Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Lotnisko w Atenach, Eleftherios Venizelos - Αερολιμένας Αθηνών - Ελευθέριος Βενιζέλος(ATH, LGAV)

położony około 27 kilometrów od centrum Aten, w pobliżu miasta Spata,
otwarty w 2001 roku, i zawiera 2 terminale (Schengen i poza Schengen)
Strona lotniska: http://www.aia.gr

Lotnisko posiada doskonałe połączenia komunikacji publicznej do Aten, Pireusu i innych miast.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do miasta:

Metro

Chyba najszybsza opcja, dojechania do miasta.
Do centrum miasta dojedziemy za € 10 (za pół ceny dla lat 18 lub powyżej 65 lat, bilet jest ważny przez 1,5 godziny w na podróż komunikacją miejską w Atenach); cena za biletu tam i z powrotem to koszt € 18 (bilet ważny 48h). Także można kupić bilety grupowe (2 lub 3 osoby) z zniżką. Przystanek metra, w lotnisku, znajduje się w hali odlotów, i trzeba się przejdź przez skybridge. Znajdują się tam kasy biletowe, automaty (przyjmują tylko monety i banknoty euro) i bankomat narodowego banku greckiego, Ethniki.

Nie zapomnijcie o skasowaniu swojego biletu przed udaniem się na peron i wejściem do pociągu (kasowniki są przed schodami ruchomych koło kas). Za nieprzestrzeganie skasowania biletu na początku podróży lub przejazd na gapę jest mandat 120 €.

Rozkład jazdy znajdziemy tu: http://www.stasy.gr/index.php?id=70&L=1

Do placu Syntagma dojedziemy w 38 minut a do Monastiraki w 40 minut.

Kolejka miejska - Proastiakos

Drugą opcją, to kolejka miejska. Z nią możemy dojechać do Pireusu (z przesiadką w Ano Liosia), do Koryntu, do Patry (z przesiadką w Koryncie na Autobus) albo także do Chalkidi lub Salonik (z przesiadką w SKA). Odjeżdża z tego samego dworca, co Metro. Cena 8 euro normalny, 4 ulgowy

Rozkłady kolejek:
Lotnisko Aten - Korynt - Kiato: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Lotnisko Aten - Centrum Aten (Stathmos Larisis): http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Ateny - SKA - Chalkida: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2
Cennik: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Kiato - Patra: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Dokładna mapa: http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?13bbb2

Autobusy


Przystanek autobusowy znajduje się, przy hali przylotów, koło ostatniego gate (4 i 5, jak się wychodzi z taśmy bagażowej, po prawo). To jest najtańsza opcja dojechania do miasta (6 euro normalny, studencki 3 euro), ale czas podróży może być różny w zależności od korków. Autobusy kursują 24 godziny na dobę i rozkład mają taki sam w dni robocze, oraz niedziele i święta. Bilety kupimy w budce biletowej przy hali przylotów.

Są 4 linie autobusowe:

X93: Jedzie do dworca autobusowego Kifisos (największy dworzec autobusowy, z autobusami do wysp Jońskich, i całej kontynentalnej Grecji)
Czas jazdy: od 40 minut do: 1:30

X95: Jedzie do centrum Aten, plac Syntagma.
Czas jazdy: od 40 minut do: 60

X96: Jedzie do Pireusu, przez wybrzeże Ateńskie, np. Alimos, Glyfada
Czas jazdy: około 80-90 minut

X97: Do przystanku metra Elliniko
Czas jazdy: Niestety nie wiem, bo nie miałem okazje z nim jechać

Zmienili stronę do aktualnego rozkładu jazdy, i trzeba szukać ręcznie przez ta stronę: http://telematics.oasa.gr/en/#main
I wybieramy

Line Information
Choose Line
X93, X95, X96, X97

Taksówka:

Cena stała: € 38 (5:00-24:00) i € 54 (0:00-5:00).
Więcej info: http://www.athensairporttaxi.com/

KTEL - Autobusy typu PKS

Autokary odjeżdżają koło hotelu Sofitel (wyjście 2-3), i jadą do dwóch innych popularnych portów Rafina i Lavrio. Niestety nie mają stronę po Angielsku.

