Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1081 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 55  Następna
Autor Wiadomość
#161 PostWysłany: 10 Cze 2012 23:50 

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 24
viper1313 napisał(a):
jak dostać się z Mediolanu do Bergamo na lot w niedzielę o 8:55? Wcześniej było to poruszane i na stronie trenitalia jest pierwszy pociąg o 7:10 z Mediolanu do Bergamo, na miejscu o 7:58. Ktoś zna jakiś inny sposób ?



www.terravision.eu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#162 PostWysłany: 11 Cze 2012 09:46 

Rejestracja: 12 Cze 2011
Posty: 67
odpowiem sobie sam, komentarz Peter866 jest słuszny. Na stronie http://www.terravision.eu są autobusy Bergamo-Mediolan. Cena to 5e w jedną stronę i 9e jeżeli kupujemy od razu w dwie strony. Ta opcja bardziej opłaca się niż autobus do Bergamo (1,5e bilet jednorazowy, 4,5e bilet 24h) i potem pociąg do Mediolanu (5,15e) zarówno jeżeli chodzi o czas jazdy jak i koszty.

Komunikacja w samym Mediolanie kształtuje się następująco: bilet jednorazowy 1,5e, bilet 24h - 4,5e, bilet 48h - 8,25e, więcej info na stronie: http://www.atm-mi.it/en/

Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji to służę pomocą, byłem w ten weekend więc są aktualne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#163 PostWysłany: 19 Cze 2012 15:44 

Rejestracja: 19 Wrz 2011
Posty: 67
Witam, ląduję w Bergamo o 8:25, lecę WizzAirem i wykupiłem ich transfer do centrum Mediolanu za 40zł. Napisali mi również że dostanę rozkład jazdy ich autobusów na maila, jednak nic takiego nie otrzymałem. Jak myślicie, jest gdzieś on dostępny w Internecie? Do kogo napisać aby otrzymać rozkład tych autobusów? Domyślam się że będzie on zgrany z moim przylotem?
Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#164 PostWysłany: 19 Cze 2012 17:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2011
Posty: 181
Ile czasu zajmuje przejście z terminala do Orio Center? Dam radę w 40 minut obrócić w obie strony po jakieś szybkie zakupy?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#165 PostWysłany: 19 Cze 2012 17:29 

Rejestracja: 12 Cze 2011
Posty: 67
to zależy, myślę że samo przejście w jedną stronę zajmuje jakieś 10-15 min. Dodatkowo chwilę zajmie Ci zorientowanie się i znalezienie wejścia z parkingu podziemnego. Samo centrum handlowe jest proste w nawigacji:P. Supermarket jest duży (2 piętra, ale prawdopodobnie interesuje Cię tylko 1 gdzie są rzeczy spożywcze), więc znalezienie potrzebnych rzeczy też chwilę zajmie. Ogólnie rzecz biorąć nie ryzykowałbym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#166 PostWysłany: 19 Cze 2012 19:31 

Rejestracja: 19 Wrz 2011
Posty: 67
Peter90 napisał(a):
Witam, ląduję w Bergamo o 8:25, lecę WizzAirem i wykupiłem ich transfer do centrum Mediolanu za 40zł. Napisali mi również że dostanę rozkład jazdy ich autobusów na maila, jednak nic takiego nie otrzymałem. Jak myślicie, jest gdzieś on dostępny w Internecie? Do kogo napisać aby otrzymać rozkład tych autobusów? Domyślam się że będzie on zgrany z moim przylotem?
Pozdrawiam

ponawiam pytanie, bo spadło na drugą stronę :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#167 PostWysłany: 19 Cze 2012 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2011
Posty: 2035
srebrny
Peter90 napisał(a):
Peter90 napisał(a):
Witam, ląduję w Bergamo o 8:25, lecę WizzAirem i wykupiłem ich transfer do centrum Mediolanu za 40zł. Napisali mi również że dostanę rozkład jazdy ich autobusów na maila, jednak nic takiego nie otrzymałem. Jak myślicie, jest gdzieś on dostępny w Internecie? Do kogo napisać aby otrzymać rozkład tych autobusów? Domyślam się że będzie on zgrany z moim przylotem?
Pozdrawiam

ponawiam pytanie, bo spadło na drugą stronę :P


Na koncu masz dane kontaktowe.

http://wizzair.com/downloads/Bus_Transf ... anguage=PL
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#168 PostWysłany: 03 Lip 2012 11:36 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 5
Witam pomocne Dusze. Wylatuję i takie małe pytanka:

23.07 Łódź - Mediolan Bergamo
25.07 Mediolan Bergamo - Porto
01.08 Porto - Mediolan Bergamo
02.08 Mediolan Bergamo - Łódź
Ryanair

