Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 20 Kwi 2015 20:45 
Moderator forum

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1689
Witam!
Szukałem informacji na ten temat, ale nie znalazłem na forum.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Nowej Zelandii?
Dolary amerykańskie? Myślę nad Euro, z racji dobrego kursu.
Opłaca się wymieniać na lotniskach, czy jednak w głębi kraju?
_________________
Tu był link do flightradar
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 20 Kwi 2015 21:09 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Zacznę od końca - zdecydowanie nie na lotnisku. W Auckland najlepsze kursy miały kantory na Queen Street (na FT polecany jest ten w budynku Guardiana, ale warto się przespacerować i porównać kursy).

Co waluty - obojętne, którą zabierzesz, jeśli będziesz wymieniać je w dużych miastach, bo kantory i banki obsługują obie. Na "prowincji" najlepiej sprawdzała mi się jednak karta z kantoru Aliora rozliczana w USD (w połączeniu z bankomatami BNZ).
Góra
 Profil Relacje PM off
Gadekk uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 26 Kwi 2015 10:45 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 231
niebieski
Gadekk napisał(a):
Witam!
Szukałem informacji na ten temat, ale nie znalazłem na forum.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Nowej Zelandii?
Dolary amerykańskie? Myślę nad Euro, z racji dobrego kursu.
Opłaca się wymieniać na lotniskach, czy jednak w głębi kraju?


Zdecydowanie w Auckland. Na Queen St dużo kantorów i powinieneś przejść zobaczyć kursy. Nie jestem pewien czy Euro to najlepsza waluta do wymiany. To że jest słaba versus złoty oznacza też że jest słaba versus $ i $ NZ. Najwięcej na wyspach jest turystów posługujących się USD i to pozytywnie wpływa na kursy w kantorach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 30 Maj 2015 17:21 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Zdecydowanie żadną. Po co kupować obcą walutę, wozić ją ze sobą, a potem znów sprzedawać, by kupić kolejną?
Najwygodniej jest wybrać sobie od razu dolary nowozelandzkie z bankomatu na lotnisku.
A jeśli już masz w zapasie jakieś euro, to na wszelki wypadek można trochę też zabrać.
Dolary amerykańskie odradzam zwłaszcza teraz, gdy są stosunkowo drogie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Maj 2015 18:17 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
@chartsman, jeśli ktoś jedzie solo, nie lubi wożenia gotówki i używa karty do rachunku prowadzonego w USD, to w pełni się z Tobą zgodzę. W przeciwnym razie - warto zadać sobie trochę zachodu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Maj 2015 18:22 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Ja mam karty rozliczane w złotówkach i euro, jednak poza przewalutowaniem (ze złotówek podwójnym) banki nie pobierają mi opłat za korzystanie z bankomatów na świecie, toteż nie wyszło mnie to dużo drożej od kupowania jednej waluty, a później jej odsprzedawania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Maj 2015 18:43 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Nie mam teraz warunków do zrobienia aktualnej kalkulacji, ale kilka miesięcy temu różnica pomiędzy wyciąganiem NZD przy pomocy karty USD Aliora (najlepszy kurs dawał BNZ - brak prowizji), a wymianą gotówki USD na NZD wahała się między 3 a 8% na niekorzyść karty. Jeśli ktoś wybiera się nie tylko w pojedynkę, polecam zrobienie symulacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 03 Wrz 2015 18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Wymiana waluty na lotnisku CHC jest w kantorze jest obarczona opłatą 10 NZD :evil: (ale potrzebowałem gotówki na busa o 1 w nocy :P ) kartą $ aliora nie wypłacałem na lotnisku, ale uważajcie, bo bankomat na lotnisku proponuje przeliczenie przez złotówki ;)

Najlepszy kurs EUR (gotówka) znalazłem w Banku Kiwi (dodatkowo "no commission") akurat wymieniałem w Te Anau, ale podobno w każdej placówce jest taki sam kurs.

Płatność kartą raiffeisen wizz bezproblemowa w każdej nawet najbardziej "podłej dziurze", ani razu nie odrzuciło.
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 18 Wrz 2015 08:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Ja na lotnisku w CHC z bankomatu wybrałem, tylko tyle, zeby wystarczyło na autobus do miasta (i zablokowanie karty ;) - swoją drogą nie rozumiem dlaczego skorzystanie z tej samej karty w NZ było dla mojego banku operacją niestandardową, a np w Japonii już nie).

Idę do oddziału Kiwi Bank w Re:START i mowię, że chcę wymienić EUR a pani na to, że w tym oddziale nie prowadzą takiej usługi. Ale tuż obok masz oddziały BNZ i ASB (czyli jakby nie patrzeć konkurencji) i tam możesz to zrobić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 18 Wrz 2015 09:12 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6143
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Ja tylko raz wypłaciłem kasę w bankomacie w CHC i też nam kartę zablokował bank :/. Przez resztę wyjazdu używałem tylko karty i za wszystko nią płaciłem. BZWBK przeliczał 1 NZD po 2.411 PLN + jakiś tam % za przewalutowanie.
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 18 Wrz 2015 12:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
WaldekK napisał(a):
Idę do oddziału Kiwi Bank w Re:START i mowię, że chcę wymienić EUR a pani na to, że w tym oddziale nie prowadzą takiej usługi. Ale tuż obok masz oddziały BNZ i ASB (czyli jakby nie patrzeć konkurencji) i tam możesz to zrobić.