Rafina

http://www.ktelattikis.gr/company/Airpo ... 6-2015.pdf

Cena: 3 euro, czas przejazdu 30 minut

Autostop

Szanse do złapienia stopa, to marne. Raczej bym nie liczył na złapanie stopa.

Rowerem

Jazda rowerem, w autostradzie jest zabroniona i nie niebezpieczna. Jedyna opcja, to przez Spate i hangarem Olympic Air


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 32  Następna
Autor Wiadomość
#221 PostWysłany: 17 Lis 2015 17:11 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22459
@jacob94

ISIC honorują tylko między Lotniskiem i Miastem.

W komunikacji miejskiej tylko legitkę (wiem jest to porąbane)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN
Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy
#222 PostWysłany: 17 Lis 2015 17:19 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Zeus napisał(a):
@jacob94

W komunikacji miejskiej tylko legitkę (wiem jest to porąbane)


Wbrew pozorom ma to sens. Natomiast wczoraj rozśmieszył mnie napis na automacie Kolei Małopolskich na Balicach, że ISIC honorują tylko wraz z zezwoleniem na pobyt w Polsce. Jeszcze śmieszniejsze było, jak przetłumaczyli na angielski i niemiecki "karty płatnicze", mianowicie "credit cards" i "EC-Karten". Ech...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#223 PostWysłany: 17 Lis 2015 22:40 

Rejestracja: 16 Sty 2012
Posty: 13
Witam,lecimy do Aten w sześć osób. Myślę dostać się do centrum taksówką, ale czy są tam takie co zabiorą sześć osób i czy też kosztują 38 euro?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#224 PostWysłany: 17 Lis 2015 22:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22459
Nie. Maks 4 osoby na taksówce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#225 PostWysłany: 18 Lis 2015 00:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Maj 2013
Posty: 1361
niebieski
Ostatnio (12.11.2015) miałem wracać na 3 dniowym bilecie turystycznym z centrum na lotnisko metrem lub autobusem X95. Niestety 12.11 w Atenach było co było - demonstracje i generalnie strajk niemal wszystkiego ( vide foto ). Miałem nadzieję na jeżdżący bus X95, ale gdzie tam... też nie jeździł. Zebraliśmy się na przystanku autobusowym w grupki i pojechaliśmy na lotnisko taxi za 38 EUR. W mojej taxi jechało 6 osób - z tyłu 1 dorosły+3 dzieci i z przodu kierowca+dorosły. Tak więc czasami taxi jednak weźmie 5 osób. Ogólnie powrót taxi zdecydowanie nie planowany, ale przynajmniej na placu Syntagma poczułem się jak za komuny na demonstracji w rodzinnym Gdańsku :D

Załączniki:
Athens_strike.jpg
Athens_strike.jpg [ 105.46 KiB | Obejrzany 1804 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#226 PostWysłany: 18 Lis 2015 14:58 

Rejestracja: 18 Lis 2015
Posty: 21
Witam,
przylatuje w nocy z rodziną do Aten pod koniec listopada, nocleg mam nie daleko pl. Omonia przy Koumoundourou, chcąc oszczędzić im nocnego złego wrażenia i nie wydać kupę kasy na taxi, zastanawiałem się , żeby podjechać metrem kawałek wysiąść kilka stacji przed stacją Omonia i podjechać taksówką pod hotel. Moje pytania brzmią koło której stacji metra niezbyt oddalonej od celu w nocy znajdę bez problemu taksówkę? Drugie pytanie: Może, motyla noga, przesadzam?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#227 PostWysłany: 18 Lis 2015 15:02 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22459
Google maps, opcja: search.php i przeczytania ostatnich stron tego tematu.