Co polecacie zwiedzić, gdzie nocować. Czy zdążę też zaliczyć Mediolan.
W Bergamo jestem ok 21 a do Porto lecę 25 rano.
W powrotnej drodze do Mediolanu przylatuję 01 ok 13 a do Polski wylatuję 02 ok 10.
Z góry wielkie dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#169 PostWysłany: 03 Lip 2012 12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Wczoraj wróciłem z Bergamo.
Czyli wszystko na świeżo.
Nocowałem w B&B za 27€ od osoby w pokoju 3 osobowym.
Bergamo jest śliczne.
Bilet 24 godzinny kosztuje 4,5€ w automacie.
Dodatkowo na ten bilet masz kolejkę linową Fiumicinodo starego miasta i wyżej.
Do Bergamo jedzie się autobusem nr1, ale uwaga jest wiele nr1. Właściwy to ten z samolotem. Inne jedynki z dodatkową literą jeżdżą w inne miejsca. Mapkę Bergamo dostaniesz na lotnisku w informacji turystycznej.
Autobusy do Mediolanu kosztują 5€. Kupując powrotny płacisz 9€.
Jak masz więcej pytań pisz na priw bo łatwiej o kontakt.
Odpiszę na forum, żeby więcej osób zapoznało się z tematem.
Pozdrawiam Jacek
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#170 PostWysłany: 04 Lip 2012 14:33 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 5
Dzięki wielkie za odpowiedź.
Mam kilka pytań takich krok po kroku jeśli nie nadużyję twojej cierpliwości ;)
Otóż mam taki plan i jakbyś mógł mnie poprowadzić za rękę byłbym wdzięczny gdyż będę tam po raz pierwszy i zero języka włoskiego.
Będę ok 20 23.07 w Bergamo i planuję pojechać prosto do Mediolanu (tam chcę zaklepać hotel
W jkiej lokalizacji najlepiej szukać żeby na drugi dzień rano pozwiedzać Madiolan, co warto zobaczyć i jak się poruszać po mieście. Wieczorem chcę wrócić do Bergamo i raniutko do Porto.
Po powrocie z Porto 01 przed południem będę w Bergamo i chcę do następnego ranka zwiedzić to miasto. Napisz proszę co i jak rownież w Bergamo.
Czym gdzie dojechać i z jakich miejsc w Mediolanie i w Bergamo. Gdzie kupować bilety itp.
pozdrawiam
mirekdab1
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#171 PostWysłany: 05 Lip 2012 22:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Krok po kroku z tego co wiem.
Wychodzisz z lotniska w Bergamo ostatnim wyjściem po prawej stronie.
pierwsze zdjęcie pokaże jaki będziesz mieć widok.
Przed lotniskiem stoi co najmniej kilka autokarów do Milanu po 5€.
Bilet kupisz przed autokarem.
Co do noclegu nie znam żadnego w Mediolanie. Może ktoś inny pomoże.
Tu masz linka viewtopic.php?f=125&t=6242&p=132871#p132871
Na zdjęciu widać przystanek z napisem Bergamo. Na tym przystanku kupisz w automacie bilet 24 godzinny.
Kosztuje 4,5€. Bilet na 100% jest 24 godzinny bo jak wracałem na lotnisko wpadło 3 kanarów i sprawdzali skrupulatnie.
Bilet ważny jest również na kolejkę linową do starego miasta. Z pewnością zauważysz ją na mapce którą dostaniesz w informacji turystycznej na lotnisku.
Nocleg w Bergamo kosztował mnie w pokoju 3 osobowym 81€.
Podaję adres My Room B&B
Adres Via S.Giovanni Bosco 25 B
Bergamo, 24126
Włochy
Miasteczko jest piękne. Zwłaszcza jego górna stara część. Są dwie kolejki szynowo-linowe. Bilet 24 godzinny jest na te dwie linie Fiumicino.
Resztę co do zabytków doczytasz na stronach internetowych.
Pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#172 PostWysłany: 05 Lip 2012 23:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Przystanek na lotnisku

Załączniki:
Bergamo_010a_zmień rozmiar.JPG
Bergamo_010a_zmień rozmiar.JPG [ 106.26 KiB | Obejrzany 2575 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#173 PostWysłany: 06 Lip 2012 13:00 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 5
Dzięki serdeczne na pewno juz mam jakiś pogląd :D
Jeszcze pytanko:
Gdzie mam wysiąść w Mediolanie jadąc z Bergamo autobusem spod lotniska. Czy na jakiś dworzec główny czy może inna lokalizacja. Interesuje mnie raczej centrum i tam będę szukał chyba hotelu. Chciałbym też z tego miejsca wrócić na drugi dzień na lotnisko a nie chciałbym się pogubić. ;)
I jeszcze jedno: jak jest liczona doba hotelowa bo: zajadę na późnym wieczorem a chcałbym go opuścić wieczorem dnia następnego, czy muszę zarezerwować 2 doby ?
pozdrawiam
mirekdab1
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#174 PostWysłany: 06 Lip 2012 14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Tak jak wspomniałem nie znam Mediolanu.
Przesyłam informację,ale nie wiem czy taki tekst przejdzie :)

