Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Prawo jazdy
#1 PostWysłany: 03 Maj 2016 15:29 

Rejestracja: 03 Maj 2016
Posty: 1
Witam!

Znajduję się w trochę innej sytuacji. Mam bilet z Niemiec do Polski Wizzair'em i zgubiłem dowód, nie mam paszportu, posiadam tylko prawo jazdy. Jest jakakolwiek szansa, że puszczą mnie do Polski?
Proszę o pomoc, dowód zgubiłem dwa dni temu i nie wiem co robić :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Rodos: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu od 2318 PLN. Wyloty z 2 miast Rodos: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu od 2318 PLN. Wyloty z 2 miast
Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy) Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy)
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#2 PostWysłany: 03 Maj 2016 16:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 340
Loty: 113
Kilometry: 203 751
niebieski
Do konsula/ambasady.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#3 PostWysłany: 03 Maj 2016 16:12 

Rejestracja: 19 Kwi 2014
Posty: 476
niebieski
Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, który jesteś zobowiązany mieć. Możesz oczywiście próbować i np. odprawić się online, zaczekać do samego końca boardingu i próbować jako ostatni wejść do samolotu, bo a nuż nie będą mieli problemu z tym, iż używasz prawa jazd, warto spróbować, gdyż to lot w Strefie Schengen. Pewniejszą opcją jest natychmiastowe udanie się do Konsulatu z gotowymi zdjęciami paszportowymi i uzyskanie paszportu tymczasowego w celu potwierdzenia swojej tożsamości dla powrotu do kraju.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#4 PostWysłany: 03 Maj 2016 16:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
Kontaktujesz się z najbliższym konsulatem RP w Niemczech. Namiary: http://berlin.msz.gov.pl/pl/informacje_ ... onsularne/.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#5 PostWysłany: 03 Maj 2016 16:31 

Wniosek z tego prosty, że jednak warto mieć paszport,

**po edycji:bo gdy dowód ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu to wówczas łatwiej się skądś wydostać i nie jest się uziemionym.Oczywista oczywistość ale jak widać nie dla wszystkich (nie mam na myśli autora wątku).***

Skoro dowód zgubiony to warto pamiętać aby o tym fakcie powiadomić odpowiednie organy i instytucje aby uniknąć sytuacji pod tytułem: spłata cudzego kredytu.
http://www.dokumentyzastrzezone.pl/


Ostatnio edytowany przez singielka_1976 03 Maj 2016 17:01, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#6 PostWysłany: 04 Maj 2016 00:59 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
no dobrze, a zalozmy taka teoretyczna sytuacje:

lot z UK do Polski, czyli non-Schengen, mamy ze soba polski paszport i angielskie prawo jazdy (ktore notabene jest w UK dowodem tozsamosci). na wylocie z UK poslugujemy sie paszportem, ktory w jakis dziwny i nieprzewidziany sposob podczas lotu ginie (ktos nam go podp..olil)

pytanie: czy zostaniemy wpuszczeni przez SG majac przy sobie tylko angielskie prawo jazdy ??

a moze ktos przerabial taka sytuacje ??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#7 PostWysłany: 04 Maj 2016 01:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2013
Posty: 1322
Loty: 131
Kilometry: 226 854
niebieski
Jeśli jesteś obywatelem polski to musisz posiadać polski dowód lub paszport (oczywiście teoretycznie). Podobnie jak masz podwójne obywatelstwo (UK i Polska) to teoretycznie powinieneś posługiwać się w kraju "naszymi" dokumentami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#8 PostWysłany: 04 Maj 2016 06:34 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2091
srebrny
Do Polski zawsze zostaniesz wpuszczony, nawet bez żadnych dokumentów, choć czasem weryfikacja przez SG może trochę potrwać.
Problemem jest wyjazd z innego kraju, gdzie będą wymagali dokumentów tożsamości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#9 PostWysłany: 04 Maj 2016 10:22 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3240
srebrny
Do Polski zostaniesz wpuszczony, ale już jej nie opuścisz do czasu wyrobienia dowodu lub paszportu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#10 PostWysłany: 05 Maj 2016 00:52 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
@radzio666 - nie, nie zostaniemy wpuszczeni, prawo jazdy nie jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy. Nie jest tez dowodem tożsamości tak do końca - służy głownie jako potwierdzenie adresu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#11 PostWysłany: 05 Maj 2016 01:08 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
lataczuk ty sobie chyba zartujesz, oczywiscie ze zostaniemy wpuszczeni.
mowisz na granicy ze sorry, ukradli mi dowod czy tam paszport, nazywam mietek
kowalski, mieszkam w pcimiu dolnym, urodzony wtedy i wtedy...
moge to zweryfikowac dosc latwo czy ty to ty, oczywiscie pytanie jak
szybko to ogarna :-) ale jesli Ty to Ty to jak najbardziej zostaniesz po
dluzszej wymianie uprzejmosci wpuszczony do kraju raju.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#12 PostWysłany: 05 Maj 2016 01:34 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
michcioj napisał(a):

