Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Kwi 2014 10:59 

Rejestracja: 06 Paź 2012
Posty: 135
Czołem!

Zbieram informację na temat 'island hopping' w Indonezji. Docelowo zamierzam zwiedzić Jawę, Bali, Lombok, Gilis, Flores a także Celebes i stamtąd chciałbym udać się na Borneo malezyjskie.

Czy ktoś korzystał z usług Pelni, narodowego armatora w Indonezji?

Jak to jest z serwisem i bezieczeństwem w liniach: Sriwijaya Air, Merpati, Sky Aviation, Lion Air, Wings Air? Duże opóźnienia, rozlatujące się samoloty?

Docelowo na Celebes chciałbym trafić do Tana Toraja a potem przedostać sie na malezyjska część Borneo. Jak najlepiej zorganizować ten transport i skąd wyruszyć?

Dzieki,
Marcin
_________________
www.zalatani.com- podróż i życie na końcu świata!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Przygoda w Afryce: Nairobi, Mombasa, Zanzibar i Dar es Salaam w jednej podróży z Warszawy za 3029 PLN Przygoda w Afryce: Nairobi, Mombasa, Zanzibar i Dar es Salaam w jednej podróży z Warszawy za 3029 PLN
Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Playa del Carmen za 3720 PLN. Loty z Warszawy (z bagażem) i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 18 Kwi 2014 11:39 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7801
w linii prostej z Jawy na Flores możesz przedostać się drogą lądową + promy (kursujące codziennie, regularnie - jak często to zależy gdzie - na Flores raz dziennie, na Lombok z Bali całą dobę) - poświęcisz na to jednak sporo czasu (drogi są fatalne, zajmuje długo jazda)
w zeszłym roku jechałem tak Flores -> Bali, jeśli masz konkretne pytania to pisz

Z Pelni jest ten kłopot że kursy są często np raz w tygodniu (połączenie Flores z Celebes), i jeśli się nie trafi na prom jest się w d... (a o opóźnienia w Indonezji bardzo łatwo)

zostają więc linie lotnicze - a tu jest jeszcze gorzej :P Na chyba 6 lotów wewnętrznych po Indonezji w zeszłym roku - 3 były odwołane i 2 opóźnione (jeden pół dnia, drugi kilka dni - przy czym nie powiedzą Ci tego, tylko codziennie jeździsz na lotnisko z nadzieją że może dziś odlecisz ;) ) Merpati jest szczególnie znane z tego :P O Sky Aviation nie wypowiem się po odwołali całkowicie lot i nie leciałem :P

Indonezja jest magiczna, a im dalej od cywilizacji tym lepiej, ale nastaw się że duużo czasu transport zajmuje, nie miej ścisłych planów i bądź mocno mobilny.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
boberek1 lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 18 Kwi 2014 12:01 

Rejestracja: 30 Maj 2013
Posty: 431
Loty: 644
Kilometry: 1 419 433
niebieski
Leciałem dwa razy Lion Air i raz Wings Air - 2 razy było ok (opóźnienie - do godziny), a raz lot był całkowicie odwołany - nie dostałem wcześniej żadnej wiadomości - ale na lotnisku zmienili lot na późniejszy o 3 godziny liniami Sriwijaya Air.
Natomiast lepiej wyglądała sytuacja z Air Asia (Indonesia).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 18 Kwi 2014 14:19 

Rejestracja: 06 Paź 2012
Posty: 135
Plan jest na razie taki:

Jawa --> Bali
Bali --> Lombok + Gili's
Lombok --> Bali
Bali --> Maumere (Flores)
Maumere --> Labuan Bajo (lądem)
Labuan Bajo --> Makassar (najlepiej Pelni, tylko właśnie nie wiem czy trafię z terminem)

Nie wiem natomiast jak się przedostać z Celebes na malezyjską część Borneo --> to pytanie najbardziej mnie nurtuje.

Washington, Ty pokonywałeś tę drogę lądem (Flores-->Bali) ?

Mam na Indonezję ok. miesiąca więc jestem mobilny ale wiem, że miesiąc to bardzo mało, stąd staram się zebrać jak najrzetelniejsze info.
_________________
www.zalatani.com- podróż i życie na końcu świata!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 19 Kwi 2014 23:27 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7801
To tak:

Maumere --> Labuan Bajo (lądem) - rozumiem że w ten sposób bo chcesz zobaczyć Kelimutu? Świetny wybór. Niesamowite widoki - jeziora wulkaniczne nie z tej ziemi plus otoczenie piękne (tarasy ryżowe w drodze do). Tyle że właśnie transport to minus całej tej wycieczki. Po kolei:

Do Moni dostaniesz się dość szybko i łatwo (4h, chyba 35k kosztował bus, ale wziąłem dzieloną taxę za 45k od osoby bo na bus musiał bym czekać 2h). Ale z Moni do Labuan - tu jest ciężko.
Nie da się w żaden sposób zdążyć na busa z Ende który dociera tego samego dnia - wyjeżdża on bowiem o 7 rano z Ndao terminal (koszt 150k, jedzie 15h). A do Ende jedzie się z Moni się 1,5-2h (20k bus, o chyba 7 rano pierwszy). Zostaje więc jazda 1,5 dniowa - należy wsiąść w bus przejeżdżający ok 12 przez Moni (chyba 200k) - wieczorem dojeżdża się do Bajawy (jakieś 5h jazdy), tam nocuje, i rano wyrusza do Labuan (pozostałe 10h). Tylko uwaga - w Bajawie lepiej zarezerwować coś wcześniej bo ciężko z miejscami noclegowymi. Ogólnie droga to mordęga - zdezelowane na maksa przepełnione busy, wertepy i serpentyny.
Znacznie lepsza opcja to samolot z Ende do Labuan - Sky Aviation miał połączenie (już od 300k), ale mi anulowali, i podobno często to robią na tej trasie.

Co do Flores->Bali lądem:
znów 2 dni. Prom do Sape na Sumbawie codziennie pływa z Labuan - odpływa o 8 rano, płynie niestety aż 9h.. znów masakra - przepełniony, ale bardzo duża jednostka, na tych burzliwych wodach bezpieczna. Trzeba złapać busika do Bimy (15k, ostatni o 17). Z stamtąd można bezpośrednio busa złapać na Lombok - do Mataram (nie pamiętam za ile dokładnie - ale drogo, chyba ok 200k, nie było to najtaniej ale autobus jest nocny - co jest rzadkością w Indonezji, ze względu na drogi kierowcy nie jeżdżą zwykle w nocy - dociera się rano następnego dnia). My wykupiliśmy bilet wcześniej w agencji w Labuan by być pewni że będzie miejsce. Potem już łatwizna - trzeba się dostać do Lembar (ok 10k busem, jakieś 40min) gdzie jest prom, płynie on do Padang Bai na Bali (ok 40k, 4-5h, ale pływają całą dobę).

Pamiętaj by plany dostosowywać do logistyki. I tak może warto w odwrotnej kolejności zrobić - np lot z Bali do Labuan (są też tańsze niż do Maumere), potem z Maumere masz loty do Makassaru na Celebesie (teoretycznie codziennie, np Merpati, ale latają w kratkę - drożej niż prom - za ile nie pamiętam, możesz sprawdzić w moim dzienniku lotów, ale znacznie większa mobilność)

Mam nadzieję że pomogłem :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 20 Kwi 2014 09:04 

Rejestracja: 06 Paź 2012
Posty: 135
Zgadza się. Na Flores jadę zobaczyć Kelimutu i traktuje je jako baza wypadowa do smoków. Zastanawiałem się czy nie popłynąć statkiem z Lombok na Flores (są touroperatorzy, którzy mają opcje 2d/1n i 4d/3n, łącznie ze zwiedzaniem wszystkiego po drodze, z Komodo i Rincą włącznie). Wtedy z Labuan Bajo do Maumere dostałbym się lądem w jakiś sposób i tam to już ruletka. Może podpasuje akurat nocny prom Pelni do Makassar. Jak nie to będę kombinował powietrzem. Na Celebes jadę tylko do Torajów.

Mam dokładnie 29 dni na Indonezję. Niewiele, zważywszy, że chcę zobaczyć 4-5 wysp. Ale też i nie jakoś straszliwie mało. Wyjdzie w praniu.

Dzięki za info :)
_________________
www.zalatani.com- podróż i życie na końcu świata!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 22 Kwi 2014 10:26 

Rejestracja: 23 Lut 2014
Posty: 149
To ja podczepię się pod pytanie do transportu w Indonezji, interesuje mnie opcja lądowa.
Jakie macie doświadczenia z przemieszczaniem się na wyspach?
Zastanawiam się, czy jest sens w naszym przypadku (2doroslych i 2 dzieci) wynajmować samochód z kierowcą na Bali.
Zamierzamy zwiedzać po 1-2 miejscach dziennie, w bliskiej odległości od noclegu.
Tak samo z Ubud (Bali) do Malang (Jawa) chcielibyśmy się przedostać samochodem/autobusem/pociągiem-co tam jeździ niedrogo i bezpiecznie? W 1 dzień jest to realne? Odległości nie są olbrzymie ale tyle się naczytałam na temat złego stanu dróg..
Myślałam, żeby jakiś kierowca nas przetransportował i po drodze pokazał jakieś punkty widokowe czy fajne wioseczki itp
Ale ze względu na to, że każdego dnia będziemy mieć jakieś atrakcje to zastanawiam się, czy nie stracimy zbyt wiele jak potraktujemy tę trasę jako typowe przemieszczenie się i nic więcej.
Proszę o rady :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 22 Kwi 2014 13:03 

