Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Mar 2014 03:11 

Rejestracja: 25 Mar 2012
Posty: 5
Hej,

Moja podróż z Nowego Jorku do Wrocławia była porażką :) Dlatego chciałbym się Was zapytać, co można zrobić w tej sprawie.
Nie będę się rozpisywał dokładnie, bo nie chcę zanudzić, wymienię tylko główne rzeczy, które nie poszły OK.

Była nas czwórka. Kupiłem lot z JFK (Nowy Jork) na MXP (Mediolan Malpensa). Stamtąd kupiłem Ryanaira do Wrocławia, ale z Bergamo. Nie dałoby rady się przesiąść, więc przetrawiłem stratę pieniędzy i kupiłem bilety z MXP na TXL (Berlin Tegel).

Z Nowego Jorku wyruszyliśmy spóźnieni 5 godzin (na pasie startowym! okazało się, że popsuł się radionadajnik) - dali nam nowy samolot. Dolecieliśmy spóźnieni 3:50h. To były linie American Airlines (miałem bilet kupiony jako US Airways).

W Mediolanie niestety nie zdążyliśmy już na lot do Berlina (mieliśmy ok. 2 godzin na przesiadkę). Bilet był kupowany osobno niestety.

Na miejscu nie dało rady przebukować biletu (dla nas Pan startuje stąd bez żadnej historii lotów - oznajmili mi w AirBerlin), American Airlines powiedziało, żebym sobie kupił inne bilety. Tak więc zrobiłem. Zapłaciłem za nie niecałe 5 000 zł - najtańsze, co było; dodatkowo musieliśmy czekać 8 godzin na wspaniałym (:)) lotnisku Malpensa.

Kupiłem bilety przez Kopenhagę. Do CPH lecieliśmy SASem, z CPH do WRO Cimberem (też SAS). To była biznes klasa (nie było innych biletów). We Wrocławiu okazało się, że nie ma naszych bagaży... Krótko mówiąc: musiałem jechać jeszcze dwa razy na lotnisko (w dwóch partiach doleciały w ciągu doby) i trzeba było kupić rzeczy dwójki osób, które nie były z Wrocławia i czekały na swoje torby. Dodatkowo ja nie miałem komputera służbowego - musiałem wziąć bezpłatny urlop, co oznacza realną stratę pieniędzy.

Pytania:
- jak wystąpić o zwrot kosztów i jakieś zadoścuczynienie na trasie MXP - CPH - WRO?
- jak wystąpić o zwrot kosztów i jakieś zadoścuczynienie za zgubiony bagaż?

Co straciłem:
- 4 x bilet Ryanair BGY - WRO (ale z mojej głupoty)
- 4 x bilet AirBerlin MXP - TXL
- 4 x bilet PolskiBus Berlin - Wrocław
- 8 godzin czasu na lotnisku Malpensa (+ jedzenie)
- 5 godzin czasu na lotnisku JFK
- trochę ubrań i kosmetyków po zgubieniu bagaży trzeba było kupić
- paliwo dwa razy na lotnisko
- dzień w pracy

Jest ktoś z podobnymi doświadczeniami? Proszę o pomoc. Nie mam pojęcia, jak się za to zabrać.
Nie chcę w żadnym razie wyłudzać od kogoś pieniędzy, ale 5000 zł naprawdę mnie zabolało.

Dzięki wielkie!
_________________
Learn a new language and get a new soul
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#2 PostWysłany: 21 Mar 2014 08:27 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 156
Przykra historia ale mam nadzieję że wiele osób ją przeczyta i rozważy czy zakup "najtańszych" opcji jest taki opłacalny.
Przy oddzielnych biletach zawsze powinno się brać dzień noclegu jako bufor na nieprzewidziany przypadek jak awaria u Ciebie albo zła pogoda - mgła. Oszczędności nie zawsze są warte zachodu.

Żeby nie było że pojawił się wujek dobra rada i mądrości wygłasza - pod koniec roku lecę na tej samej trasie, w tej samej promocji:)

Zagubiony bagaż-za paliwo/dojazdy na lotnisko nic się nie należy bo linia lotnicza(handler) dowozi ten bagaż za darmo do Ciebie do domu lub hotelu(3x mi się przytrafiło). Chociaż nie jestem pewien jak to wygląda gdy lecisz z Wro a mieszkasz w Jeleniej Górze, ciekawe czy też dowiozą.
Do 24h opoźnienia nie dają odszkodowania - najwyżej zestaw startowy kosmetyczkę.