Mediolan

Historia Mediolanu
________________________________________
Mediolan dzisiaj
Mediolan (Milano - wł, Milan - ang.) to miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia, położone na północno-zachodniej części Niziny Padańskiej.
To drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch, zamieszkałe przez ok. 1,3 mln mieszkańców (2005r.), zajmuje powierzchnię 182 km2.
Mediolan to najważniejszy włoski ośrodek gospodarczo-finansowy i jedno z najbogatszych miast Europy. To także ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy. W stolicy Lombardii mieści się siedziba licznych banków, firm, towarzystw ubezpieczeniowych oraz giełdy.
Mediolan to nie tylko największy w kraju ośrodek przemysłu. To też silny ośrodek naukowy i kulturalny. Ze swoimi zabytkami i starym miastem, to również obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Włoch, odwiedzany co roku przez miliony turystów z całego świata.
Mediolan historyczny
Mediolan został założony prawdopodobnie już w IV w. p.n.e. przez Celtów.
Pierwsze wzmianki o Mediolanum jako miejscu stacjonowania armii rzymskiej pochodzą z III w. p.n.e. W IV w. n.e. Mediolan był już ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Cesarstwa Rzymskiego, m.in. tutaj znajdowała się rezydencja cesarzy i siedziba biskupstwa.
To właśnie tutaj w 313 - cesarz rzymski Konstantyn Wielki wydał edykt dający chrześcijanom wolność wyznawania swojej religii. W 569 miasto zostało zdobyte przez Longobardów. Od 774 r. we władaniu Karolingów i ich następców na tronie włoskim.
W XI w. władzę w mieście przejęli biskupi, walka z nimi doprowadziła do uniezależnienia się Mediolanu i utworzenia w latach 1097-98 jednej z pierwszych w Italii komuny miejskiej. W 1158 r. Mediolan odmówił podporządkowania się cesarzowi Fryderykowi I Barbarossie i w 1162 r. po długim oblężeniu został przez cesarskie wojska zdobyty i zburzony. Po przystąpieniu do Ligi Lombardzkiej (sojuszu miast północnowłoskich) Mediolan brał udział w rozgromieniu wojsk cesarza pod Legnano w 1176 r.
Walka wielkich rodów o panowanie nad miastem doprowadziła do ustanowienia w Mediolanie tyranii i przejęciu władzy najpierw w 1329 r. przez ród Viscontich, a w 1450 r. przez dynastię Sforzów. Pod ich panowaniem Mediolan stał się ważnym centrum kultury i sztuki (tworzył tutaj miedzy innymi Leonardo da Vinci i wielu innych artystów renesansu).
Od połowy XVI do początku XVIII wieku Mediolan należał do Hiszpanii, a w 1714 r. przeszedł pod panowanie Austrii.
W 1859 r. w wyniku walk w czasie Wiosny Ludów Mediolan został wyzwolony i wraz z całą Lombardią przyłączony do Królestwa Sardynii a w 1861 r. do zjednoczonych Włoch. W drugiej połowie XIX i całym XIX wieku w wyniku dynamicznego rozwoju Mediolan przekształcił się w największy we Włoszech ośrodek gospodarczo-finansowy.



Zabytki Mediolanu
________________________________________
Przejdź do:
• Ostatnia Wieczerza
- rezerwacja
Duomo - Katedra
Piazza del Duomo - www.duomomilano.it
Budowę katedry rozpoczęto w 1386 roku pod patronatem biskupa Mediolanu Antonia da Saluzzo, a ukończono dopiero w 1813 roku. Do budowy użyto marmuru pochodzącego z kamieniołomów w Candoglia koło Lago Maggiore. Ciekawa ornamentyka fasady świątyni łączy elementy gotyckie i barokowe.
Pięcionawowe wnętrze, przykryte jest sklepieniem krzyżowym. Na sklepieniu absydy od 1461 roku znajduje się najważniejsza z posiadanych przez mediolański kościół relikwii, gwóźdź z krzyża świętego. Co roku 14 września w czasie święta Podwyższenia Krzyża, gwóźdź prezentowany jest wiernym.


