Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nepal z UK
#1 PostWysłany: 21 Kwi 2014 23:45 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 41
Skąd
  • UK (Szkocja)

Dokąd
  • Nepal - Himalaje

Data wylotu
  • 31.08.2014

Data powrotu
  • 14.09.2014

Długość pobytu
  • 2 tygodnie

Bagaż
  • Bagaż rejestrowany

Ilość pasażerów
  • 2

Sam znalazłem
  • ~500 GPB

Dodatkowe informacje
  • Hej,

    Chciałam się spytać jak najtaniej dostać się z UK do Nepalu? Zastanawiam się czy warto szukać lotów przez Delhi, czy lepiej bardziej bezprośrednich (tylko z jedną przesiadką - do Indii też zazwyczaj jest jedna przesiadka + druga w Delhi do Nepalu) i jak to się przedstawia cenowo. Ogólnie loty do samego Nepalu wydają mi się dość drogie, dlatego chciałam spytać czy znacie jakieś sposoby na znalezienie tańszych? Albo czy jakieś biura podróży mają takie loty w ofercie?

    Z gory dziekuje za pomoc!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#2 PostWysłany: 22 Kwi 2014 10:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Najważniejsza kwestia - przełom sierpień/wrzesień może być troszkę za wcześnie na Himalaje w Nepalu - dopiero kończy się monsun. Szlaki mogą być jeszcze dość błotniste, widoczność mocno ograniczona, a to przecież dla widoków tam się jedzie. Jeśli możesz to przesuń na koniec września lub październik czy nawet listopad. Nepal odwiedzałem dwa razy - oba razy na 4 tygodnie w październiku, za pierwszym razem monsun już niby odpuścił, ale widoczność była jeszcze dość kiepska - chmury, a za drugim już elegancja.
Loty "bezpośrednie" faktycznie nie należą do tanich, można trochę zaoszczędzić lecąc do Delhi i potem przesiąść się na low-costa w stylu SpiceJet lub IndiGO, ale w takiej opcji raczej nie obejdzie się bez indyjskiej wizy. Jeśli lecisz lotem łączonym przez Delhi to wiza nie jest potrzebna. Alternatywą może też być przelot do Dubaju i dalej linie FlyDubai bezpośrednio do Kathmandu.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#3 PostWysłany: 23 Kwi 2014 21:01 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 41
Hm, dzięki za bardzo pomocną radę! W wyborze terminu kierowałam się moimi wcześniejszymi planami na Himalaje Indyjskie, gdzie właśnie z tego co słyszałam, sezon kończy się z początkiem października. Dlatego nie pomyślałam, że przecież w Nepalu może być inaczej. Czyli mówisz, że najlepiej październik, listopad.
A co z grudniem, a konkretnie to okresem około świątecznym? Wydawało mi się, że na Himalaje to już jednak trochę późno?
No i pewnie będę w stanie polecieć tylko na 2 tygodnie, myślisz, że da się w takim krótkim czasie dotrzeć w te piękniejsze miejsca? Nie wiem jak jest z organizacją w Nepalu, ale w Indiach to się chyba raczej nie spieszą ;)

Dzięki za rady!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#4 PostWysłany: 24 Kwi 2014 09:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
blueberries napisał(a):
Hm, dzięki za bardzo pomocną radę! W wyborze terminu kierowałam się moimi wcześniejszymi planami na Himalaje Indyjskie, gdzie właśnie z tego co słyszałam, sezon kończy się z początkiem października. Dlatego nie pomyślałam, że przecież w Nepalu może być inaczej. Czyli mówisz, że najlepiej październik, listopad.
A co z grudniem, a konkretnie to okresem około świątecznym? Wydawało mi się, że na Himalaje to już jednak trochę późno?
No i pewnie będę w stanie polecieć tylko na 2 tygodnie, myślisz, że da się w takim krótkim czasie dotrzeć w te piękniejsze miejsca? Nie wiem jak jest z organizacją w Nepalu, ale w Indiach to się chyba raczej nie spieszą ;)

Dzięki za rady!