Za dzień w pracy nie widzę żadnych szans na odszkodowanie.

Jedyny promyk nadziei to obowiązujący linie lotnicze lądujące w krajach EU wyrok EC 261/2004 i 600euro odszkodowania jeśli doleciałeś do MXP spóźniony ponad 4h. Musisz napisać do AA, oni się będą rzucać że to awaria itp ale po kilku miesiącach/latach możliwe że coś wypłacą:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Mar 2014 09:09 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
Na moje oko przysługuje Ci z EU 261/04 300 (50%) lub 600 (100%) EUR odszkodowania od AA za pasażera. Trzeba się poużerać z nimi. Przysługuje też wyżywienie na JFK adekwatne do czasu oczekiwania lub zwrot jego kosztów. [nieprawda - cofam ten akapit!]
Dla osób nie mieszkających we Wrocławiu i okolicach (w sensie nie wracających do domu tym SASem) przysługuje zwrot wydatków w związku z zagubionym bagażem - na podstawie paragonów / faktur.

Parę głupot niestety zrobiłeś:
- za krótki czas przesiadki na FR a potem na AB już Ci wytknięto,
- komputer w bagażu rejestrowanym?? to żart?
- jeżdżenie na lotnisko po bagaż to też błąd.
- BONUS - jest przecież temat o odszkodowaniach to po co nowy zakładasz?
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez shiver, 21 Mar 2014 09:49, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 21 Mar 2014 09:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Przede wszystkim, nie rozumiem dlaczego kupiles bilety za 5000 z MXP do WRO, skoro wystarczylo w najblizszym mozliwym czasie przetransferowac sie do BGY, a stamtad juz kupic cos za kilkaset zl. Obiecali, ze zwroca, czy jak?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 21 Mar 2014 09:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Warto wspomnieć o zakresie zastosowania EU 261/04
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie:
a) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się na terytorium Państwa
Członkowskiego
, do którego ma zastosowanie Traktat;
b) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się w kraju trzecim i lądujących na
lotnisku w Państwie Członkowskim
, do którego ma zastosowanie Traktat, chyba że
otrzymali oni korzyści lub odszkodowanie oraz udzielono im opieki w tym kraju trzecim,
jeżeli przewoźnik lotniczy obsługujący dany lot jest przewoźnikiem wspólnotowym.

Z Twojej informacji wynika, że leciałeś JFK-MXP linią nie będącą przwoźnikiem wspólnotowym więc EU 261/04 w tym przypadku nie ma zastosowania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Mar 2014 09:50 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
panprofesor82 napisał(a):
Warto wspomnieć o zakresie zastosowania EU 261/04
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie:
a) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się na terytorium Państwa
Członkowskiego
, do którego ma zastosowanie Traktat;
b) do pasażerów odlatujących z lotniska znajdującego się w kraju trzecim i lądujących na
lotnisku w Państwie Członkowskim
, do którego ma zastosowanie Traktat, chyba że
otrzymali oni korzyści lub odszkodowanie oraz udzielono im opieki w tym kraju trzecim,
jeżeli przewoźnik lotniczy obsługujący dany lot jest przewoźnikiem wspólnotowym.

Z Twojej informacji wynika, że leciałeś JFK-MXP linią nie będącą przwoźnikiem wspólnotowym więc EU 261/04 w tym przypadku nie ma zastosowania.


Dzięki, pomyliłem kierunki pisząc powyższy post :oops:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Mar 2014 12:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Poza tym, z tego co wiem to liczy się opóźnienie z jakim dotarłeś do miejsca docelowego. Jeśli w Twoim przypadku było to tak jak piszesz 3h50m to i tak nie miałbyś prawa do odszkodowania.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 21 Mar 2014 19:39 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
olus napisał(a):
Poza tym, z tego co wiem to liczy się opóźnienie z jakim dotarłeś do miejsca docelowego. Jeśli w Twoim przypadku było to tak jak piszesz 3h50m to i tak nie miałbyś prawa do odszkodowania.