Ja i @obibok nie raz opisywaliśmy jak to zrobić.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#228 PostWysłany: 18 Lis 2015 16:24 

Rejestracja: 18 Lis 2015
Posty: 21
O taksówkach na Syntagmie już czytałem. Chyba źle sformułowałem pytanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#229 PostWysłany: 18 Lis 2015 16:36 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
danziger napisał(a):
Ostatnio (12.11.2015) miałem wracać na 3 dniowym bilecie turystycznym z centrum na lotnisko metrem lub autobusem X95. Niestety 12.11 w Atenach było co było - demonstracje i generalnie strajk niemal wszystkiego ( vide foto ). Miałem nadzieję na jeżdżący bus X95, ale gdzie tam... też nie jeździł. Zebraliśmy się na przystanku autobusowym w grupki i pojechaliśmy na lotnisko taxi za 38 EUR. W mojej taxi jechało 6 osób - z tyłu 1 dorosły+3 dzieci i z przodu kierowca+dorosły. Tak więc czasami taxi jednak weźmie 5 osób. Ogólnie powrót taxi zdecydowanie nie planowany, ale przynajmniej na placu Syntagma poczułem się jak za komuny na demonstracji w rodzinnym Gdańsku :D


danziger przez chwilę myślałam, że razem jechaliśmy tą taksówką :P ale ja miałam 2-kę dzieci ;)
ja o 6tej rano szukałam kogoś do dzielenia taxi - miałam ostatnie 18euro a wiadomo - cena stała :D
udało mi się złapać jakiegoś chłopaka, który okazał się Polakiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#230 PostWysłany: 22 Lis 2015 11:18 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Zeus napisał(a):
Nie, autobusy są dedykowane tylko transportem z/do lotniska. Jak się jedzie z lotniska, to ostatni przystanek na którym można wsiąść to Holiday in, a jak się jedzie na lotnisko, to pierwszy przystanek na którym można wysiąść to Holiday Inn.

Tak mówi taryfa. Ciekawe, czy kierowcy tego przestrzegają. Wyszukiwarka Google'a, którą. O.A.S.A. promuje, jakby nigdy nic pokazuje przesiadki z udziałem linii lotniskowych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#231 PostWysłany: 28 Lis 2015 12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Będziemy w 4 os (w tym jedna pow. 65 lat) od czwartku 10 grudnia wieczora do niedzieli 13.12 do godz. 16 w Atenach. Noclegi mamy w pobliżu stacji Omonia. Na pewno będziemy jechać na halę Panaty na mecz, chcielibyśmy też wyskoczyć gdzieś na plaże. Poza tym co się uda z "must see", np. Akropol ale widzę, że to wszędzie blisko.
Jak się wydaje, najkorzystniej kupić ten 3 dniowy turystyczny. Mam pytanie, czy na tym bilecie wszędzie dojedziemy aby zrealizować powyższe czy może lepiej opłaca się jednorazowe jednak? I czy może jest zniżka na ten ticket dla seniorów?
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Shaq, 28 Lis 2015 14:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#232 PostWysłany: 28 Lis 2015 12:55 

Jeśli będziecie 3 dni w Atenach i każdego dnia oprócz "szwędania się po centrum i dookoła Akropolu" chcecie wyskoczyć dalej i na plaże to wiąże się conajmniej 3x biletem jednorazowym .Czyli jeden przejazd w centrum i 2 dodatkowe. Daje to przy 3 dniach 9xbilet za 1,4e czyli bardziej opłaca się kupno 3 dniowego za 20e w którym jest zawarte 2x5e na przejazdy lotniskowe. Osoba po 65 lat kupuje ulgowe ,ale tego 3 dniowego ulgowego nie ma ,więc musi zaopatrzyć się w 2 po 2,5e na przejazdy lotniskowe i kupić 9 po 0,7e .Tak to logicznie można sobie złożyć aby nie stracić.
Góra
 PM off
Shaq uważa post za pomocny.
 