To też nie jest tak :)
Ladakh i Kaszmir faktycznie kończą sezon w końcówce września z uwagi na nadejście zimy. Droga do Leh bywa zamykana nawet wcześniej. Tereny niżej jak np. Dolina Kulu, okolice Manali itp. mają sezon inaczej. Tam w okresie naszego lata przychodzi monsun, który nie dociera do Ladakhu (w Ladakh nie ma pory deszczowej w ogóle, potem po prostu przychodzi zima). Dobry sezon na niższe partie w Indiach to raczej od marzeca do początku czerwca. Spędziliśmy trochę czasu w stanie Himichal Pradesh w sierpniu - kiepski czas, częste deszcze, sporo chmur. Sikkim ma dość podobny klimat jak Nepal, ale jeszcze tam nie byłem, ale chyba wybiorę się w tym roku :)
Wracając do Nepalu - październik jest fajny, bo jest jeszcze dość ciepło, początek listopada też jest fajnie. Im bliżej zimy tym w robi się zimniej (ale mądrość walnąłem ;) ) W grudniu byli moim znajomi i z ich opowieści wysoko w górach było już dość zimno. Zimą (okolice stycznia) wioski wysoko w górach są "zamykane" - spora część mieszkańców przenosi się czasowo w niższe partie.
Czy interesuje Cie konkretny trekking czy raczej niższe partie i widoki?
2 tygodnie to trochę za mało by pogodzić to wszystko. W 2 tygodnie można zrobić Pętlę Annapurny, bardzo polecam, pełen przekrój krajobrazów, zaczynasz w bananowych gajach, a kończysz wysoko w suchym i surowym środowisku. Aby mieć pewność, że zdążysz możesz zakończyć trasę w Jomsom i stamtąd polecieć samolotem z powrotem do Pokhary, którą też polecam. Jest też kilka krótszych szlaków w okolicy Pokhary np. Annapurna Base Camp - ok. 8 dni (tyle nam zajęło) , Poon Hill itp. W Kotlinie Kathmandu też jest fajnie, Bhaktapur, Patan, ładny widok jest z Nagarkot.
Ogranizacja - w Nepalu moim zdaniem elegancko. Trekking możesz odbyć samodzielnie, potrzeba wykupić Permit i ubezpieczenie (kiedyś nie było obowiązkowe). Noclegi na szlaku - spoko, tzn. baraki z "prywatnymi" pokojami, bez luksusów i bywa zimno, ale tanio i na miejscu jedzenie - miejscowi nie zarabiają na noclegach, które kosztowały często dosłownie kilka złotych za "pokój" 2os (sic!) - im wyżej tym nieco drożej. Zarabiają właśnie na jedzeniu, ale też nie jest drogo, a nie trzeba się martwić o zapasy. Można też przez agencje trekkingowe wziąść tragarza i przewodnika lub tragarzo-przewodnika w jednej osobie. Będzie mówić trochę, a czasem nawet całkiem nieźle po angielsku, zna trasę i poniesie plecak. Jak masz jakieś pytania - pytaj śmiało lub pisz na priw.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#5 PostWysłany: 24 Kwi 2014 09:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Oczywiście z uwagi na wysoki sezon w październiku i listopadzie będzie trudniej niż np. w sierpniu o dobre ceny. Jeśli w tym okresie znajdziesz coś w odpowiednich datach z UK do Kathmandu w okolicach 500 GBP to będzie to dobra cena. Generalnie z Europy Nepal w dobrym sezonie poniżej 2000 PLN to naprawdę świetna okazja i nie trafia się często.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#6 PostWysłany: 25 Kwi 2014 01:14 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 41
Z tego co na razie patrzyłam to ceny na październik/listopad do Nepalu to ok 700-800 funtów najtaniej jak na razie. Myślisz, że ceny jeszcze mogą opaść? Może masz też sprawdzone miejsca, strony, serwisy i trasy, którymi najlepiej tam się dostać?
Przy szukaniu lotów bazuję głównie na skyscannerze, ale on wyszukuje różne trasy. Słyszałam, że do Kathmandu najtaniej wychodzi mając przesiadkę w Dubaju, albo do New Delhi i stamtąd lokalnym samolotem (o których słyszałam raczej złe opinie, że giną bagaże itd). A jak Ty tam podróżowałeś?

