden tam specjalista, po prostu długo i skutecznie to rozgryzałem...).
bruce09lili napisał(a):
Największą wadą bazy w Larnace był ciężki dojazd do Pafos, bo z przesiadką w Limassol. Wyszło drożej i około 3h. W moim osobistym rankingu Larnaka miała najmniej do zaoferowania jeśli chodzi o zwiedzanie.

W sumie to zależy, bo znowu mieszkając w Lemesos miałbyś konieczność przesiadki w Larnace przy wyprawach np. do Protaras.

Cytuj:
Można też za 15E kupić bilet całodzienny ale to się z bardzo nie opłaca nawet jadąc do Pafos (tu pytanie do użytkownika obibok - czy ten bilet całodzienny działa również na komunikację miejską? bo wtedy miałby sens.)

Tak, działa na wszystko. Jest tylko słabo dostępny - kiedyś w Intercity kupiłem go u kierowcy, ale generalnie dostępny tylko na dworcach. Zresztą tam to czasem jest ciekawie. Kiedyś na 712 trafiłem na starszego dziadka kierowcę, który mówił jakąś gwarą i ciężko było się dogadać po grecku. W końcu chwyciłem mu tę kasetkę wydobyłem z dna bilety dzienne (te zwykłe po € 5) i pokazałem.

A ten za € 15 - no cóż, w poprzednim cenniku (do kwietnia 2013 r.) on kosztował € 10 i wówczas się bardziej opłacił.

Cytuj:
Niestety na dworcu w Famaguście okazało się że nie ma takiego połączenia. Obok dworca jest firma taksówkarska, której szef mówi po angielsku. Biorą 20E RT z opcją czekania przez kierowcę lub przyjazd na umówioną godzinę. Umawialiśmy się na 2 godziny i powiem szczerze że wyrobiliśmy się ale piwo w kawiarni to już trzeba było pić naprawdę w pośpiechu ;)

Gdzieś czytałem, że na Północy busiki są raczej dla tubylców. Co do turystów liczą, że będą wynajmować samochody / brać taksówki.

Cytuj:
Jeśli chcemy jechać z Larnaki do Pafos to trzeba się przesiadać w Limassol. Główny przystanek zielonego busa jest w New Port i tam też się przesiadamy. Ja zrobiłem bezpiecznego składaka z 30 minut postoju w Limassol. Autobus z Larnaki jedzie około 1h30 minut. Nie wiem czy byłoby wykonalne przesiąść się na styk. Wydaje mi się że można wysiąść przystanek wcześniej czyli Old Port i przejść na inną stronę ronda. Ale szczegółów nie znam.

Można się tam przesiadać i w niektórych kursach zaoszczędzić sporo czasu. Mnóstwo ludzi tam robi, więc często kierowcy krzyczą i pokazują, gdzie. Problemem jest przystanek - ten z Larnaki staje normalnie przy drodze, a ten do Pafos zatrzymuje się na środku ronda, bo potem ciśnie z powrotem. Nawet tam rozkłady wiszą (choć nieaktualne) - na ścianie kebabowni.

Cytuj:
Wiem tylko że ktoś kto z nami jechał z Larnaki wysiadł w centrum i później wsiadał w centrum ale przystanek był inny. W Pafos przystanek jest w nowej części miasta. Najważniejsze atrakcje są w starej części przy nabrzeżu. Z dworca jest bus miejski który to wszystko łączy (618).

On jeździ co pół godziny z dziurami na posiłki. Więc można kawałeczek podejść do głównego targowiska i stamtąd co 10 minut jest też 610.

Cytuj:
Niestety ale autobus do Afrodyty ma sporą wyrwę w rozkładzie bo chyba od 11 do 15 jest "sjesta" i dlatego ostatecznie skałę odpuściliśmy.

Nie tyle sjesta, co przerwa posiłkowa. Pani z Ο.ΣΥ.ΠΑ. przysłała mi służbowe rozkłady - oni nie mają odstępstwa dla komunikacji miejskiej, więc muszą się trzymać ogólnych przepisów (jak u nas w dalekobieżnych), czyli 4,5 h pracy, 45 min. przerwy, 4,5 h pracy. Przy częstych liniach jak 615 te przerwy nie mają wielkiego wpływu na ciągłość, ale przy rzadszych już tak. Oczywiście da się to fajnie ułożyć, ale oni pewnie nie potrafią...

