Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Wrz 2014 19:14 

W Bułgarii, jak wiadomo, kantory są co krok. Kurs Lewa powiązany jest sztywno z kursem euro. Normalne, uczciwe kantory mają kurs ok 1,91 -1,93 Lewa za euro. W miejscach obleganych przez turystów typu Nessebar, spotkamy kantory, które mają wystawiony kurs skupu nawet 1,96 za euro. Niby bez prowizji.
Takiej ceny nie dostaniemy. Wypłacą Lewy po ok 1,88-1,89, albo jeszcze mniej. Cena na tablicy nic nie znaczy.
Należy wcześniej podać kwotę jaką mamy do wymiany, i twardo dopytywać , ile dostaniemy.
Robią się wtedy b.nerwowi. Jednak trzeba opuścić to miejsce i poszukać gdzie indziej.
Ps Na lotnisku w Burgas, kurs całkowicie zbójecki ok 1,5 za euro. No ale tam nie ma żadnej konkurencji.
Góra
 PM off
namteH lubi ten post.
 
      
Szalona Środa w PLL LOT: europejskie wojaże od 376 PLN. Loty do Afryki za 772 PLN Szalona Środa w PLL LOT: europejskie wojaże od 376 PLN. Loty do Afryki za 772 PLN
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
#2 PostWysłany: 20 Wrz 2014 16:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
Dodam jeszcze, że kantory bardzo często oszukują na zasadzie "czeskiego błędu". Na zewnątrz wisi ogromna tablica z kursem 1€= 1,96 LV natomiast w środku jest mała tabliczka z kursem już 1,69 LV. Trzeba być ostrożnym i uważać na takie sytuacje. Ja osobiście nie widziałem takiego "błędu" ale wiem że się tak bardzo często dzieje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 24 Wrz 2014 13:52 

Rejestracja: 18 Sty 2012
Posty: 110
Tak jak pisali poprzednicy, trzeba uważać. Czy w Słonecznym brzegu czy też w Sofii maja podobne metody. Jeszcze jedną z nich jest zmiana miejsca waluty na "potykaczu" (np u samej góry jest kurs euro) i w kantorze (gdzie kurs euro jest np trzeci od góry a jego miejsce zajmują funty). Generalnie dla ludzi, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem to nie problem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Wrz 2014 13:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Dopytywanie o to ile dostaniemy gotówki za nasze przykładowe 50 EUR, to moim zdaniem standard i to nie tylko Bułgarii.
Nic nie kosztuje, a oszczędzamy sobie niepotrzebnych emocji.
Nie pytam tylko bankomatów ;)
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 24 Wrz 2014 14:24 

Dlatego też warto wymieniać walutę w bankach (co prawda nie każdy wymienia złotówki, ale euro łykają jak młode pelikany) albo kantorach w centrach handlowych (na przykład Tavex w większych miastach). Jedynym kantorem w Sofii, zlokalizowanym przy ulicy, który mogę polecić jest Nikar (Никар) na Graf Ingnatiev, między Ploshtad Slaveykov i Ploshtad Garibaldi (mają chyba wszystkie waluty świata i zawsze jest tam kolejka).
Góra
 PM off  
      
#6 PostWysłany: 24 Wrz 2014 14:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 423
Loty: 55
Kilometry: 72 216
niebieski
Temat rzeka. W Bułgarii byłem w 2008 i na wielu forach wtedy było to już poruszane od lat. Ale jak już powiedziano jak umiesz czytać i umiesz obsługiwać kalkulator to dasz rade :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 24 Wrz 2014 15:15 

Rejestracja: 02 Lut 2012
Posty: 141
W Polsce jest dokładnie to samo, chociażby:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... akow_.html
ze w Polsce nie potrafia (nie chcą) z tym zrobic porządku - tego nie ogarniam

Jak ktoś wspomniał - Zanim damy banknoty zawsze nalezy zapytac ile to bedzie w walucie lokalnej.
Zreszta tak samo jak w taxi - zawsze pytamy wczesniej ile bedzie kosztowal kurs.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 24 Wrz 2014 15:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 339
Kilometry: 501 360
Generalnie w Słonecznym Brzegu na przykład nie opłaca się brać euro, bo przyjmują w dobrym kursie PLN. Nam wyszło że lepszym niż w Polsce lewa. Euro to podwójne przewalutowanie, więc raczej nie będzie korzystniej niż złotówka, a wręcz przeciwnie.