Wiem, że 2 tygodnie to bardzo krótko, ale jeśli bym leciała przez Delhi to pewnie też chciałabym jeden dzień poświęcić na Taj Mahal, no i postaram się te 2 tygodnie rozciągnąc maksymalnie, żeby mieć trochę ponad 14 dni, może koło 16 się uda, ale to zależy od lotów.

Jeśli chodzi o to co chcę robić tam na miejscu, to z racji na krótki czas pobytu na konkretny trekking się nie nastawiam. Chciałabym pochodzić, ale pewnie większość wysokości zrobić samochodem/busem a potem z bazy wypadowej gdzieś pochodzić dookoła. No i widoki to mus, wolałabym oczywiście wyższe partie, ale wszystko zależy od czasu, aklimatyzacji i dostępności tras. Chciałabym też zobaczyć typowe Nepalskie wioski, może udać się do dżungli słoniem jak się uda. Słyszałam też o pięknych spływach rzekami (pewnie 1-2 dniowy to maks). W kwestię wchodzi też aklimatyzacja przed ruszeniem na większe wysokości, która pewnie zajmie z 2-3 dni?
O Nepalu nie wiem jeszcze za dużo, cały czas zbieram informacje, więcej się orientowałam w kwestii Ladakhu i Leh w Indiach, i tam wiem, że są możliwości wyjazdu autami na wysokie przełęcze (np. Khardung La) i trekkingi w takich okolicach.

Byłeś w obydwu tych miejscach i możesz coś zasugerować gdzie lepiej się wybrać jak na pierwszy raz w Himalaje? Czy Leh i okolice czy może jednak Nepal?

