Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 71  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#861 PostWysłany: 21 Sie 2014 08:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Kwi 2013
Posty: 137
Loty: 49
Kilometry: 99 772
Jakby ktoś potrzebował świeżych informacji odnośnie wyprawy na język trolla chętnie pomogę.
Na moim blogu jest już relacja z tej wyprawy ;) zapraszam
Góra
 Profil Relacje PM off
marcino123 lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#862 PostWysłany: 25 Sie 2014 16:23 

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 66
Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć w jaki najlepiej sposób dostać się z Preikestolen do Kjerag? Pomijajać oczywiście wypożyczenie samochodu na lotnisku ;) Będę w Stavanger od soboty do poniedziałku na koniec września i planuje zapełnienie ów dni. Wstępnie forum przeglądnąłem i tak jak z dotarciem do Preikestolen problemu nie widzę, tak do Kjerag wydaje się już trochę bardziej skomplikowane. Wszelakie sugestie od osób, które zrealizowały podobny plan w podobnym czasie - mile widziane ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#863 PostWysłany: 25 Sie 2014 16:44 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 203
Kilometry: 369 695
niebieski
Cykadaaa123 napisał(a):
Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć w jaki najlepiej sposób dostać się z Preikestolen do Kjerag? Pomijajać oczywiście wypożyczenie samochodu na lotnisku ;) Będę w Stavanger od soboty do poniedziałku na koniec września i planuje zapełnienie ów dni. Wstępnie forum przeglądnąłem i tak jak z dotarciem do Preikestolen problemu nie widzę, tak do Kjerag wydaje się już trochę bardziej skomplikowane. Wszelakie sugestie od osób, które zrealizowały podobny plan w podobnym czasie - mile widziane ;)

Ja w zeszłym roku zjechałem z parkingu pod Preiko pod camping Preikostolen autobusem (niestety Pani kazała zapłacić za bilet jak do Tau, choć wysiadłem sporo wcześniej, chyba nie rozumiała mnie do końca), następnie zszedłem do rozdroża dróg i poszedłem w lewo do Forsand (to jest niestety kawałek - 15 kilometrów), początkowo próbowałem łapać stopa, ale nikt się nie chciał zatrzymać, później już odpuściłem. Ale jak będziesz machać cały czas to pewnie się ktoś zatrzyma, trochę samochodów jeździ tamtędy. Z Forsand rano masz prom do Lysebotn, musisz sobie sprawdzić rozkład dokładnie (były w tym temacie odpowiednie linki), ale o jakoś po 6 rano chyba jest, bo z Lauvik wypływa bodajże o 6:00, ale to musisz sobie zbadać bo tam w każdy dzień tygodnia może być inaczej. Nie rób jak ja, czyli nie czekaj na prom o 9:00, który jest takim promem chyba bardziej wycieczkowym i pływa tylko w sezonie (do 20 któregoś sierpnia), na następny prom czekałem do 14:00 wtedy. Po dopłynięciu promem najlepiej jak się z kimś zabierzesz na górę do restauracji pod Kjeragiem, tam niestety też wchodziłem pieszo i wejście po serpentynach jest długie, meczące i nudne, ze dwie godziny się lezie po asfalcie. Stopa najlepiej jak złapiesz zaraz po przypłynięciu promu, bo stamtąd jedyna droga prowadzi od promu i później ciężko będzie Ci już coś złapać na górę.
PS: Ja już wtedy na Kjerag wejść nie zdążyłem oczywiście, ale byłem w tym roku, już z wypożyczeniem auta w Norwegii, co wszystkim polecam, bo z komunikacją publiczną jest słabo :)
PS2: Inna opcja to przejście górami do przystani promowej Bratelli, po drodze na Preiko jest rozgraniczenie szlaków, ale tam jest bodajże kilka godzin marszu, po za tym w Bratelli trzeba się chyba na prom umówić telefonicznie, bo inaczej się nie zatrzyma. Ale to tylko pamiętam z tego co czytałem rok temu właśnie na Fly4free, w tym temacie bodajże znajdziesz te informacje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#864 PostWysłany: 25 Sie 2014 20:17 