Cytuj:
Jeśli naszym celem jest Limassol to warto wysiąść w Old Port. Zresztą kierowca oznajmia że to centrum miasta. Niestety w Limassol również autobusy miejskie jeżdżą z innego dworca. Dworzec jest jakieś 700 m na północ od przystanku Old Port, koło szpitala, policji i poczty (któreś z nich powinno być na mapie bo dworca często nie ma).

Jest jeszcze drugi dworzec, na Lambrou Porfira. Z jednego do drugiego jedzie K200.

Cytuj:
Z przystanku Old Port jedzie też busik K201 który robi kółko co 20 minut z głównego dworca (w weekendy rzadziej). Z głównego dworca LEONTIOU E.M.E.L STATION jest bus 16B który jedzie do Acient Kourion. Niestety byliśmy w Limassol w Sobotę i ten autobus jeździ co 3 godziny.

No tak, ja tam zawsze jadę z torbą pełną rozkładów.
Ale co do Kourion, to wystarczyło podejść jakiś kilometr do Episkopi i stamtąd już kursują wszystkie 16 (także A i B).
Cytuj:
Dlatego jadąc do Kolossi wypytałem dokładnie o rozkład kierowcę. Wracając z Kolossi byliśmy jedynymi pasażerami i kierowca który mnie pamiętał zawołał nas do przodu na 40 minutową pogawędkę. Ogólnie na LEONTIOU E.M.E.L STATION jest informacja ale w sobotę po 14 była już zamknięta. Mój błąd polegał na tym, że rano, jak odjeżdżaliśmy do Kourion to nie wziąłem z informacji rozkładów.

Jak ostatnio byłem w Kolossi, to był jarmark bożonarodzeniowy i była zamknięta uliczka prowadząca do zamku. Więc pod zamek autobus podjeżdżał z drugiej strony. Pytam się pana, który sprzedaje bilety na zamek, czy autobus tu normalnie podjedzie. A on mi na to "Tak tak, na pewno będzie. Nie wiem, czy za godzinę czy za pół, ale na pewno". No i śmiać mi się chciało, bo miał być za 15 minut, ostatni tego dnia, i wcale tam nie podjechał, tylko kawałek dalej. Ech, beztroskie podejście południowców...

Cytuj:
Busem Larnaka-Limassol można dojechać też na neolityczne wykopaliska Chrirokitia. Jest to mniej więcej w połowie drogi. Zostawiliśmy sobie to na niedzielny poranek Wyjechaliśmy o 9,30 a powrotny bus był po 12. Spokojnie starczyło czasu na zwiedzanie i śniadanie w Vasiliki Restaurant.

Ech, rozmarzyłem się. Ja ostatnio u nich za € 3,00 kupiłem torbę świeżutkich mandarynek...

Cytuj:
PTyle że ja osobiście nie przepadam za jazdą samochodem w trudnych warunkach (ruch lewostronny, ciasne centra miast).

A to u mnie była główna przesłanka do wynajmu samochodu. Bo atrakcja!

Cytuj:
Rozkłady jazdy są naprawdę punktualne, więc można wszystko ładnie poskładać.

Jeżdżą wyjątkowo punktualnie i z przesadną dokładnością podjeżdżają pod najbardziej wymyślne przystanki, gdzie i tak nikt nie czeka (bo poza Intercity i głównymi liniami miejskimi to wszystko jeździ raczej puste). Być może mają śledzenie GPS, bo pozytywnie mnie zadziwili - to nie pasuje do stereotypu Greków.

Cytuj:
Powiem szczerze że nasza wyprawa busami po Cyprze była w dużej części spontanem i polegała na zbieraniu informacji na miejscu. W rzeczywistości dało się to przygotować i solidnie zaplanować w domu. Trochę luzacko podszedłem do tematu, ale naprawdę tam każdy mówi po angielsku (poza turecką stroną) i każdy jest pomocny.

Spontaniczne wycieczki mają największy urok. Ja pierwszym razem myślałem, że tam w ogóle nie ma komunikacji, a teraz jeżdżę przygotowany. Śmiać mi się chce, bo nawet pół roku wcześniej rezerwując noclegi z reguły wiem, którym kursem której linii będę jechał.