      
#233 PostWysłany: 28 Lis 2015 13:26 

Rejestracja: 26 Maj 2013
Posty: 18
Loty: 204
Kilometry: 314 441
A jak dokładnie jest z biletem 3 dobowym z przejazdem na/z lotnisko. Czy czas liczy się od skasowania na lotnisku i należy wrócić na lotnisko w ciągu 72h? czy np. dostaje się przejazdówkę 72h + przejazdówka na/z lotnisko i można np. rozpocząć jazdy na bilecie 72h np. następnego dnia po przylocie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#234 PostWysłany: 28 Lis 2015 13:35 

Bilet 3 dniowy ważny jest dokładnie 72 godz od momentu skasowania.Date i godzine drukuje czytnik na bilecie.Póżniej już tylko trzeba go mieć w kieszeni. Dokładnie zdaje egzamin w przypadku takiego wyjazdu jak jedzie@shaq. Czyli kasuje go 10-tego wieczorem i przed upływem 72 godzin ,13-tego jedzie na lotnisko o16 tej.
Góra
 PM off
Shaq uważa post za pomocny.
 
      
#235 PostWysłany: 28 Lis 2015 13:39 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Taryfa mówi po prostu: 3 x 24 godziny, w tym jeden przejazd z lotniska i jeden na lotnisko.
@Shaq: Widzę u Ciebie więcej niż trzy doby. Bardziej opłaci Ci się kupić osobno przejazdy z lotniska po 5 lub 7 euro, a na przejazdy po mieście 24-godzinne po 4 euro. Z tymi biletami możesz jeździć wszystkim oprócz autobusów regionalnych K.T.E.L. i oprócz opuszczania pociągiem obszaru aglomeracji.
Góra
 Profil Relacje PM off
Shaq uważa post za pomocny.
 
      
#236 PostWysłany: 28 Lis 2015 14:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
@obibok, mea culpa. 10 grudnia to czwartek, więc będzie pon. 72h ;) Już poprawiam, dzięki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
obibok lubi ten post.
 
      
#237 PostWysłany: 28 Lis 2015 14:46 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3046
srebrny
Czyli sprawa wyjaśniona. 3-dniowy jest świetnym rozwiązaniem. Do nabycia na lotnisku w budce autobusowej lub nowszych automatach.
Góra
 Profil Relacje PM off
Shaq lubi ten post.
 
      
#238 PostWysłany: 04 Sty 2016 15:55 

Rejestracja: 18 Mar 2015
Posty: 2
Loty: 16
Kilometry: 31 491
Witam serdecznie.

To ja się podłączę do tematu. Będę w Atenach za tydzień. Ląduję o 23:10. Obawiam się czy zdążę na ostatnie metro. Wg rozkładu podanego powyżej ostatnie jest o 23:30.

Natomiast rozkładu kolejki to ja kompletnie nie ogarniam :( Czy da się do centrum Aten dojechać kolejką bez przesiadek? Jeśli nie to jak w miarę łatwo dotrzeć w okolice, powiedzmy, Monastiraki Center w nocy?

Czy ktoś z Was może podrzucić mapę z naniesionymi na nią liniami kolejki/metra i przystankami? To by sporo ułatwiło.

Pozdrawiam
Łukasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#239 PostWysłany: 04 Sty 2016 16:05 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22459
Nie da się.

Co do Monastirki, wystarczy jak poszukasz na gogle maps, odległość między Syntagmą i Monastiraki
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#240 PostWysłany: 04 Sty 2016 16:47 

Rejestracja: 18 Mar 2015
Posty: 2
Loty: 16
Kilometry: 31 491
Ok. Plac Syntagma wystarczy. Jak tam dotrzeć w nocy? Czy można żółtą/złotą linią bezpośrednio z lotniska?

wg tego co tu jest pokazane:
http://www.trainose.gr/traingps/?l=0&lang=en
i tu:
http://www.trainose.gr/traingps/?l=2&lang=en

trzeba przesiąść się na stacji SKA żeby dojechać do stacji Athens Railway Station. To już prawie tam gdzie zmierzam ;)

Przy czym z tego co widzę tu:
http://www.trainose.gr/wp-content/uploa ... pdf?fb871d
ostatni pociąg jest o 23:11 także raczej odpada. Czy źle widzę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 635 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 32  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group