mieszkam w pcimiu dolnym, urodzony wtedy i wtedy...



nie mam adresu w polsce :lol: i co wtedy ??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#13 PostWysłany: 05 Maj 2016 01:42 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
nic. pesel imie nazwisko, itd powinny wystarczyc.
do tego powinienes miec adres zameldowania :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#14 PostWysłany: 05 Maj 2016 04:06 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
no przeca ci pisze ze nie mam zameldowania w PL
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#15 PostWysłany: 05 Maj 2016 07:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
michcioj napisał(a):
lataczuk ty sobie chyba zartujesz, oczywiscie ze zostaniemy wpuszczeni.
mowisz na granicy ze sorry, ukradli mi dowod czy tam paszport, nazywam mietek
kowalski, mieszkam w pcimiu dolnym, urodzony wtedy i wtedy...
moge to zweryfikowac dosc latwo czy ty to ty, oczywiscie pytanie jak
szybko to ogarna :-) ale jesli Ty to Ty to jak najbardziej zostaniesz po
dluzszej wymianie uprzejmosci wpuszczony do kraju raju.
A podaj jeszcze podstawę prawną takiego "sorry, im Mietek Kowalsky from Poland". Każdy może na granicy powiedzieć "Sorry jestem Józek z Brzózek ze mną jest Olek z Topolek i Halinka z Barlinka i macie nas wpuścić na teren RP bo mamy taki kaprys". A SG "A świstak siedzi i zawija je w te sreberka" :lol:

-- 05 Maj 2016 08:00 --

lataczuk napisał(a):
@radzio666 - nie, nie zostaniemy wpuszczeni, prawo jazdy nie jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy. Nie jest tez dowodem tożsamości tak do końca - służy głownie jako potwierdzenie adresu.
Prawo jazdy potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdem określonej kategorii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#16 PostWysłany: 05 Maj 2016 08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2014 r. w sprawie wykonywania niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. 2014 poz. 1297)

Paragraf 4, ust. 1:
Cytuj:
Funkcjonariusz ustala tożsamość osoby legitymowanej na podstawie:
1) dowodu osobistego;
2) dokumentu paszportowego;
3) dokumentu podróży;
4) innego dokumentu zawierającego fotografię oraz oznaczenie serii, numer, datę wydania, datę ważności oraz nazwę organu wydającego.
Paragraf 4, ust. 2:
Cytuj:
W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby legitymowanej na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 1, tożsamość tej osoby ustala się na podstawie:
1) oświadczenia osoby, która jest funkcjonariuszowi znana osobiście;
2) oświadczenia innej osoby, której tożsamość została ustalona w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub w pkt 1.
Paragraf 8:
Cytuj:
W razie braku możliwości ustalenia tożsamości osoby legitymowanej lub wątpliwości co do jej tożsamości, funkcjonariusz może wykorzystywać inne dane identyfikacyjne pozwalające na określenie tożsamości osoby, w szczególności fotografie i opisy wizerunku znajdujące się w dostępnych Straży Granicznej zbiorach informacji, o których mowa w art. 10a ust. 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, lub zbiorach informacji dostępnych na podstawie umów międzynarodowych i prawa Unii Europejskiej. Funkcjonariusz może też pobrać od tej osoby odciski linii papilarnych w celu przeprowadzenia wywiadu daktyloskopijnego.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#17 PostWysłany: 05 Maj 2016 08:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2013
Posty: 1322
Loty: 131
Kilometry: 226 854
niebieski
zulu napisał(a):
... Każdy może na granicy powiedzieć "Sorry jestem Józek z Brzózek ze mną jest Olek z Topolek i Halinka z Barlinka i macie nas wpuścić na teren RP ...


