Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 30 Sie 2012 18:27 

Rejestracja: 30 Sie 2012
Posty: 7
Obserwuję fry4free.pl od pewnego czasu. Znalazłem tu kilka przydatnych informacji. Chciałbym się w jakiejś mierze zrewanżować, stąd poniższa relacja. Może komuś się przyda. Relacja aktualna na 08 / 12.

Na wstępie kilka słów o mnie. Wakacje lubię spędzać w różny sposób. W zależności od okoliczności cieszą mnie bardzo aktywne turystycznie wyjazdy, a czasami wybieramy z rodziną AI urozmaicone wycieczkami na miejscu. Niekiedy wyjazdy organizuję w całości samodzielnie, innym razem korzystam z biura podróży. W każdym swoim wyjeździe oczekuję pewnego komfortu. Uważam, że nie ma lepszych lub gorszych sposobów spędzania wakacji, każdy ma prawo wybrać to co lubi i irytują mnie użytkownicy internetu, którzy wyśmiewają innych tylko dlatego, że spędzają wakacje inaczej niż oni.

Wychodząc z powyższych założeń w tym roku wybór padł na w pełni samodzielne wakacje z dużą ilością zwiedzania. Był to pierwszy taki wyjazd z prawie czterolatkiem, stąd z żoną wybraliśmy Barcelonę. Mieliśmy na uwadze bezpośredni lot i ilość atrakcji na miejscu.

Dzięki użytkownikom fly4free.pl nie było żadnych wątpliwości co do organizacji przelotu. Wykupiliśmy przelot Ryanairem z Poznania z dodatkowym bagażem do 20 kg (1 sztuka). Ponieważ trzylatek nie jest już traktowany jako niemowlak miał prawo do swojego bagażu podręcznego. Na lotnisku w Poznaniu bagaż podręczny nie był sprawdzany co do wymiarów i wagi, w Barcelonie sprawdzano bagaż podręczny co do wymiarów i to skrupulatnie – byli pasażerowie, od których żądano dopłaty. Waga nie była sprawdzana. Co do komfortu podróży nie mam zastrzeżeń. Wiedziałem na co się decyduję i wszystko było w ramach oczekiwanego standardu.

Bardzo polecam trasę Poznań - Barcelona, zwłaszcza dla podróży z dzieckiem. Wylot w czwartki jest o 11 rano a powrót o 8.00. Są to rozsądne godziny i dziecko bardzo się nie męczy. Samolot ląduje w Barcelonie na lotnisku El Prat – z lotniska do centrum dojeżdża kolej renfe w 25 minut i to w ramach jednego biletu obejmującego też metro i autobusy miejskie. Po mieście poruszaliśmy się głównie metrem. Kupowaliśmy w automacie bilet T10 za niecałe 10 Euro. Bilet ten uprawnia do 10 przejazdów komunikacją miejską w ramach Zony1 (my nigdy nie wyjechaliśmy poza tę strefę, nie licząc wycieczki do Andory). O ile zrozumiałem zasady to w ramach jednego przejazdu można w ciągu 75 minut od pierwszego skasowania przesiadać się z różnych pojazdów bez ograniczeń z tym wyjątkiem, że nie można wyjść z metra i ponownie wejść do metra (oczywiście można się przesiadać między liniami metra na stacjach przesiadkowych – nie można wyjść poza barierki stacji). Jest to bilet wieloosobowy – jedna osoba po przejściu barierki może podać go drugiej i ta osoba może ponownie skasować bilet i wejść np. do metra. Przedszkolak jeździ za darmo

Filmik instruktażowy znalazłem tu



Plan metra można dostać na stacji. Nie widziałem aby był wyłożony, ale jak zapukaliśmy do okienka dyspozytora dał nam go bez problemu. Plan jest też tu:

http://www.tmb.cat/ca/c/document_librar ... upId=10168

a plan autobusów tu:

http://www.tmb.cat/ca/c/document_librar ... upId=10168

Uwaga – powszechnie ostrzega się przed kieszonkowcami w Barcelonie. Bardzo się pilnowaliśmy i nigdy nie mieliśmy istotnych rzeczy w zasięgu kieszonkowców. Jak życie pokazało nie były to obawy nieuzasadnione. W plecaku trzymałem starą mapę – już jej nie mam. Złodziej się pewnie rozczarował.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że generalnie spotkane osoby były życzliwe i pomagały nam w różnych kwestiach typu droga, zakupy itp. Natomiast byłem zdziwiony jak niewiele osób choćby na podstawowym poziomie mówi po angielsku. Język gestów był na porządku dziennym.