Rozwiń. Wyrok ETS mówił że pasażerowie lotów opóźnionych o 3h mają być traktowani na równi z pasażerami lotów odwołanych co do prawa do odszkodowania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 21 Mar 2014 23:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
shiver napisał(a):
olus napisał(a):
Poza tym, z tego co wiem to liczy się opóźnienie z jakim dotarłeś do miejsca docelowego. Jeśli w Twoim przypadku było to tak jak piszesz 3h50m to i tak nie miałbyś prawa do odszkodowania.


Rozwiń. Wyrok ETS mówił że pasażerowie lotów opóźnionych o 3h mają być traktowani na równi z pasażerami lotów odwołanych co do prawa do odszkodowania.


Chyba się pomyliłam rzeczywiście. W przypadku opóźnienia samolotu liczy się opóźnienie startu a nie dotarcia do celu.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 21 Mar 2014 23:38 

Rejestracja: 31 Sty 2012
Posty: 112
Loty: 4
Kilometry: 14 401
A nie na odwrot :?: Zawsze wydawalo mi sie, ze liczy sie moment przylotu na miejsce ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 22 Mar 2014 00:29 

Rejestracja: 25 Mar 2012
Posty: 5
Dzięki wielkie za tyle odpowiedzi!

Moje przemyślenia:

shiver napisał(a):
Parę głupot niestety zrobiłeś:
- za krótki czas przesiadki na FR a potem na AB już Ci wytknięto,
- komputer w bagażu rejestrowanym?? to żart?
- jeżdżenie na lotnisko po bagaż to też błąd.
- BONUS - jest przecież temat o odszkodowaniach to po co nowy zakładasz?


- bilety FR - zrobiłem głupotę i sam się zorientowałem 10 sekund po kupnie biletu :) a o tym, że bilety nie będą automatycznie refundowane, jeśli AA się spóźni to po ludzku nie wiedziałem
- po bardzo długiej podróży (nie opisywałem całej podróży) każde udogodnienie było na wagę złota - chciałem wziąć komputer do kabiny, ale zrezygnowałem wyczerpany
- założono jedną sprawę - niektóre bagaże były potrzebne jak najszybciej (komputer), a reszta miała trafić w dwa miejsca - kurier mógł pojechać tylko w jedno
- sorry, nie zauważyłem - możecie przepiąć

Djorkaeff napisał(a):
Przede wszystkim, nie rozumiem dlaczego kupiles bilety za 5000 z MXP do WRO, skoro wystarczylo w najblizszym mozliwym czasie przetransferowac sie do BGY, a stamtad juz kupic cos za kilkaset zl. Obiecali, ze zwroca, czy jak?


Bilety z MXP do WRO kosztowały 1100 zł za osobę, czyli 4400 zł za 5 osób, więc się lekko pomyliłem.
Myślę, że bilety z BGY kupione w tym samym dniu do WRO nie byłyby wcale dużo tańsze. Dodatkowo dochodzi koszt transferu 4 osób na inne lotnisko i kolejne zmęczenie podróżą.

shiver napisał(a):
olus napisał(a):
Poza tym, z tego co wiem to liczy się opóźnienie z jakim dotarłeś do miejsca docelowego. Jeśli w Twoim przypadku było to tak jak piszesz 3h50m to i tak nie miałbyś prawa do odszkodowania.


Rozwiń. Wyrok ETS mówił że pasażerowie lotów opóźnionych o 3h mają być traktowani na równi z pasażerami lotów odwołanych co do prawa do odszkodowania.


To ciekawe o czym mówisz. W Malpensie dostałem ulotkę z American Airlines, że maksymalna kwota odszkodowania, o którą mogę się ubiegać to:
- 300 EUR na osobę, jeśli lot był opóźniony 3-4h
- 600 EUR na osobę, jeśli lot był opóźniony +4h

Gdzie mógłbym znaleźć jakiekolwiek przykłady reklamacji jednej i drugiej rzeczy? Jak takie coś napisać? :)
_________________
Learn a new language and get a new soul
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group