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 66
Dzięki za wyczerpujący post ;) Rozeznałem trochę temat promu z Bartteli i trochę przeraziła mnie trudność odnalezienia przystani jak i sama częstotliwość promów tam przybijających na żądanie. Powrót do Forsand po Preikestolen i prom do Lysebotn wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Z których promów korzystałeś przy tej przeprawie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#865 PostWysłany: 25 Sie 2014 21:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
Obecnie obowiązujący rozkład promu.

http://www.kolumbus.no/globalassets/rut ... tn_web.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#866 PostWysłany: 25 Sie 2014 22:04 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 203
Kilometry: 369 695
niebieski
Ja płynąłem tym Kolumbusem o 14:00 z tego rozkładu co wrzucił maczala1. Rok temu pod koniec sierpnia nic już nie pływało między 6:00 a 14:00 z Forsand, ale spojrzeć możesz. Tylko tak jak mówiłem weź pod uwagę, że prom może być sezonowy. Ten Kolumbus płynie godzinę, a te bardziej turystyczne płyną chyba koło dwóch.
Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie się gdzieś rozbić w miarę niedaleko przystani no i wstać na ten o 6:10 :) Przystań masz po prawej stronie wjeżdżając od strony Tau.

PS: Natomiast w dniu następnym miałem odlot i płynąłem promem z Lysebotn do Stavanger (tak mi się wydawało) też jakoś wcześnie o siódmej chyba, ale niestety w ten dzień tygodnia prom płynął tylko do Lauvik i później by dostać się do Stavanger trzeba było jechać autobusem do Sandnes, a później pociągiem do Stavanger (jeden bilet na autobus i pociąg kupuje się w autobusie), ale w Sandnes autobus się zatrzymuję przy stacji kolejowej, także nie było to problematyczne. Także zwróć też sobie na to uwagę, rozkład też powinnaś znaleźć na stronie Kolumbusa. No chyba, że planujesz powrót lądem :)
Po za promem o siódmej jest chyba tylko jeszcze jeden o szesnastej, no generalnie rzadko tam coś pływa, także weź to pod uwagę :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#867 PostWysłany: 25 Sie 2014 23:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
KondzikS napisał(a):
Po za promem o siódmej jest chyba tylko jeszcze jeden o szesnastej, no generalnie rzadko tam coś pływa, także weź to pod uwagę :P

No przecież dokładne godziny promów i trasy w obie strony (z zaznaczeniem w które dni tygodnia) są podane w przytoczonym rozkładzie :)
W tym roku jest tylko jeden rozkład na cały rok, nie ma jak w poprzednich latach dwóch - na sezon i po za sezonem.
Rozkład jest na pewno aktualny, potwierdzałem to mailowo u Kolumbusa.
Góra
 Profil Relacje PM off
KondzikS lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#868 PostWysłany: 26 Sie 2014 10:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2013
Posty: 449
Najistotniejsze to pamiętać, że w soboty poza ścisłym seznonem nie pływa tam nic ani do, ani z.
Droga z Preikestolen do Bratteli pieszo to około 6-8 godzin dość trudnego terenu.
:)
_________________
www.wedrowki.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#869 PostWysłany: 30 Wrz 2014 17:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Paź 2013
Posty: 39
Loty: 26
Kilometry: 45 760
Witam.
Lecę do Stavanger na weekend 17-19 października w 5 osób z zamiarem wejścia na Preikestolen i jeśli da radę to Kjeragbolten.
Chcę, żeby to wyszło jak najtaniej, więc już wiem że przynajmniej jedna nocka będzie w "Kissing Poincie" na lotnisku. Czytałem już trochę, wiem o autobusie nr 9 z lotniska, o przeprawie ze Stavanger do Tau, chociaż później czytałem że w weekendy poza sezonem jest problem z tymi promami. Biorę pod uwagę 2 warianty:
1) korzystanie z busów, promów, stopów itp.
2) wynajęcie auta i wówczas pierwszego dnia moglibyśmy "zaliczyc" Preikestolen, przespac się w aucie i drugiego dnia z rana podjechac pod Kjerag i zacząc wyprawę na Kjeragbolten.

