Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Lut 2013 17:01 
Założyciel
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2010
Posty: 4096
Loty: 507
Kilometry: 1 172 588
Hej, ktoś nurkował/snorkował na tej rafie? Jestem ciekawe, w jakim jest stanie, w nacie mało informacji.
Będę też wdzięczny za informacje, jeśli ktoś był/nocował w miejscowości Kalpitiya lub w okolicy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 01 Paź 2014 13:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2014
Posty: 228
Hej, spędziłam 3 dni na snorkelingu i oglądaniu delfinów na tym półwyspie. Samo miasto Kalpitiya jest dość paskudne i ciesze się że zrezygnowałam z taniego noclegu tutaj. Do obejrzenia jest stary duński fort, obłożony drutem kończącym i pilnowany przez wojsko, poza tym port rybacki, gdzie mnie rozśmieszyli tym, że bilet wstępu chcieli mi sprzedać. Dojechałam tu bezpośrednio z lotniska. Na głównej drodze złapałam autobus do Puttalam a tam przesiadka w autobus do Kalpitiya. Po drodze wysiadłam w Norochcholai, gdzie był zarezerwowany hotel Roseaanna za 210 zl/noc. Jest to bardzo ładny hotel i stosunkowo niedrogi na tle okolicznych eko - resortów, w których nocleg to spokojnie 300-600 zł za noc. Nie zauważyłam w okolicy licznych guesthouse'ów jak w innych częściach kraju. Sama plaża, Alankuda jest wielka, długa i szeroka, ale pozbawiona uroku. Zero turystów. Na horyzoncie elektrownia i wiatraki.
Na półwyspie można też wybrać nocleg od strony zatoki. Rzuciłam tylko okiem: spokojna woda porośnięte brzegi namorzynami. Tańsze hotele usytuowane są wzdłuż głównej drogi, jednak na krótki pobyt lepiej wybrać coś ładniej położonego. Infrastruktura okolicy rozwinięta słabo, bo brak tu prawie turystów, co oczywiście jest dla niektórych plusem.
W okolicy zwiedziłam wybrzeże, gdzie największą atrakcją jest...kościół. W oddali było widać kilku kite-surferów.
Nie wiem, czy da się tu nurkować. Na rafie na pewno nie, bo jest mega płytko. Sam snorkelling fajny, ale był to pierwszy snorkelling w moim życiu. Osoby, które robiły to w rafie australijskiej będą raczej zawiedzione. Koralowce w dużej mierze wyglądały na martwe, ale jest sporo rybek, nawet rekiny rafowe. Fala mnie zarzuciła i podrapało mi całe nogi o koral, który był chyba z 15 cm pod powierzchnią wody. Blizny mam do dziś, choć minęło ponad pół roku. Nie miałam czasu sama chodzić i organizować tej wycieczki, więc hotel zrobił to dla mnie. Każdy hotel tutaj organizuje te eskapady. Na szczęście było się z kim podzielić łódką i kosztami. Koszt jest wysoki, ok. 12000 lkr za łódkę (ok. 1,5 godz w wodzie plus dojazd) plus rządowy bilet wstępu 8 USD/osoba.
Oglądanie delfinów to wyprawa wcześnie rano ok. 7.00, koszt ok. 10000 za łódkę +8 USD bilet ministerstwa środowiska/os., w sumie ok. 2 w godz. pływania. Widzieliśmy setki delfinów, tuńczyki i wieloryba. Bardzo mi się podobało. Ten bilet od ministerstwa to jakaś farsa jest, bo na obszarze, gdzie delfiny ganiają tuńczyki jest mnóstwo śmierdzących spalinowych łódek rybackich z sieciami, które jak wiadomo, są największym zagrożeniem dla delfinów.
Podsumowując, nie widzę sensu na dłuższy pobyt tutaj, chyba że ktoś chce się pouczyć kitesurfing 'u.
================
Edit: koralowce nie były tam oczywiście martwe, tylko ja wtedy myślałam, że żywy koralowiec to musi falować w wodzie. ;)
================
Generalnie poleciłabym wyprawę w te rejony, jeśli jest to np. Kolejny już wasz wypad do Sri Lanki lub macie na miejscu dużo czasu. Brak popularności tego półwyspu będzie odpowiadać poszukiwaczom samotności. Noclegi i jedzenie to tutaj większy wydatek niż standardowo w SL.
Można pobyt tu połączyć ze zwiedzaniem parku narodowego Wilpattu, a potem dalej kierować się do Anuradhapury lub do Jaffny, jeśli ktoś woli mniej standardowe rozwiązania :)


Ostatnio edytowany przez Roku 01 Mar 2016 03:37, edytowano w sumie 2 razy
łączenie postów
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 01 Mar 2016 17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2014
Posty: 228
@Kamil pojechałeś w końcu do Kalpitiya? Jeśli tak, to jakie wrażenia?

Dodam jeszcze kilka fotek dla zainteresowanych na przyszłość:

Domek w hotelu Roseannne Beach Resort w Norochcholai koło Kalpitiya.
Załącznik:
rosaanne-beach-resort.jpg
rosaanne-beach-resort.jpg [ 72.58 KiB | Obejrzany 2123 razy ]
Załącznik:
IMG_9439.JPG
IMG_9439.JPG [ 43.72 KiB | Obejrzany 2123 razy ]


Ogromna plaża Alankuda patrząc w stronę elektrowni wiatrowej w Norochcholai
Załącznik:
IMG_9485.JPG
IMG_9485.JPG [ 20.98 KiB | Obejrzany 2123 razy ]


I patrząc w stronę Kalpitiya. Ciągnie się bardzo daleko, aż do samego końca półwyspu! Po drodze kilka drogich i pustawych resortów z basenami infinity dla kitesurferów.
Załącznik:
norochcholai beach.jpg
norochcholai beach.jpg [ 55.46 KiB | Obejrzany 2118 razy ]


Wycieczka "dolphin watching". Widzieliśmy też wieloryba :) Najlepiej, gdyby udało się trafić na bezchmurny poranek, to widać delfiny też pod wodą
Załącznik:
IMG_9540.JPG
IMG_9540.JPG [ 41.95 KiB | Obejrzany 2123 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group