Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ateny - luty 2015
#1 PostWysłany: 16 Mar 2015 18:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Wielkanoc 2014 chyba zawsze będzie mi się kojarzyć tylko z jednym – z promocją Air Fast Tickets. Przez tydzień przed Wielkanocą AFT przesyłało kody zniżkowe o wartości 20 €, 30€ a nawet 60 $ na rezerwację biletów lotniczych lub hoteli. Dzięki temu spałam za darmo m.in. w Novotelu w Poznaniu czy w Grand Mercury w Warszawie. Jednak najlepsze, co udało mi się zarezerwować to darmowe loty dla dwóch osób do Aten.
Minęło 10 miesięcy. Nadszedł luty 2015. Większość osób korzystających z promocji AFT już o niej zapomniało, a dla nas właśnie wtedy rozpoczęła się ta najważniejsza podróż.
Dzień przed wylotem udałyśmy się Polskim Busem do Warszawy. Nocowałyśmy w hostelu Downtown Warsaw. Standard hostelu pozytywnie mnie zaskoczył. Dostałyśmy pokój z prywatną łazienką, do dyspozycji była też wspólna kuchnia. W hostelu codziennie wieczorem organizowane są jakieś rozrywki. W dniu naszego pobytu częstowano racuchami. Po za tym hostel ma bardzo dobrą lokalizację – znajduje się w samym centrum Warszawy. Nocleg w Downtown Warsaw kosztował 35$, ale my miałyśmy go za darmo, ponieważ kiedyś z serwisu hotels.com otrzymałam kupon na 35$ w ramach przeprosin za niedogodności i teraz postanowiłam go wykorzystać.
Następnego dnia rano udałyśmy się na lotnisko im. Fryderyka Chopina. Wylot był o godz. 10.50. Leciałyśmy linią Aegean Airlines. Jest to 6 linia lotnicza, którą miałam okazję lecieć. Mimo, że lot do Aten trwa tylko 2,5 godz. na pokładzie serwowany jest darmowy posiłek.

Image

Po przylocie i przestawieniu zegarków o godzinę do przodu była już 14.30. Aby dojechać z lotniska do hotelu korzystałyśmy z metra. Bilet lotniskowy kosztuje 14 € dla dwóch osób. Linią niebieską (3) dojechałyśmy do stacji Syntagma, a tam przesiadłyśmy się na linię czerwoną (2) i wysiadłyśmy na stacji Metaxourghio. Zamieszkałyśmy w hotelu Neos Olympos. Hotel ma bardzo ładny wystrój, stylizowany jest na starodawny. W całym budynku wi-fi jest darmowe. Za cztery doby w pokoju dwuosobowym z prywatną łazienką + śniadania zapłaciłyśmy 80 €, czyli zaledwie 10 € za noc od osoby! Lokalizacja hotelu też jest bardzo dobra. Odległość od głównego placu Aten - Monastiraki wynosi 1,5 km. Do większości atrakcji miasta można dojść na piechotę. My, podczas całego naszego pobytu w Atenach, z metra korzystałyśmy zaledwie 2 razy i to tylko dlatego, że akurat się spieszyłyśmy. Bilet na przejazd kosztuje 1,2 €.

Image

Image
Hotel Neos Olympos

Image
Kręcone schody w hotelu

Następnego dnia rozpoczęłyśmy zwiedzanie Aten. Po raz pierwszy postanowiłam pójść z duchem czasu i zamienić papierową mapę na nawigację gps w telefonie. Była to dobra decyzja. Oszczędziłyśmy czas, nogi i nerwy. Nawigacja radziła sobie bardzo dobrze w wąskich i krętych uliczkach Aten, ani razu nie zabłądziłyśmy. Jedynie na rondach miałyśmy problem ze znalezieniem właściwego „zjazdu”, ale zawsze się udało. Korzystałam z aplikacji Navigator.

Najpierw udałyśmy się przed budynek Parlamentu. Akurat była pełna godzina i odbywała się zmiana warty.
Image
Zmiana warty przed Parlamentem

Następnie poszłyśmy na stadion Panatenejski, gdzie w 1896 r. odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Stadion był wykorzystywany także podczas Igrzysk w 2004 r. Wstęp kosztuje 3 €. Wiem, że są sprzeczne opinie, co do tego, czy warto płacić za wstęp, ponieważ wszystko dobrze widać przez ogrodzenie. Ja weszłam i nie żałuję.
Image

Image

Image
Stadion Panatenejski

Po zwiedzaniu stadionu poszłyśmy do świątyni Zeusa Olimpijskiego. Kupiłyśmy bilet wstępu za 12 €, który umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków Aten (m.in. Akropolu, Agory Greckiej i Rzymskiej). Kolumny, które pozostały po Olimpiejonie robią wrażenie. Są bardzo wysokie.

Image
Olimpejon

Potem udałyśmy się na większą atrakcję Aten, czyli wzgórze Akropol. Znajdują się tutaj Teatr Dionizosa, gdzie zobaczyć można dobrze zachowane kamienne krzesła, odeon Heroda Attyka (niestety można go oglądać tylko z daleka), a także propyleje, czyli tzn. bramę, korytarz z kolumn po przejściu, którego naszym oczom ukazuje się ta najważniejsza budowla – Partenon. Świątynia została zbudowana w V w. p. n.e. w porządku doryckim. Poświęcona została bogini Atenie. Naprzeciwko Partenonu znajduje się Erechtejon. Jest to przykład architektury jońskiej. Najciekawiej prezentuje się południowy portyk, gdzie tradycyjne kolumny zastąpiono kariatydami, czyli podporami w kształcie kobiet. Z Akropolu rozpościera się wspaniały widok na całe Ateny.