Cytuj:
Przygotowując plan działania przed wyjazdem, polecam zajrzeć na strony poszczególnych przewoźników w danym mieście bo ta wyszukiwarka z której tutaj wszyscy korzystamy nie jest doskonała, zwłaszcza jak się nie zna nazwy przystanku. Na tych stronach można szukać po mapach połączeń. Ja tego nie zrobiłem przed wyjazdem, a na pewno oszczędziło by mi to kilku przygód (których nie żałuję :P)

Jakby ktoś chciał, to mam sporo aktualnych materiałów, w tym mapek i rozkładów, także własnej roboty. Wyszukiwarka cyprusbybus.com wiele mi pomogła w rozkminianiu tego wszystkiego, ale nie należy jej ufać. Podaje nierealne połączenia i błędnie pokazuje lokalizacje niektórych przystanków, a nawet przebieg linii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 29 Cze 2015 11:51 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 573
Loty: 65
Kilometry: 132 127
niebieski
obibok napisał(a):
Jak ostatnio byłem w Kolossi, to był jarmark bożonarodzeniowy i była zamknięta uliczka prowadząca do zamku. Więc pod zamek autobus podjeżdżał z drugiej strony. Pytam się pana, który sprzedaje bilety na zamek, czy autobus tu normalnie podjedzie. A on mi na to "Tak tak, na pewno będzie. Nie wiem, czy za godzinę czy za pół, ale na pewno". No i śmiać mi się chciało, bo miał być za 15 minut, ostatni tego dnia, i wcale tam nie podjechał, tylko kawałek dalej. Ech, beztroskie podejście południowców...


co do beztroskiego podejścia... całe przygody w Limassol zaczęły się od pewnego miłego starszego pana na dworcu miejskim, który widząc że studiuję rozkład powiedział mi który autobus jedzie do Kourion a który do Kolossi. Dodatkowo wcisnął mi kit że z Kourion jest 10 minut z buta do Kolossi dlatego zadowolony nie dopytałem szczegółów w informacji, bo ułożył się ładny plan, jedziemy do Kourion, później z buta do Kolossi i autobusem powrót do miasta. Po drodze zaczęliśmy wertować mapę i trochę podejrzane mi się wydawało to 10 minut. Oczywiście na miejscu okazało się to totalną nieprawdą, a my znaleźliśmy się spory kawałek za miastem bez rozkładów, porządnej mapy i planu działania :P ale i tak było fajnie i wspominam Cypryjczyków jako najmilszy naród jaki spotkałem :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Cze 2015 12:10 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
bruce09lili napisał(a):
co do beztroskiego podejścia... całe przygody w Limassol zaczęły się od pewnego miłego starszego pana na dworcu miejskim, który widząc że studiuję rozkład powiedział mi który autobus jedzie do Kourion a który do Kolossi. Dodatkowo wcisnął mi kit że z Kourion jest 10 minut z buta do Kolossi dlatego zadowolony nie dopytałem szczegółów w informacji, bo ułożył się ładny plan, jedziemy do Kourion, później z buta do Kolossi i autobusem powrót do miasta. Po drodze zaczęliśmy wertować mapę i trochę podejrzane mi się wydawało to 10 minut.

A to ja miałem dokładnie taki sam plan, tylko że wydrukowałem sobie fragmenty zdjęcia satelitarnego i wiedziałem, że to nie 10 minut. W końcu pieszo doszliśmy tylko do Episkopi, tam znaleźliśmy klimatyczną knajpkę (taką dla tubylców, od tego czasu byłem tam już kolejny raz) i stamtąd do Kolossi pojechaliśmy autobusem.

Cytuj:
ale i tak było fajnie i wspominam Cypryjczyków jako najmilszy naród jaki spotkałem :)

Jasne. Choć ja się na tym nie znam, ale nie wiem, czy oni są narodem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 04 Sie 2015 00:32 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Minister Transportu, Komunikowania się i Pracy wydał właśnie decyzję z klauzulą natychmiastowej wykonalności, że pora nocna rozpoczyna się nie o godzinie 23:00, lecz 21:00. Oznacza to, że nie tylko trzeba kupić bilet nie za € 1,50 lecz € 2,50, ale że w tych godzinach tracą ważność bilety jednodniowe i tygodniowe. O ile pamiętam, decyduje godzina rozpoczęcia kursu, choć w Larnace trudno byłoby ją określić.


Ostatnio edytowany przez obibok, 04 Sie 2015 23:17, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 262 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group