Co do taxi to mogę pochwalić, robiłem 5 kursów z postoju, jeden nawet za 250 lewa i taksówkarze mili i zawsze dotrzymujący słowa, a nawet opisujący miejscowe atrakcje (jeden nawet zabrał nas na pkt widokowy nad SB, chociaż ewidentnie stracił na tym z 10 minut czasu). Ale zawsze dogadywałem cenę przed wyjazdem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 24 Wrz 2014 15:58 

Można też wybierać kasę "ze ściany" Liczyło w PKO BP 109 zł za 50 lv, więc też uczciwie.
Góra
 PM off  
      
#10 PostWysłany: 24 Wrz 2014 16:31 

Rejestracja: 07 Sty 2012
Posty: 81
Generalnie zaleca się korzystać z kantorów sieci Korona te są uczciwe.
Co do nieuczciwych praktyk to są one jak najbardziej legalne. W każdym takim miejscu jest tablica z wyższym kursem np. 1,96 ale zawsze jest napis "we sell" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 24 Wrz 2014 16:39 

Ja tam je widziałem sporadycznie. Za to często było napisane wielkimi wołami " No commision" , żeby zwabić "jeleni". ;)
Góra
 PM off  
      
#12 PostWysłany: 24 Wrz 2014 18:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 1070
Loty: 71
Kilometry: 81 270
niebieski
Z moich doświadczeń wynika że najlepiej:
1) Brać gotówkę z bankomatów- najlepiej jak się ma Pekao s.a. (grupa UNICREDIT)
2) Wymieniać euro na lewy tylko w oddziale banku, np. w Słonecznym brzegu jest bank tuż przy molo, minimum 50e wymieniają.
3) płacić karta tam gdzie się da.
_________________
http://banner.flightdiary.net/skibek
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 24 Wrz 2014 20:51 

Z moich ubiegłotygodniowych doswiadczeń wynika że w całej Bułgarii najlepiej opłaca się wymieniać euro na lewy.
Byłem w Sofii,Burgas,Plowdiw ,Słonecznym Brzegu i kilku innych nadmorskich miasteczkach. Wszędzie w SB euro można wymienić 1 do 1,91 i 1,92 czyli kupując je w Polsce za 4,2 zł to 1 lewa mamy po 2,19 zł i to jest tanio.
Wymieniając złotówki w wielu kantorach nad morzem za 100 zł dostaniemy nie więcej jak 44,5 lewa czyli 1 lewa mamy za 2,25 zł
Wymieniając dolary kupione w polsce po 3,28 zł najtaniej , dostaniemy za dolara 1,47 lewa czyli 1 lewa mamy za 2,23 zł
Te różnice nie są powalające i przy różnicy 5 gr na kursie zakładając że na wczasach wydamy jakieś 1000 lewa w 2 os na tydzień, jesteśmy 50 zł do przodu ,czyli 24 lewy. a za tą kwotę można dobrze pojeść w knajpie lub kupić w markecie 1 litr absoluta.
Kompletnie nie opłaca się wypłacać z bankomatu lub płacić kartą kredytową , w moim przypadku z BZWBK.
Wypłacając 100 lewa w SB zaksięgowało mi 51,5 euro i przeliczyło po 4,34 czyli 223,5 zł potem dodało prowizje za przewalutowanie i wypłatę z obcego bankomatu 13 zł i w ten sposób 1 lewa kosztowało mnie 2,36 zł
Płacąc KK w knajpie za posiłek dokładnie 18 lewa zaksięgowało mi 42 zł razem z przewalutowaniem i prowzją za patność w innej walucie. Czyli 1 lewa kosztował mni 2,33 zł
W kantorze w Sofii wymieniałem euro dokładnie po 1,955 a w Burgas po 1,950 i to był najlepszy kurs jaki można było dostać czyli 2,15 zł za lewa.
Każdy bank ma swoje kursy ale zawsze to euro jest dużo droższe niż w kantorze oraz dolicza ok 3% za przewalutowanie i za wypłatę . Po dokonaniu różnych transakcji w lewach, wiele osób sprawdza stan konta i na blokadach kwota jest zawsze mniejsza. Dopiero po kilku dniach po rozliczeniu jest całkowita suma jaką nam ściągnęło z konta, oczywiście większa.
Góra
 PM off
Wirecki1 lubi ten post.
carcoma uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 24 Wrz 2014 21:09 