Prosiłbym o jakieś wskazówki, który z tych wariantów jest lepszy, bezpieczniejszy, tańszy. Jak wygląda kwestia płatności za promy i czy dużo jest płatnych odcinków dróg na tej trasie i jeśli tak to ile to wychodzi mniej więcej. Będę wdzięczny za każdą informację, bo nie mogę się zdecydowac co dalej planowac. Z góry dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#870 PostWysłany: 30 Wrz 2014 18:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
Piotrek89 napisał(a):
Witam.
Lecę do Stavanger na weekend 17-19 października w 5 osób z zamiarem wejścia na Preikestolen i jeśli da radę to Kjeragbolten.
Chcę, żeby to wyszło jak najtaniej, więc już wiem że przynajmniej jedna nocka będzie w "Kissing Poincie" na lotnisku. Czytałem już trochę, wiem o autobusie nr 9 z lotniska, o przeprawie ze Stavanger do Tau, chociaż później czytałem że w weekendy poza sezonem jest problem z tymi promami. Biorę pod uwagę 2 warianty:
1) korzystanie z busów, promów, stopów itp.
2) wynajęcie auta i wówczas pierwszego dnia moglibyśmy "zaliczyc" Preikestolen, przespac się w aucie i drugiego dnia z rana podjechac pod Kjerag i zacząc wyprawę na Kjeragbolten.

Prosiłbym o jakieś wskazówki, który z tych wariantów jest lepszy, bezpieczniejszy, tańszy. Jak wygląda kwestia płatności za promy i czy dużo jest płatnych odcinków dróg na tej trasie i jeśli tak to ile to wychodzi mniej więcej. Będę wdzięczny za każdą informację, bo nie mogę się zdecydowac co dalej planowac. Z góry dzięki.


1. Termin trochę późny - może być chłodno, deszczowo, mgliście a nawet zimowo itp.
2. Wszystko na temat rozkładu jazdy promów , autobusów i cen itd masz w linku na poprzedniej stronie tego tematu
3. 9 nie kursuje w niedzielę - szukaj innej opcji dojazdu na lotnisko
4. Zobacz na mapę. Gdzie indziej jest Preistekolen a gdzie indziej Kjerag. Branie samochodu na Preistekolen mija się z celem bo dopłacisz 2 razy za bilet na prom dla samochodu. Prom+autobus = jesteś na miejscu i odwrotnie = jesteś znowu w Stavanger. Szybko, sprawnie i relatywnie tanio.
5. Zamiast dodatkowej doby w samochodzie (ta pierwsza z planowanej Preistekolen) może lepiej przespać się w hotelu po powrocie z Preistekolen i dopiero wynająć z rana auto po śniadanku i jechać na Kjerag - przy złej pogodzie przynajmniej będzie jak się zagrzać, wyspać i wysuszyć ciuchy i buty jak przemokną.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#871 PostWysłany: 30 Wrz 2014 19:21 

