Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Money money money
#1 PostWysłany: 24 Kwi 2014 13:54 

Rejestracja: 23 Lut 2014
Posty: 149
Mam pytanko,
słyszałam, że większość ludzi kupuje w PL $ i na miejscu wymienia na rupie. A ja nie lubię mieć dużej gotówki w portfelu i najwygodniej wyciąga mi się kasę z bankomatu. Jak to jest w Indonezji? Czy są pobierane opłaty z bankomatów? Mam konto w mBanku i WZW BK.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast
Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN
 Temat postu: Re: Money money money
#2 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Z tego co pamiętam banki Indonezyjskie nie kasują dodatkowej prowizji, tak jak ma to miejsce np. w Tajlandii. Większość bankomatów w Indonezji ma jednak limity wypłat przy jednorazowej transakcji, nie pamiętam już ile. Pamiętaj też, że nie wszędzie są bankomaty, ale Jawa, Bali bez problemu. Na Gilis jak ja tam byłem były tylko na Trawangan, ale teraz są już też podobno na Air.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
darekd lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Money money money
#3 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:25 

Rejestracja: 23 Lut 2014
Posty: 149
bonieq2, w Tajlandii zabierają bankomaty 15zł, nie pamiętasz? Każda wypłata, niezależnie jaka kwota :/
Zastanawiam się właśnie, czy kupować te $ w Polsce i tam szukać kantorów ale za bardzo mi się nie chcę..
Ew część w dolarach reszta na karcie, to też jest jakieś wyjście.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#4 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
jajciucha napisał(a):
bonieq2, w Tajlandii zabierają bankomaty 15zł, nie pamiętasz? Każda wypłata, niezależnie jaka kwota :/
Zastanawiam się właśnie, czy kupować te $ w Polsce i tam szukać kantorów ale za bardzo mi się nie chcę..
Ew część w dolarach reszta na karcie, to też jest jakieś wyjście.

No przecież napisałem, że w Tajlandii pobierają, a z tego co pamiętam to w Indonezji nie pobierają :) Faktycznie napisałem może nieco myląco.
Trochę dolarów zawsze warto mieć na wszelki wypadek. Taka historia - lądujemy ze znajomymi w Kuala L. oni konto tylko w WBK, a tam akurat awaria i kasy nie ma jak wyjąć.
Tak więc najlepiej dwie niezależne karty VISA i MASTER z dwóch różnych banków - tak jest w naszym wypadku, karty oczywiście trzymamy w osobnych miejscach. Do tego powiedzmy ze 200 usd tak na wszelki.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#5 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sty 2014
Posty: 486
Loty: 250
Kilometry: 590 205
niebieski
Cytuj:
Tak więc najlepiej dwie niezależne karty VISA i MASTER z dwóch różnych banków - tak jest w naszym wypadku, karty oczywiście trzymamy w osobnych miejscach. Do tego powiedzmy ze 200 usd tak na wszelki.


Dobrze jest mieć karty z jakiegoś wirtualnego kantoru np Kantor Alior. Kupisz sobie online tanie $$$. Płacąc taką kartą lub wypłacając z bankomatu (1 free wypłata w miesiącu) unikniesz tych wszystkich przewalutowań jakie fundują nam banki.
Karta jest free
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#6 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:41 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2062
złoty
jajciucha, zabierz mimo wszystko trochę tych dolarów. Tak jak napisał bonieq2, zawsze może być jakaś awaria bankomatu lub inna sytuacja uniemożliwiająca Ci skorzystanie z kasy na koncie, a tak masz zawsze zabezpieczenie. Tylko licz dokładnie kasę w kantorze, bo w Indonezji rąbanie turystów na wymianie waluty to sport narodowy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#7 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
ZFR napisał(a):
Cytuj:
Tak więc najlepiej dwie niezależne karty VISA i MASTER z dwóch różnych banków - tak jest w naszym wypadku, karty oczywiście trzymamy w osobnych miejscach. Do tego powiedzmy ze 200 usd tak na wszelki.


Dobrze jest mieć karty z jakiegoś wirtualnego kantoru np Kantor Alior. Kupisz sobie online tanie $$$. Płacąc taką kartą lub wypłacając z bankomatu (1 free wypłata w miesiącu) unikniesz tych wszystkich przewalutowań jakie fundują nam banki.
Karta jest free

Orientujesz się może, czy mBank lub WBK też ma taką usługę? Celowo piszę "usługa", za co pewnie znienawidzą mnie bankowcy - produkt to dla mnie jest z fabryki, a nie z banku ;)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#8 PostWysłany: 24 Kwi 2014 14:55 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 4
W 2012 wybierałem kasę w bankomacie w Surabaya, obyło się bez prowizji ale nie jestem pewien czy jest to ogólna praktyka

Listopad 2012
wypłata z bankomatu 2 000 000 Rupi, pobrali mi 706,99 PLN (208,22 USD) po kursie 3,3954
Kurs rupia dolar 9605

Polecam jednak mieć także gotówkę, z kartami w Indonezji jest lekki problem przy płaceniu karta w supermarkecie było sporo problemów kilka terminali i kilka osób próbujących, koleżanka się uparła to jej udało się zapłacić po dłuższych próbach mi się nie chciał czekać wiec zapłaciłem gotówką.

