Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Paź 2014 16:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 176
Loty: 79
Kilometry: 145 385
Heja!

Wybieram się na około-roczną podróż po Azji, jest to wyjazd niskobudżetowy. Domyślam się, że na hektolitry wody może pójść sporo pieniędzy, jako że warunki sanitarne są bardzo złe w krajach, w których będę.
Celem oszczędzenia tychże kosztów zasugerowałam się jakimś blogiem o zakupie filtrów do wody - czy ktoś ma większe doświadczenie w tej kwestii i może polecić jakieś konkrety? Czy to jest skuteczne, czy warto? Jakie filtry kupować w Indiach i Azji Płd.-Wschodniej?
Szczepienia mam za sobą, ale wiem, że to nie daje 100% ochrony.

Z góry dziękuję za sugestie!
_________________
https://www.travellerspoint.com/map/#/user/731283
http://flightdiary.net/Czerwona

6 months hitch-hiking through India-Nepal & Southeast Asia
2 months volunteering on paradise island in Cambodia
6 months hitch-hiking through South America
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
#2 PostWysłany: 21 Paź 2014 17:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Nie wiem czy filtry - te które odfiltrowują nie tylko zanieczyszczenia ale i bakterie będą tańsze niż woda w butelkach. Tam miejscowi taką kupują, piją i tak to po prostu wygląda. Droga taka butelkowana woda strasznie nie jest.

Sam na co dzień używam bobble, ale to na europejską wodę z kranu jest raczej.
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Paź 2014 18:23 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
A jak wyobrażasz sobie taki filtr? Że w jaki sposób będzie eliminował bakterie, pasożyty czy wirusy?
Jedyny filtr który by podziałał to odwróconej osmozy (ze względu na wielkość porów w membranie która by nie przepuściła patogenu) który jest drogi, wymaga podłączenia do instalacji wodnej i zajmuje mu dużo czasu odfiltrowanie niewielkiej ilości wody. Poza tym woda była by zdemineralizowana, czyli picie tylko jej, szczególnie w tropikach, szybko mogło by doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych w organizmie.
Właśnie dlatego w filtrach w wodociągach wodę się chloruje, ozonuje lub/i używa lamp UV - by wyeliminować zagrożenie biologiczne. Dostępne są dla podróżnych tabletki do odkażania wody (właśnie chlorowe) ale to jest rozwiązanie na trekingi po odludnych miejscach gdzie uzupełnienie zapasu wody w inny sposób nie jest możliwe (pomijam już mierne właściwości smakowe takiej wody). Być może było by to odrobinę tańsze rozwiązanie niż woda w niektórych azjatyckich krajach, ale nie we wszystkich i było by z całą pewnością niewygodne.

Czyli w skrócie - nie wygłupiaj się, nie ma innego rozwiązania niż kupowanie butelkowanej wody.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
szymonpoznan1 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 21 Paź 2014 19:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Jakieś filtry, na trekking chyba są, tabletki także. ;)

Ale idea brania wody nie wiadomo skąd i filtrowania, na terenach "zaludnionych" to lekka utopia (4free) , rozumiem dżungla na tydzień, nie ma co popadać w skrajności, jaki będzie koszt butelkowanej wody w stosunku do reszty wyprawy?
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 26 Paź 2014 16:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
to :arrow:

ponoć działa tak, że lepiej nie trzeba (ceny od 800zl)
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 26 Paź 2014 17:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Paź 2014
Posty: 61
Loty: 4
Kilometry: 16 000
namteH napisał(a):
to :arrow:

ponoć działa tak, że lepiej nie trzeba (ceny od 800zl)


Jeżeli to ma być wyjazd niskobudżetowy...to 800zl raczej nie wchodzi w grę.
Zresztą za taką kasę to ona codziennie podczas tego wyjazdu może sobie kupować wodę Perrier i się w niej kąpać.
Najtaniej i najpewniej jest przestać panikować i z rozsądkiem podejść do tematu....czyli przeczytać jeszcze raz post Washingtona i innych forumowiczów.
Ja tylko dodam, że pijałem w Azji wodę w różnych miejscach. Najczęściej dostępna jest przegotowana woda (lotniska, dworce, pociągi, hostele), ale zdarzało się, że pijałem też nieprzegotowaną kranówkę i nic niebezpiecznego się nie działo.

Zwracam natomiast uwagę, że szczególnie w Chinach, afera goni aferę w związku z kranówką sprzedawaną jako woda źródlana - a to znak, że kranówka chińska jest na tyle dobra,że może być przebierana za źródlaną.
Miłej i bezpiecznej podróży.
T
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 26 Paź 2014 22:06 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7791
namteH napisał(a):
to :arrow:

ponoć działa tak, że lepiej nie trzeba (ceny od 800zl)

Zresztą jak piszą na stronie producenta - pory są wielkości 0,2 um co bakterie odfiltruje, ale np takiego wirusa zapalenia wątroby typu A już nie - tak czy inaczej całkiem dobra technologia, choć jak napisał shiro - zupełnie nie opłacalna
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 26 Paź 2014 23:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Jest jeszcze coś takiego - lifestraw:

Image

Ze stronki wynika że odfiltrowuje też wirusy - ale nie zagłębiałem się w temat. Podobnie jak to wyżej - 0.2 mikrona - może jakieś większe paskudztwa niż WZW nie przechodzą :)

Cena tylko 25 euro - a jaki szpan jak klękasz do kałuży żeby się napić :D
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Lis 2014 09:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 176
Loty: 79
Kilometry: 145 385
Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi i... pomysłowość. :D
Jednak chyba skończy się na kupowaniu po prostu wody w butelkach. Kranówka, cóż... Chyba tylko w super-skrajnych sytuacjach (mam nadzieję, że takowych nie będzie - zawsze jest palnik i można się pomęczyć te kilkanaście minut i zagotować).

Szczepienia na WZW A i B, dur, tężec, błonicę i polio mamy.

Pytanie wzięło mi się stąd, że wiem ile wody idzie w tropikach i będziemy nosić ze sobą składany baniak na wodę (noclegi głównie pod namiotem), myślałam, że może są jakieś filtry, które ułatwią sprawę.

Dziękuję i pozdrawiam! :)
_________________
https://www.travellerspoint.com/map/#/user/731283
http://flightdiary.net/Czerwona

6 months hitch-hiking through India-Nepal & Southeast Asia
2 months volunteering on paradise island in Cambodia
6 months hitch-hiking through South America
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 02 Lis 2014 02:31 

Rejestracja: 24 Kwi 2010
Posty: 115
Loty: 39
Kilometry: 70 170
Spotkałem kiedyś w Nepalu Australijczyka, który używał od wielu lat SteriPen i polecał (za czasów jak w PL tego jeszcze nie było). Ja m.in. w Indiach nie raz myłem zęby w kranówce i nic nie złapałem. Współtowarzysze uważali i złapali Lamblię, przypadek.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group