W lewym transepcie umieszczony jest pięciometrowy, brązowy kandelabr Trivulzia, dzieło XII wiecznego złotnika. Natomiast w prawym transepcie można podziwiać XVI-wieczny marmurowy grób Giacoma di Medici, brata papieża Piusa VI ,wykonany przez Leone Leoniego. Na uwagę zasługuje również makabryczny posąg św. Bartłomieja obdartego ze skóry, którą trzyma w ręce!
Pod prezbiterium mieści się krypta św. Karola Boromeusza, kardynała żyjącego w XVI wieku. W pobliżu umieszczony jest skarbiec, gdzie zgromadzone są m.in.: naczynia i szaty liturgiczne oraz bizantyjskie rzeźby z kości słoniowej.
Witraże w większości przedstawiają sceny biblijne i pochodzą z XIX wieku. Na uwagę zasługuje również baptysterium z IV wieku znajdujące się przy głównym wejściu do katedry, w którym w 387 roku św. Ambroży dokonał chrztu św. Augustyna.
Na zewnątrz katedry znajduje się winda, którą można wjechać na dach katedry (prowadzą tam także schody), z którego roztacza się piękny widok na Mediolan. Z tarasu można również podziwiać figury zdobiące katedrę. Z bliska można też obejrzeć środkową wieżę, na której widnieje pozłacana figura madonny.
Wstęp do Katedry bezpłatny, opłata pobierana jest za zwiedzanie niektórych jej elementów, m.in.:
• taras: 6€ za wjazd windą / 4€ wejście po schodach
• skarbiec: 1€
Museo del Duomo - Muzeum Katedralne
Piazza del Duomo
W muzeum katedralnym zgromadzone są obrazy, rzeźby, przedmioty kultu religijnego oraz witraże, a także odlewy posągów i rzygaczy, którymi ozdobiony jest dach katedry.
Na uwagę zasługują również dzieła m.in.: Św. Paweł Pustelnik z XV wieku i Chrystus wśród uczonych Tintoretta. Niestety muzeum jest aktualnie zamknięte, prowadzone są tam prace konserwatorskie.
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-13:15 i 15:00-18:00, wstęp: 5€
Santa Maria delle Grazie (Kościół NMP Łaskawej)
- Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci
Piazza Santa Maria delle Grazie 2
Kościół zbudowany został w latach 1463-1490, według projektu Guiniforte Solariego. W dwa lata po zakończeniu budowy Ludwik Il Moro zlecił Bramantemu przebudowanie kościoła na rodzinne mauzoleum. Zburzono wtedy m.in. dawne prezbiterium i zastąpiono go renesansową apsydą. W 1500 roku po utracie władzy przez Ludwika zaprzestano dalszych przekształceń. Jednak dzięki tym zmianom kościół prezentuje ciekawe połączenie stylów. We wnętrzu świątyni wyraźnie widać różnicę miedzy wykonaną przez Solariego nawą główną pokrytą freskami i oddzieloną arkadami od naw bocznych, a skromnie udekorowaną apsydą Bramantego. Zdobienia malarskie na ścianach wykonane zostały przez Bernardina Butinonego i Donata Mantorfana. Natomiast na ścianie refektarza znajduje się słynny obraz Leonarda da Vinci„Ostatnia Wieczerza”.
Wstęp do Kościoła bezpłatny.
Zwiedzanie obrazu „Ostatnia Wieczerza”, trzeba zapowiedzieć 3-4 dni przed planowanym terminem (rezerwacja: pn.-pt. 9:00 - 19:00, tel. 0039 02 89421146), zwiedzanie: wt.-nd. 8:15 - 18:45, wstęp 6,5€, rezerwacja 2€.
Castello Sforzesco, Museo Civici - Zamek Sforzów, Muzeum Miejskie
Piazza Castello - www.milanocastello.it
Zamek wybudowany został w 1368 roku przez Galeazzo II Visconti, a następnie rozbudowywany przez kolejnych władców ze tego rodu. Za panowaniaFrancesca Sforzy, a potem jego syna,Lodovico Il Moro Castello stał się jednym z najwspanialszych renesansowych dworów we Włoszech. Przebywali tam m.in. Leonardo da Vinci i Bramante.
Po zdobyciu miasta przez Francuzów w 1499 roku, zamek przez kolejne stulecia popadał w ruinę, aż do XIX wieku, kiedy rozpoczęto jego odnawianie.
W 1896 roku urządzono w nim Muzeum Miejskie (Musei Civici).
Castello zbudowany jest na planie kwadratu z dziedzińcem po środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami. W dawnej części mieszkalnej, znajdują się zbiory sztuki starożytnej, gdzie na uwagę zasługuje m.in.: Mauzoleum Bernabo Viscontiego, Pieta Rondanini, niedokończone dzieło Michała Anioła, oraz nagrobek Gastona de Fox z pięknymi płaskorzeźbami.
Warto również zwiedzić Kaplice Książęcą (Capella Ducale), gdzie zachowały się oryginalne freski namalowane w 1472 roku przez Stefana de Fedeli i Bonifacja Bemba.
W innej części zamku znajdują się zbiory mebli i Pinakoteka, można tam zobaczyć meble z XV-XVIII wieku, zrekonstruowane wnętrze z Castello di Roccabianca z freskami ilustrującymi historię Gryzeldy z Decameronu Boccaccia a także galerię obrazów m.in.:Belliniego, Crivellego, Lippiego, Mantegni.
W części poświęconej zbiorom rzemiosła artystycznego, na szczególną uwagę zasługuje, zaprojektowane przez Bramantina, tapiserie Trivulzich, arcydzieło włoskiej sztuki tkackiej przedstawiające miesiące i znaki zodiaku.
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:30, wstęp do Zamku bezpłatny.
Basilica di Sant'Ambrogio - Bazylika Św. Ambrożego
Piazza Sant'Ambrogio
Bazylika Sant'Ambrogio powstała z inicjatywy biskupa Ambrożego, w latach 379-386, na terenie wczesnochrześcijańskiego cmentarza. W VII wieku świątynię rozbudowywali Benedyktyni, a w IX dobudowano dziedziniec. Przez kolejne stulecia kościół był kilkakrotnie przebudowywany.
Bazylika Sant'Ambrogio reprezentuje typowy przykład lombardzkiej romańskiej architektury sakralnej. Do bazyliki prowadzi czworokątny dziedziniec (atrium), otoczony kolumnami bogato zdobionymi scenami z Biblii i fantastycznymi zwierzętami, symbolizującymi walkę dobra ze złem. Na dziedzińcu eksponowane są znaleziska i kamienie nagrobne z cmentarza wczesnochrześcijańskiego, które znajdowały się na miejscu obecnego kościoła.
We wnętrzu świątyni, pod ołtarzem przechowywane są relikwie Św. Ambrożego - patrona Mediolanu oraz relikwie świętych: Protazego i Gerwazego. W centralnym punkcie kościoła znajduje się cyborium - pochodzący z X wieku baldachim, który podtrzymywany jest przez cztery rzymskie kolumny i dekorowany stiukami. Cyborium osłania Złoty Ołtarz wykonany w IX wieku przez Vuolvinia. Ołtarz zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Chrystusa i Św. Ambrożego.
Na uwagę zasługuje także ambona, ozdobiona wizerunkami ludzi i zwierząt. Pod amboną mieści się sarkofag Stylichona z IV wieku, na którym widnieją płaskorzeźby przedstawiające postacie świętych. W południowej nawie watro również zwiedzić kaplice grobową z IV wieku (Capella di San Vittorio in Ciel d'Oro). Nazwa kaplicy pochodzi od złotych mozaik na sklepieniu.
Na końcu nawy północnej znajduje się wyjście na, niedokończony przez Bramantego, Krużganek Kanoników (Cortile della Canonica). Warto zwrócić uwagę na kolumny środkowej arkady, które przypominają pnie drzew. Z krużganków prowadzi wejście do małego muzeum, w którym eksponowane są dzieła związane ze świątynią.
San Marco - Kościół Św. Marka
Via San Marco 2
Kościół powstał w XIII wieku w miejscu wcześniejszej świątyni pod wezwaniem Św. Marka. W 1871 roku do ostrołukowego portalu dobudowana została nowa neogotycka fasada. Kościół zbudowany jest na planie krzyża, posiada dziewięć patrycjuszowskich kaplic, które powstawały od XIV do XIX wieku. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje sarkofag Settali, autorstwa Giovanniego Balduccia oraz fragmenty późnogotyckich fresków. W kościele podziwiać można obrazy Camilla Procacciniego i Cerana. Na zewnątrz znajduje się pochodząca z XIII wieku dzwonnica.
San Simpliciano - Kościół Św. Simplicjusza
Piazza San Simpliciano 7
Świątynia ufundowana została przez Św. Ambrożego w IV wieku. Dawniej po obu stronach portyku znajdowały się otwarte galerie, skąd wierni mogli uczestniczyć we mszy. W 1870 roku do głównego portalu Maciachini dobudował ozdobioną glazurowanymi płytkami fasadę. We wnętrzu na szczególną uwagę zasługują pochodzące z XIV wieku freski. W chórze znajduje się klasycystyczny ołtarz, a po obu stronach organy ozdobione wykonanymi w XVI wieku przez Aurelia Luiniego freskami.
Z transeptu można dostać się do wczesnochrześcijańskiego Sacellum di San Simpliciano, gdzie przechowywane były relikwie Św. Simplicjusza.