Co do wymiany kasy zależy od wyspy najlepsze kurs mają na Bali tylko że próbują oszukiwać raczej należy unikać tych punktów które oferują najwyższy przelicznik przy uszczegółowieniu okazuje się że albo jest prowizja albo seria się nie zgadza itp. Ale jest sporo normalnych miejsc.

Np na Flores kurs jest mniej korzystny.

$ czy € według mnie nie ma specjalnej różnicy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#9 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:00 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5147
srebrny
bonieq2 napisał(a):
Z tego co pamiętam banki Indonezyjskie nie kasują dodatkowej prowizji, tak jak ma to miejsce np. w Tajlandii. Większość bankomatów w Indonezji ma jednak limity wypłat przy jednorazowej transakcji, nie pamiętam już ile. Pamiętaj też, że nie wszędzie są bankomaty, ale Jawa, Bali bez problemu. Na Gilis jak ja tam byłem były tylko na Trawangan, ale teraz są już też podobno na Air.

wyplata na trawangar (gilli islands) limit milion lub milion 500 tysiecy rupii za jednym zamachem, brak dodakowych oplat ze strony indonezyjskiej.
stan na 11.2013
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#10 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Jak nie ma różnicy to lepiej euro, zawsze się przyda na bliższe eskapady.
W Indonezji faktycznie było im wszystko jedno czy dolar czy euro, ale wiele krajów regionu to jednak zdecydowanie królestwo dolara - Wietnam, Kambodża (tam nawet bankomaty wydają USD), Laos...
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#11 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:02 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5147
srebrny
Puszek napisał(a):
Polecam jednak mieć także gotówkę, z kartami w Indonezji jest lekki problem przy płaceniu karta w supermarkecie było sporo problemów kilka terminali i kilka osób próbujących, koleżanka się uparła to jej udało się zapłacić po dłuższych próbach mi się nie chciał czekać wiec zapłaciłem gotówką.

ciezko z tym placeniem karta. bardzoczesto nie chcieli akceptowac karty i wmawiali na bali ze akurat nie dziala terminal , moim zdaniem klamstwo.
karta udalo mi sie raptem zaplacic kilka razy na bali.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#12 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
michcioj napisał(a):
Puszek napisał(a):
Polecam jednak mieć także gotówkę, z kartami w Indonezji jest lekki problem przy płaceniu karta w supermarkecie było sporo problemów kilka terminali i kilka osób próbujących, koleżanka się uparła to jej udało się zapłacić po dłuższych próbach mi się nie chciał czekać wiec zapłaciłem gotówką.

ciezko z tym placeniem karta. bardzoczesto nie chcieli akceptowac karty i wmawiali na bali ze akurat nie dziala terminal , moim zdaniem klamstwo.
karta udalo mi sie raptem zaplacic kilka razy na bali.

Bo przecież płacą prowizję dla VISA lub Master... to ściemniają, że nie działa. Poza tym płacąc kartą nie mają kasy od ręki jak przy gotówce. W Polsce gdy płacisz paypasem to sprzedawca dostaje kasę realnie nawet po 2 tygodniach.
Co do limitów to coś mi się kojarzy, że niektóre bankomaty miały jak piszesz limit 1 milion chyba, a inne 3 miliony rupii za jednym razem.
Co do różnych typów kart to w zeszłym roku sporo musieliśmy się nakombinować w Puerto Princessa na Palawanie by znaleść bankomat obsługujący Master, z Visą nie było problemu.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Money money money
#13 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sty 2014
Posty: 486
Loty: 250
Kilometry: 590 205
niebieski
Cytuj:
Dobrze jest mieć karty z jakiegoś wirtualnego kantoru np Kantor Alior. Kupisz sobie online tanie $$$. Płacąc taką kartą lub wypłacając z bankomatu (1 free wypłata w miesiącu) unikniesz tych wszystkich przewalutowań jakie fundują nam banki.
Karta jest free

Orientujesz się może, czy mBank lub WBK też ma taką usługę? Celowo piszę "usługa", za co pewnie znienawidzą mnie bankowcy - produkt to dla mnie jest z fabryki, a nie z banku ;)[/quote]

mBank nie ma kantoru na 100 %, WBK raczej też nie
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#14 PostWysłany: 24 Kwi 2014 15:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 752
niebieski
BZWBK też nie ma kantoru...
a dodatkowo do swoich kart w EUR, USD, GBP wprowadza chyba od 1.06.2014 prowizję 2,8% za wszystkie operacje wykonane w walucie innej niż waluta rachunku więc też się robi lipa z dotychczas fajnych kart...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#15 PostWysłany: 24 Kwi 2014 16:00 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 4
bonieq2 napisał(a):
Jak nie ma różnicy to lepiej euro, zawsze się przyda na bliższe eskapady.
W Indonezji faktycznie było im wszystko jedno czy dolar czy euro, ale wiele krajów regionu to jednak zdecydowanie królestwo dolara - Wietnam, Kambodża (tam nawet bankomaty wydają USD), Laos...