Z w/w postu wynika że wesoła Halinka z Olkiem i Józkiem mogą dokumentów nie mieć. Potrzeba tylko większą dozę samozaparcia. Po co paszport wyrabiałem. Po co mi dowód? Wystarczy wesoła i zgrana kompania i świat stoi otworem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#18 PostWysłany: 05 Maj 2016 08:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
scomin napisał(a):
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2014 r. w sprawie wykonywania niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. 2014 poz. 1297)

Paragraf 4, ust. 1:
Cytuj:
Funkcjonariusz ustala tożsamość osoby legitymowanej na podstawie:
1) dowodu osobistego;
2) dokumentu paszportowego;
3) dokumentu podróży;
4) innego dokumentu zawierającego fotografię oraz oznaczenie serii, numer, datę wydania, datę ważności oraz nazwę organu wydającego.
Paragraf 4, ust. 2:
Cytuj:
W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby legitymowanej na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 1, tożsamość tej osoby ustala się na podstawie:
1) oświadczenia osoby, która jest funkcjonariuszowi znana osobiście;
2) oświadczenia innej osoby, której tożsamość została ustalona w sposób, o którym mowa w ust. 1 lub w pkt 1.
Paragraf 8:
Cytuj:
W razie braku możliwości ustalenia tożsamości osoby legitymowanej lub wątpliwości co do jej tożsamości, funkcjonariusz może wykorzystywać inne dane identyfikacyjne pozwalające na określenie tożsamości osoby, w szczególności fotografie i opisy wizerunku znajdujące się w dostępnych Straży Granicznej zbiorach informacji, o których mowa w art. 10a ust. 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, lub zbiorach informacji dostępnych na podstawie umów międzynarodowych i prawa Unii Europejskiej. Funkcjonariusz może też pobrać od tej osoby odciski linii papilarnych w celu przeprowadzenia wywiadu daktyloskopijnego.

I tu pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Czym innym jest legitymowanie osoby przez funkcjonariuszy SG w celu potwierdzenia lub ustalenia tożsamości osoby w ramach czynności jakie wykonują a czym innym jest prawo do przekroczenia granicy. W ww.przepisie nie ma ani słowa o przekroczeniu granicy na podstawie ustnego oświadczenia innej osoby.

-- 05 Maj 2016 08:50 --

mahalnet napisał(a):
zulu napisał(a):
... Każdy może na granicy powiedzieć "Sorry jestem Józek z Brzózek ze mną jest Olek z Topolek i Halinka z Barlinka i macie nas wpuścić na teren RP ...


Z w/w postu wynika że wesoła Halinka z Olkiem i Józkiem mogą dokumentów nie mieć. Potrzeba tylko większą dozę samozaparcia. Po co paszport wyrabiałem. Po co mi dowód? Wystarczy wesoła i zgrana kompania i świat stoi otworem.
Z postu powyżej wynika jedynie że jak na terenie RP będzie Cię legitymować SG to Wesoła Gromadka potwierdzi Twoje dane a nie to że na podstawie ich gatki możesz przekraczać granicę. Gdzie Rzym a gdzie Krym ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#19 PostWysłany: 05 Maj 2016 08:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
scomin napisał(a):
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2014 r. w sprawie wykonywania niektórych uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. 2014 poz. 1297)

co ma piernik do wiatraka ?
przecież to przepis regulujący uprawnienia Straży Granicznej a nie o przekraczaniu granicy
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Prawo jazdy
#20 PostWysłany: 05 Maj 2016 08:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1571
Loty: 565
Kilometry: 709 491
niebieski
zulu napisał(a):
Z postu powyżej wynika jedynie że jak na terenie RP będzie Cię legitymować SG to Wesoła Gromadka potwierdzi Twoje dane a nie to że na podstawie ich gatki możesz przekraczać granicę. Gdzie Rzym a gdzie Krym ?
Ale jak to sobie w praktyce wyobrażasz? SG potwierdzi tożsamość Wesołej Gromadki oraz ich polskie obywatelstwo, ale do Polski i tak nie zostaną wpuszczeni? I co się z nimi wówczas stanie? Zamieszkają pod budką strażnika na lotnisku?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group