Muzea i galerie w Mediolanie
________________________________________
Uwaga - w poniedziałki nieczynna jest zdecydowana większość muzeów i galerii.
Pinacoteca di Brera - Galeria Brera
Via Brera 28 - www.brera.beniculturali.it
To mieszcząca się w pochodzącym z przełomu XVI i XVII wieku Palazzo di Brera najsłynniejsza galeria sztuki w Mediolanie. Założona została przez Napoleona, który wyposażył ją w dzieła sztuki, zrabowane z kościołów i prywatnych zbiorów arystokratycznych włoskich rodzin.
Udostępniona publiczności w 1809 roku galeria, gromadzi dzieła włoskich malarzy od XIII do XX wieku.
Do najsłynniejszych należą: "Martwy Chrystus" Mantegna, "Madonna i święci" Piera della Francesca, "Zaślubiny Madonny" Rafaela i "Wieczerza w Emaus" Caravaggia
Godziny otwarcia: wt.-nd. 8:30-19:30, wstęp: 6,2€
Pinacoteca Ambrosiana - Galeria Ambrosini
Piazza Pio XI 2 - www.ambrosiana.it
Galeria założona została w 1618 roku przez kardynała Federica Borromea. W jej salach eksponowane są m.in. dzieła malarstwa weneckiego, flamandzkiego, lombardzkiego.
Wśród licznych dzieł do najcenniejszych należą: szkice Rafaela do "Szkoły Ateńskiej", "Portret muzyka" Leonarda da Vinci i "Kosz z owocami" Caravaggia.
Na parterze Pinacoteci mieści się biblioteka Ambrozjańska. W jej zbiorach znajduje się ponad 750 000 drukowanych książek i 35 000 manuskryptów.
Na uwagę zasługują m.in.: ilustrowana Iliada z V wieku, egzemplarz dzieła Wergiliusza z komentarzami Petrarki, ilustrowany przez Simone Martiniego oraz tom Arystotelesa z komentarzami Boccaccia.
Godziny otwarcia: wt.-nd. 10:00-17:30, wstęp 7,5€
Museo Nazionale della Scienza e della Tecnica
- Narodowe Muzeum Nauki i Techniki
Via San Vittore al Teatro 21 - www.museoscienza.org
Do najciekawszych eksponatów Narodowego Muzeum Nauki i Techniki należy na pewno wielka kolekcja drewnianych modeli, wynalazków Leonarda da Vinci, w tym m.in. słynna maszyna latająca. Godne uwagi są również prezentowane pociągi parowe, dawne samoloty oraz antyczne instrumenty muzyczne.
Godziny otwarcia: wt.-pt. 9.30-17.00, sb.-nd. 9.30-18.30, wstęp: 8€