Rejestracja: 22 Mar 2013
Posty: 684
Loty: 203
Kilometry: 369 695
niebieski
Jeśli bez auta to po zejściu z Preiko masz dwie opcje: wracasz z powrotem do Stavanger i płyniesz do Lysebotn albo nie jedziesz autobusem do Tau tylko na nogach / stopem do Forsand i stamtąd rano też masz prom do Lysebotn (ale jeszcze sobie to potwierdź w rozkładzie).
Natomiast co do drogi Stavanger - parking pod Kjeragiem to jest bodajże jeden odcinek płatny za Stavanger czyli skasowałoby Cię dwa razy, chyba, że byś zwracał auto na lotnisku Sola, to tylko raz. Tak czy inaczej ta opłata w porównaniu z ceną wypożyczenia auta dużej różnicy nie robi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#872 PostWysłany: 02 Paź 2014 10:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2013
Posty: 449
Prom ze Stavanger do Lysebotn kursuje tylko w pon/śr/pt i tylko 0 13:15, więc inne dni ze Stavanger odpadają. Pozostaje tylko z Lauvikk/Forsand. A tam też jakoś trzeba się dostać. I przede wszystkim z Lysebotn trzeba mieć potem czym wrócić. a to przy całodziennej wycieczce na Kjerag wcale nie jest oczywiste - zerknij na rozkład https://www.kolumbus.no/globalassets/ru ... tn_web.pdf
Prom w soboty nie pływa w ogóle.

W tej sytuacji dla pięciu osób najrozsądniejsze, a i chyba najtańsze będzie postąpienie tak, jak pisze zulu - Preikestolen pieszo + ewentualnie autobus lub stop i powrót do Stavanger.
Następnego dnia wpypożyczenie auta i próba dostania się na Kjerag.
Miej też na uwadze to (informacja dotyczy poprzedniej zimy)
kangaroo1983 napisał(a):
Jezeli chodzi o droge do Lisebotn [...]
Ponizsza strona (tylko w jezyku norweskim) jest uaktualniana na bieżaco, a przedstawia informacje o trasach i drogach górskich w południowej Norwegii:
http://www.vegvesen.no/trafikk/html/sav ... tml?id=604
Widzimy tu informacje oznaczajaca ze od 6 grudnia droga jest zamknieta na zimie i nie zostala jeszcze otwarta:
Fv 500 SIRDAL - LYSEBOTN, VARDEHEII - LYSEBOTN
ROGALAND — VINTERSTENGT
Vinterstengt.
Gjelder fra: 06.12.2013 10:38

Jak również to, że wyżej w górach może już być śnieg - to w kwestii przygotowania sprzętowo tekstylnego :wink:.
W planach uwzględnijcie też, że zachód słonca jest ok. 18:30
_________________
www.wedrowki.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#873 PostWysłany: 05 Paź 2014 22:45 

Rejestracja: 19 Wrz 2014
Posty: 9
Piotrek89 napisał(a):
Witam.
Lecę do Stavanger na weekend 17-19 października w 5 osób z zamiarem wejścia na Preikestolen i jeśli da radę to Kjeragbolten.
Chcę, żeby to wyszło jak najtaniej, więc już wiem że przynajmniej jedna nocka będzie w "Kissing Poincie" na lotnisku. Czytałem już trochę, wiem o autobusie nr 9 z lotniska, o przeprawie ze Stavanger do Tau, chociaż później czytałem że w weekendy poza sezonem jest problem z tymi promami. Biorę pod uwagę 2 warianty:
1) korzystanie z busów, promów, stopów itp.
2) wynajęcie auta i wówczas pierwszego dnia moglibyśmy "zaliczyc" Preikestolen, przespac się w aucie i drugiego dnia z rana podjechac pod Kjerag i zacząc wyprawę na Kjeragbolten.

Prosiłbym o jakieś wskazówki, który z tych wariantów jest lepszy, bezpieczniejszy, tańszy. Jak wygląda kwestia płatności za promy i czy dużo jest płatnych odcinków dróg na tej trasie i jeśli tak to ile to wychodzi mniej więcej. Będę wdzięczny za każdą informację, bo nie mogę się zdecydowac co dalej planowac. Z góry dzięki.



Witaj!
Też lecę w te dni w 5 osób w tym samym celu ( tylko Preikestolen) więc jak coś to kontaktuj się. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#874 PostWysłany: 07 Paź 2014 18:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Paź 2013
Posty: 39
Loty: 26
Kilometry: 45 760
Dzięki bardzo za wskazówki ;)
barthezoid, spoko, wysyłam PW.