W Kambodży bez problemu wymieniałem Euro na riale lub $ z przyzwoitym kursem a w niektórych lepszych knajpach jest w menu że można płacić w Euro, ale to rzeczywiście dolarowy kraj.

W pozostałych też krajach też nie było problemów z wymianą jedynie w Birma w 2010 trzeba było mięć dolary :) teraz się otwarli wiec nie wiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#16 PostWysłany: 24 Kwi 2014 18:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
Puszek napisał(a):
bonieq2 napisał(a):
Jak nie ma różnicy to lepiej euro, zawsze się przyda na bliższe eskapady.
W Indonezji faktycznie było im wszystko jedno czy dolar czy euro, ale wiele krajów regionu to jednak zdecydowanie królestwo dolara - Wietnam, Kambodża (tam nawet bankomaty wydają USD), Laos...


W Kambodży bez problemu wymieniałem Euro na riale lub $ z przyzwoitym kursem a w niektórych lepszych knajpach jest w menu że można płacić w Euro, ale to rzeczywiście dolarowy kraj.

W pozostałych też krajach też nie było problemów z wymianą jedynie w Birma w 2010 trzeba było mięć dolary :) teraz się otwarli wiec nie wiem.

Bynajmniej nie chodzilo o sama wymiane bo po co w Kambodzy wymieniac walute skoro placi sie w usd. Wietnamczycy tez czesto podaja Ceny w dolarach chociaz lepiej placic w dongach. ceny za wizy tez sa w usd. Wiadomo ze euro wymieni sie na calym swiecie :)
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#17 PostWysłany: 24 Kwi 2014 18:44 

Rejestracja: 23 Lut 2014
Posty: 149
Ja pamiętam z Tajlandii, że nie to, że bankomat brał 15zł za wypłatę, bank prowizję to jeszcze to podwójne przewalutowanie i się robiła spora kwota :/
Tu pewnie podobnie, z tym że bankomat nie zeżre za wypłatę.
Na płacenie kartą się nie upieram, bardziej zależy mi na lokalnych zakupach, gdzie nie mają terminali więc gotówka potrzebna.
Będzie trzeba bankomatów szukać i ew część kasy w dolarach trzymać w skarpecie :-)
Będę miała kartę MasterCard mBanku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#18 PostWysłany: 24 Kwi 2014 22:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
jajciucha napisał(a):
Ja pamiętam z Tajlandii, że nie to, że bankomat brał 15zł za wypłatę, bank prowizję to jeszcze to podwójne przewalutowanie i się robiła spora kwota :/
Tu pewnie podobnie, z tym że bankomat nie zeżre za wypłatę.
Na płacenie kartą się nie upieram, bardziej zależy mi na lokalnych zakupach, gdzie nie mają terminali więc gotówka potrzebna.
Będzie trzeba bankomatów szukać i ew część kasy w dolarach trzymać w skarpecie :-)
Będę miała kartę MasterCard mBanku.

Bank w sumie mniej istotny, dobrze na wszelki wypadek mieć VISA jeszcze, najlepiej z innego banku - podwójny szew lepiej trzyma :)
Z drugiej strony kupując dolary czy euro w Polsce i potem je sprzedając w Indonezji jakby nie patrzeć też jest podwójne przewalutowanie.
Prowizji jak już tu wszyscy ustaliliśmy w bankomatach nie ma, w przeciwieństwie do Tajlandii gdzie prowizja jest ;) a zawsze to lepiej mieć kasę "na karcie" niż kilka tysięcy pln w portfelu w gotówce.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#19 PostWysłany: 25 Kwi 2014 09:26 

Rejestracja: 23 Lut 2014
Posty: 149
Zgadzam się w 100%!
Dzięki :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Money money money
#20 PostWysłany: 03 Maj 2014 21:24 

Rejestracja: 08 Mar 2012
Posty: 93
Zbanowany
Potwierdzam to, co napisał michcioj, że z płaceniem kartami w Indonezji może być problem. Mimo, że w wielu miejscach są oznaczenia, że akceptowane są karty Visa i Mastercard to sklepy i restauracje bardzo niechętnie przyjmują płatności kartami. Najczęściej tłumaczą, że terminal nie jest kompatybilny albo że jest zepsuty.

Co do bankomatów to wyciągałem pieniądze raz - na Bali w październiku 2013r. i nie było żadnej prowizji, karta Mastercard Alior Sync.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 42 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group