Ciekawe miejsca Mediolanu
________________________________________
La Scala
Piazza della Scala - www.lascala.milano.it
La Scala to jeden z najsłynniejszych na świecie teatrów operowych. Budynek zaprojektował Giuseppe Piermarini, który czuwał również na pracami budowlanymi powstającej opery w latach 1776-1778.
Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L'Europa riconosciuta) odbyło się w 1778 roku. Wiele wybitnych oper włoskich pisanych było z przeznaczeniem do wykonania na scenie La Scala, m.in. dzieła operowe Rossiniego, Belliniego, Verdiego. W teatrze znajduje się również muzeum.

Galleria Vittorio Emanuele II

Jest to czterokondygnacyjna, reprezentacyjna galeria tworząca pasaż handlowy ze sklepami, butikami, kawiarniami, barami oraz słynną restauracją Savini. Zbudowana została w 1865 roku według projektu Giuseppe Mengoniego. W części centralnej na posadzce widnieje herb rodziny sabaudzkiej - biały krzyż na czerwonym tle. Dookoła niego znajdują się herby czterech największych włoskich miast: wilczyca - Rzym, lilia - Florencja, byk - Turyn, czerwony krzyż na białym polu - Mediolan.
Dzielnica Brrera
Brrera to słynna mediolańska dzielnica artystów i bohemy. Znajdują się tam m.in.: Pinacoteca di Brera oraz Akademia Sztuk Pięknych (Accademia di Belle Arti). W okolicy natknąć można się na szereg urokliwych uliczek i zaułków z nastrojowymi knajpkami, kawiarnia, restauracjami oraz wiele godnych uwagi małych galerii i sklepów z antykami.
Piazza Mercanti
W średniowieczu Piazza Mercanti było centrum handlowym Mediolanu a do końca XIX wieku (do momentu przeniesienia giełdy) pełniło też funkcje ośrodka finansowego miasta. Część placu tworzy Loggia degli Osii, wybudowana w 1314 roku przez Mattea z Viscontich. Przy placu mieszczą się również liczne pałace m.in. Palazzo delle Scuole Palatine ozdobiony figurami św. Augustyna oraz Palazzo dei Panigarola, gdzie przechowywane były dokumenty urzędowe. W centralnej części placu mieści się pochodząca z XVI wieku studnia.
Stadio San Siro
Via Novara
Stadion Giuseppe Meazza „San Siro” to jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie, który może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców.
Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy, w której się znajduje a imię byłemu piłkarzowi Interu i Milanu - Giuseppe Meazzy. Stadion zbudowany został w 1926 roku a od tego czasu wielokrotnie przebudowywany, unowocześniany i powiększany. W 1947 zdecydowano, że mecze na San Siro będą rozgrywać zarówno Milan, jak i Inter (początkowo był to stadion tylko Milanu). Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe), a kibiców Interu - Curva Nord (Zakole Północne). Pod południową trybuną znajduje się muzeum Milanu i Interu.


Warto wiedzieć - przed podróżą do Mediolanu
________________________________________
1. Wjazd i pobyt.
Przy wjeździe na teren Włoch polscy obywatele zobligowani są do ukazania ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Przy pobycie do 3 miesięcy nie są wymagane żadne formalności. Pobyt powyżej 3 miesięcy wymaga wystąpienia do Urządu Gminy (Comune) właściwego dla miejsca pobytu o wpis do rejestru mieszkańców (iscrizione anagrafica). Aby uzyskać taki wpis, należy udowodnić posiadanie środków umożliwiających pobyt na terenie Włoch bez konieczności korzystania z pomocy włoskiej opieki społecznej.
2. Zdrowie.
Aby móc bezpłatnie korzystać z włoskiej służby zdrowia, przed wyjazdem z Polski należy uzyskać w miejscowym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub odpowiedni formularz serii E100. Można również wykupić odpowiednie ubezpieczenie w którymś z towarzystw ubezpieczeniowych.
3. Cło.
Polacy podróżujący do Włoch nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego. Pojęcie "użytku osobistego" oznacza także wykorzystanie przewożonych towarów na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Konfiskacie może również podlegać pojazd, którym towary są przewożone. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
• 800 papierosów
• 200 cygar / 1kg tytoniu
• 10 litrów spirytusu
• 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto)
• 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
• 110 litrów piwa.
Po przystąpieniu Polski do UE nie ma możliwości ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.
4. Orientacyjne ceny wybranych produktów.
• Tanio i do syta, czyli Aperitivo.