Nie mają tam problemu z poleceniem konkurencji, gdy centrum handlowym w jednym banku zapytałem czy mogę u nich wymienić walutę, to od razu powiedzieli, że mają opłatę za transakcję i że lepiej będzie jak pójdę do banku na przeciwko ;)
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 06 Sie 2016 22:03 

Rejestracja: 13 Sty 2015
Posty: 99
Będąc obecnie w NZ polecam kartę t-mobilebankowe rozliczaną w USD. Zarówno płatności internetowe, przez terminale płatnicze oraz wypłaty bankomatowe są rozliczane bezpośrednio USD>NZD po kursie mastercard. Jedynie banki pobierają prowizję przy wypłacie z bankomatu (nie sprawdzałem wszystkich, ale te które sprawdzałem pobierają).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 07 Sie 2016 08:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
@spokoluzik
To odnosi się to niemal wszystkich krajów poza Europą rozwiniętych na tyle, że posiadają sieć bankomatów :)
Ja z kolei postanowiłem obkupić się tanim funtem, który planuję sprzedawać na miejscu. Zaznaczam, że nie jestem doradzą finansowym, ale spodziewam się, że w Nowej Zelandii kursy sprzedaży funta będą dobre (UK to jeden z głównych partnerów biznesowy), a GBP powoli się zacznie się odbijać od dna.
Za pół roku przekonam się czy miałem rację :)
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off
spokoluzik lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 26 Sie 2016 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Cze 2014
Posty: 258
Loty: 57
Kilometry: 163 516
niebieski
My mamy kartę Alior Kantoru w USD i jeszcze ani razu nas nie zawiodła. Polecamy w ten sposób zainwestować. Warunki też są bardzo dobre, my porównywaliśmy wszystkie banki i nie znaleźliśmy lepszego.

Nowa Zelandia jest super, piękny kraj, ehh. :)
_________________
Podróżowanie to mój styl życia. :) Odwiedzone 6 kontynentów, ponad 50 państw. Życie w 6 różnych państwach świata: Australia, Nowa Zelandia, Chiny, Portugalia, Islandia i Polska.
Więcej o podróżach na moim Facebook'u. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Mar 2017 11:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Apocalipse napisał(a):
@spokoluzik
To odnosi się to niemal wszystkich krajów poza Europą rozwiniętych na tyle, że posiadają sieć bankomatów :)
Ja z kolei postanowiłem obkupić się tanim funtem, który planuję sprzedawać na miejscu. Zaznaczam, że nie jestem doradzą finansowym, ale spodziewam się, że w Nowej Zelandii kursy sprzedaży funta będą dobre (UK to jeden z głównych partnerów biznesowy), a GBP powoli się zacznie się odbijać od dna.
Za pół roku przekonam się czy miałem rację :)

Nie miałem racji. Albo zapomniałem jak nieopłacalna jest wymiana waluty w fizycznych kantorach. Za 190 GBP dostałem 320 NZD i był to najlepszy kurs jaki zaproponowali mi po odwiedzeniu 5-ciu kantorów przy Queen Street, Auckland. Żenada.
Dla dolara amerykańskiego, a zwłaszcza australijskiego spread jest mniejszy, ale wciąż bez szału. Tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że dobre konto walutowe pozwala oszczędzić pieniądze i czas.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Mar 2017 11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
nie napisales kiedy dokonales wymiany
190 GBP -> 320 NZD to +/- kurs 1,684
makabrycznie jakos nie wyglada jesli to byl luty 2017
Załącznik:
Apocalipse.JPG
Apocalipse.JPG [ 33.96 KiB | Obejrzany 6568 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Mar 2017 13:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Niestety nie mam śladu w logach po tej transakcji :)
OK - może nie ma tragedii, ale warto zaznaczyć, że musiałem przebrnąć przez kilka kantorów (oferty między 310-320 NZD). Nie pamiętam dokładnej daty (+/- 20.02), ale patrzyłem tego dnia na kurs Mastercard i zakładając prowizję 0% powinienem otrzymać ok. 330 NZD.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 12 Mar 2017 15:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2016
Posty: 307
1.Czy ktoś dysponuje wiedzą na temat aktualnych kursów USD do NZD?
2. Wcześniej w tym temacie było wspomniane że bankomaty pobierają prowizję. Jaką i czy wszystkie?
Dzięki :)
Ed: kurs w kartonach na miejscu oczywiście
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 12 Mar 2017 22:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Niektóre bankomaty pobierają prowizję 3 NZD, ale ostrzegają o tym przy wypłacie.
W takim wypadku klikasz anuluj i idziesz do bankomatu obok, który nie pobiera prowizji.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off
kubasmen uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 12 Mar 2017 23:18 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Po tytule wątku łudziłem się, że ktoś mi powie, w jakim kantorze w Polsce dostanę NZD...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group