Zdrowie – przed wyjazdem zadbaliśmy o pobranie kart ubezpieczenia europejskiego z NFZ. Przydała się w odniesieniu do syna. Z uwagi na opisany problem z j. angielskim miałem trochę problemów, żeby ustalić gdzie w sobotę mogę udać się z synkiem na wizytę lekarską. Ostatecznie ustaliliśmy, że takim miejscem może być szpital San Pau – zaletą tego szpitala jest położenie tuż przy stacji metra. jest tam oddział dziecięcy i pomoc doraźna (urgencies). Nie było żadnego problemu aby dostać się do lekarza, pomimo że syn nie wymagał pomocy szpitalnej a raczej naszego lekarza rodzinnego. Żądano tylko okazania karty ubezpieczenia i paszportu. Recepcjonistka była bardzo miła (choć angielskiego nie znała), lekarze też. Lekarze mówili po angielsku.

Mieszkanie – dzięki forumowiczom poznałem serwis airbnb. Pierwszy raz z niego korzystałem, wrażenia mam mieszane – niektóre oferty mimo, ze w serwisie pokazują się jako wolne, sa zajęte. Właściciele mieszkań nie odpowiadają szybko. Ostatecznie jednak dzięki temu serwisowi znaleźliśmy lokum, które generalnie polecam. nie jest idealne, ale ok (byle nie w największe upały – jest to lokal zbudowany jakby na dachu). Właścicielka bardzo sympatyczna, nie było niestety klinicznie czysto, ale ok, choć troszkę sami posprzątaliśmy. Kuchnia w pełni do wykorzystania, wifi świetnie działa. Ogromną zaletą jest położenie jeśli ktoś chce zwiedzać – 2 minuty do metra, 3 do sklepu z rozsądnymi cenami, ładna dzielnica. Winda jest unikatowa, ale w pełni funkcjonalna.

oferta naszego mieszkania jest tu: https://www.airbnb.pl/rooms/256329

Zwiedzanie – Wybór atrakcji i moja ocena jest subiektywna, może komuś się przyda, może ktoś się z nią nie zgodzi. Wybór atrakcji był dokonywany tak, aby był atrakcyjny w założeniu dla syna i dla nas. Bardzo nasze dziecko wymęczyliśmy, ale też dostarczyliśmy mu mnóstwo radości. Z uwagi na niego z części trakcji zrezygnowaliśmy, niektórych żałujemy – ale co za dużo to nie zdrowo.

1. Dzielnica Gracia – w niej mieszkaliśmy. Trafiliśmy akurat na festiwal dzielnicy – część ulic była zamknięta i udekorowana, były występy, atrakcje dla dzieci itp. Bardzo nam się podobało. Największe wrażenie zrobiła na nas wieża z ludzi, a syn nie mógł wyjść z pomieszczenia z dużą makietą kolejki typu PIKO. Po okresie festiwalu – dzielnica przyjemna, choć niekoniecznie główna atrakcja Barcelony. Ogólnie jak ktoś będzie miał czas – polecam, a jeśli trafi na festiwal – to koniecznie trzeba iść.

2. Sagrada Familia – jak dla mnie rozczarowanie. Z zewnątrz kościół ciekawy, ale mniej spektakularny, niż się spodziewałem. Do środka nie weszliśmy, choć pierwotnie mieliśmy zamiar. Przeczytałem wiele rozczarowanych wypowiedzi innych turystów, że nic w środku ciekawego nie ma. Cena była bardzo wysoka, kolejka ogromna. Może się mylę, ale mam wrażenie, że były to dobrze zaoszczędzone pieniądze. Ogólnie rozczarowanie, choć trudno być w Brcelonie i nie podjechać do SF.

3. Skoro o rozczarowaniach – rozczarowanie nr 1 to barcelońskie ZOO. Słyszeliśmy pozytywne recenzje – jak dla nas ciasne, nieprzyjazne, nastawione na wyciąganie kasy. Trochę ratował je pokaz lwów morskich (ciekawy) i delfinów (fajny, ale nie rewelacyjny). Polecam poznańskie Nowe Zoo, być może mniej unikatowych gatunków, ale mnie bardziej się podoba.

4. No to teraz pozytywy – Akwarium. Byłem dość sceptyczny co do tego miejsca, a okazało się bardzo ciekawe i warte wydanych pieniędzy. Synowi bardzo się podobało. Przyjazne dla dzieci. Polecam.

5. Wzgórze Montjuic – Można spędzić tam dzień lub dwa. Zobaczyliśmy stadion olimpijski, byliśmy na dwóch basenach – Biernat i miejskim. Pierwszy przyzwoity, drugi to ruina ale z niesamowitym widokiem. Pojechaliśmy kolejką linową do twierdzy – super sprawa, polecam. Pominęliśmy ogród botaniczny (nie starczyło sił, żałujemy) i muzeum sztuki i Miro (syn by się nudził, żałujemy zwłaszcza Miro) oraz Poble Espanyol (podobno atrakcja nieadekwatna do ceny). Ogólnie bardzo polecam.