W ostatnich kilku latach w Mediolanie pojawił się zwyczaj zwany Aperitivo -odpowiednik Happy Hours. Wiele barów miedzy 18:00 a 21:00 oferuje drinki i koktajle w stałej, niższej cenie 5-8 euro. Wraz z drinkami serwowany jestdarmowy bufet z przekąskami oraz z szybkimi daniami na bazie wędlin, makaronu, ryżu, ziemniaków i warzyw. Proszę nam wierzyć nie sposób wtedy nie najeść się do syta.
Kawa (filiżanka): 1 €
• Woda mineralna (butelka): 1,50 €
• Pizza (margherita): 4,50 €
• Dania mięsne i rybne (w restauracji): 7-10 €
• Wino (butelka w restauracji): 8-10 €
• Wino (kieliszek w restauracji): 0,60-2,00 €
• Kanapka na ulicy: 1-3 €
• Karta telefoniczna (połączenia na terenie Włoch): 2-5 €
• Karta telefoniczna (połączenia międzynarodowe): 6-51 €
• Internet (30 minut w "kafejce"): 4 €
5. Dla kierowców.
Na terenie Włoch polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy.
Korzystanie z dróg publicznych jest bezpłatne, z wyjątkiem prywatnych autostrad. Opłaty za korzystanie z odcinków płatnych są pobierane bezpośrednio na bramkach wyjazdowych.
Nie ma obowiązku wykupywania winiet.
Obowiązujące we Włoszech ograniczenia prędkości:
• Obszar zabudowany: 50 km/h
• Obwodnice miejskie: 70 km/h
• Obszar niezabudowany: 90 km/h
• Drogi ekspresowe: 110 km/h
• Autostrady: 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych - 150 km/h)
Poza obszarem zabudowanym istnieje obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę.
Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.
Informacje na temat parkingów: www.turismo.comune.milano.it
Więcej o autostradach we Włoszech można przeczytać na stronach www.autostrade.it(serwis w języku angielskim i włoskim).
6. Praca.
Od dnia 31.07.2006, zniesione zostały ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla Polaków - we Włoszech można podjąć legalna pracę.
7. Telefony alarmowe. 112 - policja (Carabinieri) 113 - pogotowie i wszelkie nagłe wypadki (Soccorso Pubblico di Emergenza) 115 - straż pożarna (Vigili del Fuoco) 116 - pomoc drogowa (Soccorso Stradale) 118 - pogotowie (Ambulanza)
8. Placówki MSZ.
Konsulat Generalny RP
Adres: Corso Vercelli 56
Tel: 0039 02 48018978, 0039 02 48019084
www.milanokg.it
Przyjęcia interesantów:
poniedziałek-środa, piątek: 9:00-13:00
czwartek: 12:00-15:00
W każdy pierwszy piątek miesiąca Konsulat jest zamknięty.
9. Informacja turystyczna w Mediolanie.
Informazione e Accoglienza Turistica Via Marconi 1,
Tel: 0039 02 7252 4301
Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota: 8:45-13:00, 14:00-18:00;
niedziela: 9:00-13:00, 14:00-17:00
Punkty informacji turystycznej znajdują się również na lotniskach (9:00-16:00) oraz na dworcu Stazione Centrale (9:00-18:00).
10. Targi w Mediolanie - Fiera di Milano
Tel: 0039 800 820029
fax. 0039 02 49977379
email: fieramilano@fieramilano.it
11. Pogoda - Mediolan.
Najlepszą porą na zwiedzanie Mediolanu jest wiosna bądź jesień. W miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, w mieście jest duszno i parno, dokuczliwy może być również pojawiający się nad centrum smog.
Pogoda w Mediola
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#175 PostWysłany: 06 Lip 2012 18:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
mirekdab1 napisał(a):
Dzięki serdeczne na pewno juz mam jakiś pogląd :D
Jeszcze pytanko:
Gdzie mam wysiąść w Mediolanie jadąc z Bergamo autobusem spod lotniska. Czy na jakiś dworzec główny czy może inna lokalizacja. Interesuje mnie raczej centrum i tam będę szukał chyba hotelu. Chciałbym też z tego miejsca wrócić na drugi dzień na lotnisko a nie chciałbym się pogubić. ;)
I jeszcze jedno: jak jest liczona doba hotelowa bo: zajadę na późnym wieczorem a chcałbym go opuścić wieczorem dnia następnego, czy muszę zarezerwować 2 doby ?
pozdrawiam
mirekdab1


Autobusy lotniskowe kończą jazdę w okolicach dworca kolejowego Milano Centrale i stamtąd też startują. Ta okolica pełna jest hoteli, może niezbyt wyszukanych ale za to nienajdroższych, do centrum jest kilka przystanków metrem lub spacer ok. 40 min. Ja spałem w dwóch: Cristallo i Nettuno, w sam raz na jedną, dwie noce. Niestety pokój hotelowy musisz opuścić w godzinach przedpołudniowych (przeważnie 11), zwykle hotele mają przechowalnię bagażu, gdzie możesz zostawić rzeczy, pójść na miasto a przed wyjazdem zabrać je. Od godz np. 14 rozpoczyna się kolejna doba hotelowa.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#176 PostWysłany: 06 Lip 2012 19:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2011
Posty: 2035
srebrny
jajacekk napisał(a):
Wczoraj wróciłem z Bergamo.
Czyli wszystko na świeżo.
Dodatkowo na ten bilet masz kolejkę linową Fiumicinodo starego miasta i wyżej.
Do Bergamo jedzie się autobusem nr1, ale uwaga jest wiele nr1. Właściwy to ten z samolotem. Inne jedynki z dodatkową literą jeżdżą w inne miejsca.