No, no, Andrzej, podziwiam.
mni się po prostu nie chciało tak szczegółowo tego analizować. :mrgreen:
Wierzę Ci na słowo, że obliczenia są prawidłowe. 8-)
Góra
 PM off
arturro lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 23 Lut 2015 04:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1791
srebrny
Szerokim łukiem omijać też wędrownych handlarzy walutą (i "bardzo dobrymi torebkami") choćby nie wiedzieć jak dobry kurs obiecywali... Dużo ich chodzi po ulucach Warny. Niby głupi nie jesteśmy, ale możemy dać się głupio zrobić. Słyszałem, że mają szereg sztuczek. Np. potrafią wcisnąć delikwentowi stare, nic nie warte banknoty.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 26 Lut 2015 23:20 

Rejestracja: 31 Paź 2012
Posty: 150
Dwa razy byliśmy w Bułgarii (2005 r. i 2009 r.) i zawsze pieniądze wymienialiśmy w kantorach - euro na lewy. Zawsze stał na ladzie kalkulator i można było sprawdzić czy dobrze wyliczają. Nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją by próbowano nas oszukać. Ale zawsze i wszędzie trzeba uważać.
_________________
http://nasze-lepsze-ja.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 01 Mar 2015 18:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Ja w Bułgarii korzystałem z kantoru tylko raz, gdy pozbywałem się nadmiaru macedońskich Dinarow (czy co oni tam mają). Zostało mi parę papierków z wcześniejszej podróży, głupio zabrzmi, ale po prostu za dużo wypłaciłem z bankomatu, a raczej nie udało mi się wydać tak jak planowałem. To w zasadzie historia sama w sobie: nie udało się kupić żadnych sensownych pamiątek ze Skopje, typu fajna koszulka tematyczna. Na mieście sprzedawali jakiś szajs, zle odprasowane napisy na najgorszym chińskim T-shircie. Stwierdziłem więc że kupię na lotnisku w Skopje, pewnie drożej, ale może lepszej jakości i ciekawsze wzory. Przed bramkami nie było żadnego sklepu, za to 2 czy 3 kantory. Z kolei za bramkami owszem sklepy były, ale tylko z flaszkami. Pani w sklepie naprawdę nie mogła zrozumieć że szukam jakichś koszulek, a nie chce kupiregionalnego Raki... No i oczywiście nie było już kantoru żeby się szajsu pozbyć. A potem się okazało że w PL też tego nie idzie sprzedać.
W ciemno - ale słusznie - założyłem, że po sąsiedzku da się w Bułgarii, do której wybierałem się niedługo potem. I miałem rację, wymieniałem na Lewy, i przeliczałem tylko na oko, ale mniej więcej dostałem tyle ile powinienem, więc nie wnikałem w detale przelicznika. Sam kantor wyglądał paskudnie, pani mnie legitymowała. W ścisłym centrum Sofii (Vitosha).
Nie miałem za to nigdy problemów z taksówkami w Sofii, mimo brania ich z reki, czy z pseudopostoju. Jakoś zawsze wychodziło 'normalnie' (4-6 lev za kurs centrum-przedmieścia). Ale zawsze patrzyłem żeby była to normalna taksówka i taksometr był włączony (i w jakim tempie klika).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 06 Sie 2015 01:36 

Rejestracja: 03 Sty 2011
Posty: 172
Hej, a jak obecnie wygląda kwestia pozyskania lewów? Nadal najlepiej wziąć euro i szukać kantorów na miejscu czy może jednak wymienić w Polsce (kurs złotówki do lewa to ok. 2,26)?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 06 Sie 2015 06:40 

Aktualny kurs w jednej z większych sieci kantorów znajdziesz na http://www.tavex.bg/index.php?main=24
Góra
 PM off
carcoma uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 06 Sie 2015 08:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4831
Loty: 309
Kilometry: 516 019
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
w czerwcu 2015 wymienialem drobne kwoty Euro
od Warny po Sozopol nigdzie nie bylo problemu
moze dlatego, ze najwieksza wymieniana kwota jednorazowo to 20E
i szkoda zawracac sobie glowy "wałkiem" na taka sume
albo juz ucywilizowali proceder wymiany walut

doskonale owoce /absolutnie rewelacyjne czeresnie/ i warzywa sa sprzedawane
ze stolikow przed domami przy ruchliwych trasach sprzedajacy przyjmuja 1E=2BGN
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 52 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group