6. Dzielnica Gotycka – Barre Gotico – Przepiękne miejsce, urokliwe uliczki, kościoły, muzea. Dziecko było zadowolone. Bardzo polecam.

7. W dzielnicy gotyckiej odwiedziliśmy muzeum miejskie i okazało się fantastyczne z uwagi na jeden aspekt. W podziemiach poprowadzona jest trasa po ruinach rzymskiego miasta, syn był zachwycony. O ile antyczne ruiny trochę już mi się nudzą – te były świetnie przedstawione i opisane. Bardzo polecam.

8. Odwiedziliśmy też muzeum Picassa. Żonie na tym zależało więc chcieliśmy sprawić jej frajdę. Oczywiście syn się nudził, ale żona była zadowolona. Generalnie – dla koneserów, ale nie rozczarowuje.

9. No to przerwa na rozczarowanie – barcelońska plaża – brudna, w tym w piasku rozbite butelki, morze brudne. Barcelona nie okazała się być miejscem na nadmorski wypoczynek.

10. I wracamy do pozytywów. Koncert fontann. Spodziewałem się, że będzie nieciekawy – a tu przeciwnie – bardzo interesujący dla młodszych i starszych. Polecam.

11. Muzeum , czy też centrum nauki Cosmo caixa. trudno znaleźć dobrą informację o tym miejscu, ale jeśli ktoś będzie w Barcelonie z dziećmi – to gorąco zachęcam do odwiedzin. Zresztą centrum równie ciekawe dla dorosłych. Można spędzić cały dzień.

12. Park rozrywki Tibidabo – nie zapowiadał się tak miło, a okazało się, ze spędziliśmy w nim wspaniały dzień. Syn nie chciał wyjść. Bardzo polecam, choć nie dorównuje może nowoczesnym parkom rozrywki, ale jest i tak wielką frajdą. Dla dużych i małych!

13. Z kamienic Gaudiego i innych architektów wybraliśmy do zwiedzenia Casa Mila – Była ciekawsza niż myśleliśmy, a bieganie po dachu było uciechą dla nas i syna. Polecam.

14. Park Guel – kolejne dzieło Gaudiego – Spędziliśmy w nim przemiłe popołudnie. Zdecydowanie zachęcam.

15. Park Ciutadella – Spędziliśmy w nim przemiłe przedpołudnie, popływaliśmy łódeczkami po stawku. Zachęcam.

16. I na koniec moje odkrycie w Barcelonie – mało rozreklamowany park del Laberint d'Horta – przepiękny park z labiryntem roślinnym. Pierwszy raz byłem w takim labiryncie i świetnie się bawiłem. Bardzo gorąco polecam.

Bonus – Andora

Ponieważ uwielbiam odwiedzać nowe kraje (choć z dotychczasową liczbą 34 nie ma się czym chwalić) nie mogłem nie skorzystać z okazji i pominąć wycieczkę do Andory. Zdecydowaliśmy się na jednodniowy wypad autobusem.

Bilety rezerwowałem online na stronie Bus Directo. Wybrałem tę linię z uwagi na to, że wyrusza m.in. z centrum Barcelony, ma zniżki dla dzieci i dobre godziny. jechaliśmy o 8.15 (3 godziny). Wracaliśmy o 18.15. Dane firmy tu http://www.andorradirectbus.es/

Wycieczka była bardzo przyjemna. Udało nam się podjechać do miejscowości La Massana – wjechać na pobliski szczyt, pooglądać widoki, zjechać na linie. Później zrobiliśmy sobie spacer po Andorze La Vella, zerknęliśmy do sklepów. Andora okazała się być bardzo urokliwa a taki jednodniowy (lub dłuższy) wypad polecam każdemu.


Ostatnio edytowany przez Harun 30 Sie 2012 20:11, edytowano w sumie 4 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy Urlop w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive za 2190 PLN. Wylot z Warszawy
United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów United Airlines: bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1576 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 30 Sie 2012 18:42 

Rejestracja: 30 Sie 2012
Posty: 1
Nie mógł być lepszy moment na tego posta. Za tydzień lecimy do Barcelony z dwulatkiem i 5-miesięczniakiem. Dziękuję za informacje, na pewno okażą się cenne. Po powrocie dorzucę swoje uwagi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 20 Wrz 2012 17:48 

Rejestracja: 10 Wrz 2012
Posty: 22
Fajnie zebrane info, zastanawiałam się nad atrakcjami Barcelony właśnie pod kątem synka i proszę... Jak widać może być atrakcyjna nie tylko dla nas :) Mam pytanie - na jak długo byliście?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group