Skoro na świeżo to coś pokręciłes :-)
Kolejka to Funicolare - a nie Fiumicino....Z autobusem nr 1 do miasta z lotniska też nie jest tak jak piszesz - jadąc do miasta wystarczy jechac jakimkolwiek nr 1, natomiast w drodze powrotnej należy wsiadac w ten ze znakiem samolotu - gdyz inne nie zajezdzają na lotnisko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#177 PostWysłany: 06 Lip 2012 22:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Andi napisał(a):
jajacekk napisał(a):
Wczoraj wróciłem z Bergamo.
Czyli wszystko na świeżo.
Dodatkowo na ten bilet masz kolejkę linową Fiumicinodo starego miasta i wyżej.
Do Bergamo jedzie się autobusem nr1, ale uwaga jest wiele nr1. Właściwy to ten z samolotem. Inne jedynki z dodatkową literą jeżdżą w inne miejsca.


Skoro na świeżo to coś pokręciłes :-)
Kolejka to Funicolare - a nie Fiumicino....Z autobusem nr 1 do miasta z lotniska też nie jest tak jak piszesz - jadąc do miasta wystarczy jechac jakimkolwiek nr 1, natomiast w drodze powrotnej należy wsiadac w ten ze znakiem samolotu - gdyz inne nie zajezdzają na lotnisko.



Co do kolejki to masz rację. Kolejka nosi nazwę Funicolare http://www.trasportipubblici.info/funibergalta.htm
A odnośnie autobusu nr1 to nie napisałem, że mam na myśli powrót na lotnisko.
Wszystkie jedynki jadą z górnej części starego miasta, ale tylko ta z samolotem jedzie na lotnisko.
Natomiast wszystkie 1 jadą z lotniska przez miasto dolne w kierunku starego, ale różnymi trasami. Wszystkie trasy narysowane są na mapce z planem Bergamo które można pobrać w Informacji turystycznej na lotnisku.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#178 PostWysłany: 06 Lip 2012 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2011
Posty: 2035
srebrny
jajacekk napisał(a):
Andi napisał(a):
jajacekk napisał(a):
Wczoraj wróciłem z Bergamo.
Czyli wszystko na świeżo.
Dodatkowo na ten bilet masz kolejkę linową Fiumicinodo starego miasta i wyżej.
Do Bergamo jedzie się autobusem nr1, ale uwaga jest wiele nr1. Właściwy to ten z samolotem. Inne jedynki z dodatkową literą jeżdżą w inne miejsca.


Skoro na świeżo to coś pokręciłes :-)
Kolejka to Funicolare - a nie Fiumicino....Z autobusem nr 1 do miasta z lotniska też nie jest tak jak piszesz - jadąc do miasta wystarczy jechac jakimkolwiek nr 1, natomiast w drodze powrotnej należy wsiadac w ten ze znakiem samolotu - gdyz inne nie zajezdzają na lotnisko.



A odnośnie autobusu nr1 to nie napisałem, że mam na myśli powrót na lotnisko.


Dlatego też zwróciłem Ci tylko uwage że błędnie napisałeś, że z lotniska do miasta można sie dostac tylko autobusem nr1 ze znaczkiem samolotu. Zerknij jeszcze raz co napisałeś błednie we wcześniejszym poście do którego się odniosłem :-)
jajacekk napisał(a):
Do Bergamo jedzie się autobusem nr1, ale uwaga jest wiele nr1. Właściwy to ten z samolotem. Inne jedynki z dodatkową literą jeżdżą w inne miejsca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#179 PostWysłany: 09 Lip 2012 11:59 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 5
Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi. Mam już jakiś obraz przed wylotem. Jak coś ciekawego jeszcze ktoś będzie wiedział i się podzieli będę oczywiście bardzo wdzięczny. :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#180 PostWysłany: 10 Lip 2012 08:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sty 2012
Posty: 22
Jakiś czas temu pytałem o jakiś otwarty basen w Bergamo, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Podczas wizyty w Bergamo, okazało się, że rzeczywiście jest tam otwarty basen. Mieści się on na Via Statuto 43 - jakieś 30 min. piechotą od stacji kolejowej w dolnym mieście. Na kompleks składają się dwa baseny - jeden płytszy i jeden głębszy z trampoliną, otoczone dużym obszarem zieleni. Woda oczywiście czyściutka, a na basenie obowiązują czepki. Wstęp na cały dzień kosztuje 5,5 euro dla osoby dorosłej. Może ktoś skorzysta :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1081 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 55  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group