Rejestracja: 16 Gru 2012
Posty: 133
Shadow, co do Sriwijaya - leciałam z Makassar do Jakarty, spóźnienie godzinne, najgorsze, że żadnego info o locie nie było na rozkładach lotów na lotnisku (ze jest opóźnienie i inna bramka niż na wydruku, informowali pracownicy linii chodząc z kartkami) - tak, jakby lotu w ogóle nie było a odprawę przeszliśmy, karty dostaliśmy etc... Jednak stres był lekki, bo dalej już tylko powrót do domu, z tym, ze mieliśmy chyba z 6h zapasu na lotnisku w Jakarcie. Sam samolot - bardzo w porządku, zero strachu czym to lecimy, bagaż rejestrowany w cenie, lot tak długi kosztował 19euro, na pokładzie dostaliśmy po 2drożdżowki i wodę mineralną, też w cenie. Ogólnie - nie można się przyczepić, jedynie ten bałagan informacyjny...

Z Makassar do Toraja/Rantepao jechaliśmy z kompanią Bintang Prima, to dość nowy przewoźnik, polecam, autobus z miejscami rozkładanymi prawie do łóżka, cena o ile pamiętam 125 000rupii za autobus 'air suspension' ('scania' droższa, różnica w komforcie żadna), bilety kupione na miejscu, przed odjazdem. Firm jest kilka, z tym, ze zazwyczaj mają podobne godziny odjazdów, koło 8.30, 9, 10 rano, i 21.30, 22 wieczorem. Dowiadywać się trzeba na miejscu, bo znalezione w wielu źródłach w necie info odnośnie rozkładu nie bardzo znalazło potwierdzenie w realu. Podróż trwa 8-9 godzin, z przerwą godzinną na lunch przy ichniejszej knajpie, wiele autobusów mimo komfortu nie ma wc, wiec...ostrożnie;). Podróż przez Sulawesi niezapomniana, gorąco namawiam do jazdy w ciągu dnia przynajmniej w jedną stronę, górskie krajobrazy, pola ryżowe, dżungla - sceneria zapiera dech w piersiach! Autobusy stają w Rantepao (punkt wypadowy na zwiedzanie wiosek Toradżów), w samym centrum, łatwo zapytać i znaleźć hotel, z tym, ze ceny dość wysokie. Pokoje zazwyczaj ze śniadaniem (nasi goreng/tosty), w hotelach Torajowie-przewodnicy namawiają na wycieczki po okolicy, warto skorzystać, bo nikt jak oni okolicy nie pokaże, nie opowie o zwyczajach. My z przewodnikiem wkręciliśmy się jeszcze na Toradżowe wesele i z miejscowymi wino palmowe piliśmy, prosto z bambusa ;). Ceny wycieczek podobne, nie bardzo do stargowania, z tego żyją w końcu... Jeśli chcesz, znajdę jakieś namiary na gościa, z którym my jeździliśmy, świetny facet z bardzo dobrym angielskim. Przygotuj się, że jeśli trafisz na ceremonie zażynania byków, jest to hardcore niekoniecznie do wytrzymania, nawet dla faceta... W razie czego, pytaj. Tana Toraja, Sulawesi w ogóle, zazdroszczę - niesamowite, przepiękne miejsce, my jeszcze obłędną odludną plażę na południu wyspy znaleźliśmy, nie chciało się wracać...
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 04 Cze 2014 15:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3536
srebrny
shadow o czyms takim piszesz?
http://www.gili-paradise.com/gilis-info ... do-budget/
i cos takiego jeszcze
http://www.peramatour.com/48-Sea%20Adve ... 4N-5D.html
warto sie w cos takiego ladowac?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 26 Cze 2014 07:08 

Rejestracja: 05 Lut 2013
Posty: 85
@shadow w tym roku lecisz do indonezji? Pamietam twoj blog ze Sri lanki. bardzo nam pomogl w tamtym roku w planowaniu podrozy :) zamierzasz pwrowadzic bloga w tym roku :D:D:D:D:D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Lip 2015 13:15 

Rejestracja: 30 Sty 2013
Posty: 377
Loty: 46
Kilometry: 169 080
niebieski
Witajcie!
Pytanie do osób, które korzystały z transportu morskiego pomiędzy Bali, Gili oraz Nusa Lembongan.
Nie mogę doszukać się informacji o tanim transporcie.
Jest kilka stron, między innymi http://gilitransfers.com które oferują szybki transport ale za większą kasę. Taki wypad Bali-Gili Trawangan-Nusa Lembogan-Sanur to koszt ok. 700zł na dwie osoby.
Jest kilka tych łodzi, można sobie wybrać, pytanie czy warto już kupić bilety z wyprzedzeniem czy kupić je na miejscu?
Może być na na miejscu, że nie ma już wolnych miejsc. Noclegi na wyspach chcę zarezerwować wcześniej i chciałbym sobie wszystko dograć.
Słyszałem także o targowaniu się na miejscu przed wypłynięciem, jak to wygląda?
Góra
 Profil Relacje PM off
boberek1 lubi ten post.
boberek1 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group