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#7 PostWysłany: 25 Kwi 2014 08:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
800 GBP to faktycznie dość drogo, ale myślę, że może się jeszcze udać trafić coś w okolicach 500-600 GBP, a może i jakieś dobre promo się trafi(?)
W kwestii moich podróży to nigdy nie leciałem tam w dwie strony. Za pierwszym razem jechaliśmy drogą lądową z Polski, wracaliśmy przez Indie z Delhi samolotem. Za drugim razem też była to część większej eskapady, lecieliśmy w jedną stronę Air Arabia ze Stambułu przez Sharjah do Kathmandu, koszt wynosił 160 euro z bagażem, teraz nie ma takich cen. Teraz Air Arabia ma dość słabe ceny, lepsze są z FlyDubai – loty bezpośrednie z Dubaju do Kathmnadu – cena na październik wynosi około 1250 PLN z bagażem w dwie strony, bywa taniej. Można też poszukać z liniami indyjskimi jak SpiceJet lub IndiGo – loty przez Delhi, więc dłużej niż z FlyDubai, ale może będzie trochę taniej. Do Dubaju powinnaś znaleźć lot w okolicach 1400 PLN, oprócz Emirates itp. lata też turecki low-cost Pegasus z Londynu – przesiadka w Stambule i dalej do Dubaju. Można też polecieć Pegasusem tylko do Stambułu i stamtąd poszukać lotów do Kathmandu z Air Arabia (przez Sharjah) lub FlyDubai (przez Dubaj). Pegasus często miewa promocje, więc może coś się trafi.
Odnośnie Indii. Po pierwsze wiza – upewnij się żeby była wielokrotna, koszt to chyba ok. 185 PLN plus prowizja biura, nie wiem jak jest w UK. Wizę indyjską musisz załatwić wcześniej, wizę nepalską dostajesz on arrival. Z Delhi do Agry jest spory kawałek, realnie licz ze 3 dni na wypad do Taj Mahal łącznie z przejazdami z powrotem do Delhi. Jeśli masz tylko 2 tygodnie to nie łączyłbym Indii nawet na chwilę z Nepalem – za mało czasu. Pamiętaj, że jeśli chcesz kupić lot do Delhi i na ten sam dzień od razu do Kathmandu, ale z inną linią i na innym bilecie to raczej nie uda się bez indyjskiej wizy.
Z Delhi do Kathmandu są też niedrogie autobusy, ale to 40-48 h – sam takim jechałem, ciężka sprawa ;)
Odnośnie Ladakh – jest piękny  Kupujesz lot do Delhi i dalej albo samolotem do Leh, albo drogą lądową przez Manali – łącznie ze 3 dni, ale trasa Manali-Leh jest super. Lepiej robić ją z noclegiem dla minimalnej aklimatyzacji, bo wjeżdża się na ponad 5 000 m. Leh leży na ok 3 300 m, więc też daj sobie z dzień czy dwa na luzie na aklimatyzację. Możesz polecieć w pierwszą stronę samolotem by ogranizm lepiej to zniósł i wracać lądem – warto. W Ladakh raczej nie trekowaliśmy, mieszkaliśmy w Leh i robiliśmy całodniowe wypady po okolicy. Trekking poważny wydaje się trudniejszy niż w Nepalu – nie ma tylu stacji noclegowych i raczej musisz skorzystać z pomocy agencji trekkingowych. W Leh jest sporo ogłoszeń ludzi szukających towarzyszy do zrzutki na zorganizowany przez agencje trekking lub na przewodnika. Alternatywna trasa do Leh to przelot do Srinagaru z Delhi ze SpiceJet i potem przejazd lądem.
Odnośnie trekkingu w Nepalu – jest moim zdaniem łatwiejszy w organizacji i na samej trasie niż w Ladakh. Jest też więcej ludzi z tego powodu ;) Co do aklimatyzacji, np. pętle Annapurny, podczas której masz też piękne himalajskie wioski ( np. Ngawal, Kagbeni ) – trasę zaczynasz stosunkowo nisko, więc przed wymarszem nie ma mowy o aklimatyzacji. Gdy docierasz w okolice Managu robi się wysoko i dalej już nie ma co szarżować . Generalna zasada – powyżej 3 500 m (tolerancje są indywidualne) staraj się nie robić w górę więcej niż 1000 m na dobę, a lepiej mniej, poza tym staraj się nocować zawsze nieco niżej niż najwyższa wysokość danego dnia osiągnięta. Najgorszą wysokościówkę miałem na trasie Manali-Leh, a nie na trekkingach ;)
Nepal ogólnie jest łatwiejszy i przyjemniejszy niż Indie moim zdaniem, na pierwszy raz polecałbym Nepal, ale jeśli cena przelotu i termin są problemem to Ladakh też na 100% Cię nie rozczaruje.
Z indyjskimi liniami nie miałem za wiele do czynienia, leciałem raz z Kathamndu do Delhi i dalej do Bangkoku z Kingfisher Airlines – coś na pograniczu normalnych linii i low-costa – już nie istnieją, a szkoda bo byli znakomici moim zdaniem. Nie bałbym się tak ich linii w każdym razie, ale zapewne ilu pasażerów tyle opini :)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Nepal z UK
#8 PostWysłany: 25 Kwi 2014 09:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Nepal:
Delhi-Kathmandu-Delhi - najtaniej ze SpiceJet ok. 100 GBP, ceny na październik. Pytanie za ile się uda trafić Delhi z UK. Dolicz wize.
Opcja przez Dubaj pewnie wyjdzie podobnie cenowo, może trochę taniej (chociażby dlatego, że odpada koszt wizy indyjskiej, nawet lecąc ze SpiceJet w Delhi masz tylko transfer więc wiza nie jest potrzebna, bo to łączony lot), ale na pewno dłużej, a czasu masz mało, szkoda go na przesiadki.

Indie - Ladakh i Kaszmir:
Delhi-Srinagar na początek września 150 PLN w jedną stronę, linie SpiceJet :)
Edynburg-Delhi z Qatar na początek września na dziś ok. 2400 PLN RT, ale Indie bywają sporo taniej z Europy.
Delhi-Leh - z GoAir idzie na początek września znaleźć za ok. 300 PLN w jedną stronę.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group