Ok, podjęliśmy decyzję, że bierzemy auto, rezerwacja na 2 dni wychodzi o dziwo taniej cenowo niż na 1, więc bardzo na rękę.
Drugiego dnia będziemy próbowali dojechać samochodem pod schronisko Kjerag, tak jak sugerowaliście, nie ma tam po drodze żadnych przepraw, więc powinno obejść się bez problemów.
Natomiast jeśli chodzi o pierwszy dzień i Preikestolen to właśnie albo skorzystamy z promu do Tau, albo też z drugiej strony mając samochód można by to było trochę przyspieszyć i tu się rodzi kolejne pytanie, mam nadzieję że już ostatnie: przeprawa Lauvvik - Oanes jaka jest częstotliwość tych promów i jak wygląda sytuacja w październiku? Czytałem kilka stron wcześniej że koszt przeprawy to 27 NOK za stronę, natomiast 5 osób+auto? jak to liczyć? Z góry dzięki za odpowiedź ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#875 PostWysłany: 07 Paź 2014 21:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
Oj leniuszku a trudno poszukać w temacie o transporcie gdzie jest info o promach ?

Kursują co pół godziny zgodnie z rozkładem
http://www.norled.no/uploads/documents/ ... 010514.pdf

a tu cennik
http://www.norled.no/uploads/documents/ ... d_2014.pdf

czyli 67 NOK za auto + kierowca + 4 osoby x 28 NOK = 179 NOK = ~ 92 zł w jedną stronę

Cena paliwa w Norwegii z tego co pamiętam około 1-2 zł więcej niż w Polsce za literek. Są też tunele i za niektóre się płaci za przejazd - z tego co mówił kierowca taxi. Jeżeli się wybieracie autem na parking pod Preistekolen dolicz opłatę za parking (gdzieś wyczytałem że kiedyś to było 80 NOK ale jak jest teraz to nie wiem). Stawianie auta "gdzie się da" może być w tym kraju bardzo kosztowne a przed parkingiem jest szlaban i sprzedają bileciki. :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
Piotrek89 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#876 PostWysłany: 08 Paź 2014 05:04 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Cena za parking preikestolen 100nok. 2013 rok. Za tunele na trasie sandnes - kjerag nic nie placilismy. Niby jest 1 platny odcinek drogi, ale zadnych bramek nie ma. Prom zato kosztował nas niecałe 100 nok. Ten z tau do Stavanger niecałe 200. Przed preikestolen, jakieś 800m , moze 1km jest dziki parking, taka polanka. Norwedzy tam stawali. Podobnie przed schroniskiem na kjeragu. Parking na kjerag tez 100 nok. Na kjerag jak najwcześniej, po południu słońce świeci z tylu i zdjęcia są ciemne.
Góra
 Profil Relacje PM off
Piotrek89 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#877 PostWysłany: 18 Sty 2015 00:53 

Rejestracja: 17 Kwi 2012
Posty: 68
Coś daaawno, dawno nie było biletów tanich :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#878 PostWysłany: 18 Sty 2015 01:04 

Rejestracja: 19 Wrz 2014
Posty: 9
Były :). Kupiłem jakiś czas temu bilety z gdanska do Trondheim i powrót za 158zl. Lecę w najbliższą sobotę :).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#879 PostWysłany: 19 Sty 2015 23:17 

Rejestracja: 17 Kwi 2012
Posty: 68
bardziej celuje w stavanger
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#880 PostWysłany: 28 Sty 2015 22:41 

Rejestracja: 28 Sty 2015
Posty: 1
poszukują osób z poznania bądź okolic chętnych na wyprawę na Trolltunga w okolicach czerwca/lipca 2015
Góra
 Profil Relacje PM off
rybkaSJK lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 71  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group