Image
Akropol

Image

Image
Teatr Dionizosa

Image
Odeon Heroda Attyka

Image
Erechtejon

Image
Partenon

Image
Widok z Akropolu


Następnie udałyśmy się na wzgórze Areopag. Tego dnia była przepiękna pogoda, było słonecznie i ciepło. Siedziałyśmy, więc chwilę na skale odpoczywając i opalając się. Po zwiedzaniu poszłyśmy posilić się do restauracji Thanasisa. Gyros z kurczaka w picie kosztował 2,4 €. Oto czy znajdziecie to miejsce nie musicie się martwić. Restauracja zajmuje całą ulicę od placu Monastiraki.
Następnego dnia poszłyśmy na wzgórze Likavitos. Przed wyjazdem do Aten szukałam informacji na temat tego, jak najłatwiej wejść na wzgórze, od której strony, itp. ale żadnej konkretnej informacji nie znalazłam. A wjazd kolejką odpadał - toż to grzech wjeżdżać wzgórze mierzące niespełna 300 m n.p.m. Dlatego teraz postaram się opisać drogę, którą wchodziłyśmy. Metrem dojechałyśmy do stacji Evengelismos. Następnie należy skręcić w ulicę Ploutarchou i iść cały czas prosto aż do dolnej stacji kolejki Teleferik. Ulica ta, to tak naprawdę mnóstwo schodów, które musimy pokonać. Stojąc przed Teleferik skręcamy w lewo, w kierunku znaku drogowego 'ślepa uliczka'. Tam, po prawej stronie, zobaczycie schodki, którymi należy podążać i od tego momentu ścieżka sama poprowadzi was na szczyt Likavitos. Na szczycie znajduje się biały kościółek Agios Georgios oraz kawiarnia, a po drugiej stronie wzgórza – teatr.

Image
Schody w drodze na wzgórze Likavitos

Image
Na wzgórzu Likavitos

Image
Kościół Agios Georgios

Popołudniu pogoda się popsuła. Zaczęło padać. Można wręcz powiedzieć, że to było oberwanie chmury, bo woda na ulicach sięgała do kostek. Opady deszczu, na szczęście z przerwami, towarzyszyły nam już do końca pobytu. Wieczorem spacerowałyśmy po centrum Aten w poszukiwaniu ciekawych pamiątek dla siebie i bliskich. Kupiłyśmy miniaturkę Partenonu (12€), kubek (5€), maskotkę (3,50€) oraz dwa ołówki (po 0,5€). Zakupy te zrobiłyśmy na ulicy Adrianou. Pamiątki były tu o wiele tańsze niż w innych miejscach. Gdy wracałyśmy do hotelu było już po zmroku, zatrzymałyśmy się więc na chwilę na placu Monastiraki i podziwiałyśmy oświetlony Akropol. I przy okazji kupiłyśmy 1 kg pysznych pomarańczy.

Image

Image

Image
Nasze pamiątki

Kolejnego dnia wstałyśmy wcześniej niż zazwyczaj, ponieważ według prognozy pogody popołudniu znów miało padać. W planach miałyśmy zwiedzanie agory rzymskiej i greckiej. Było to już nasze trzecie podejście. Agory otwarte są dla zwiedzających tylko do godziny 15. Niestety w poprzednich dwóch dniach zjawiałyśmy się przy branie wejściowej po tej godzinie. I nie tylko my. Wielu turystów z żalem patrzyło na tabliczkę, na której podane były godziny otwarcia i odchodziło ze spuszczonymi głowami. Natomiast trzeciego dnia już musiało nam się udać. Agora rzymska jest o wiele mniejsza od greckiej, ale równie ciekawa. Mimo, że większość widać z ulicy przez ogrodzenie, moim zdaniem zdecydowanie warto wejść na jej teren. W końcu nie po to przyjeżdża się do Aten, aby podziwiać starożytne zabytki przez płot.

Image

Image

Image

Image
Agora rzymska

Agora grecka to bardzo duży teren. Przy wejściu rozdawane są mapy. Najbardziej znaną budowlą jest świątynia Hefajstosa. Wrażenie robi to, jak dobrze jest zachowana. Warta zobaczenia jest także Stoa Attalosa. Na piętrze budynku znajduje się Muzeum Agory.

Image
Agora grecka

Image
Świątynia Hefajstosa

Image
w Muzeum Agory

Kolejnym miejscem, jakie miałyśmy odwiedzić tego dnia było Narodowe Muzeum Archeologiczne. Po drodze zatrzymałyśmy się w kawiarni na pyszne ciastko z serem feta za 1,8€. Wstęp do muzeum kosztuje 7 €, ale mi udało się wejść za darmo. W muzeum zgromadzone są eksponaty z różnych epok, zobaczyć można rzeźby, ceramikę, malowidła, biżuterię, itp.

Image

Image

Image

Image

Na tym skończyłyśmy zwiedzanie Aten. Gdy byłyśmy w muzeum przeszła burza ,słyszałyśmy ogromne grzmoty, potem deszcz padał już do wieczora, więc nie ruszałyśmy się z hotelu.
Rano, przed godziną 6 opuściłyśmy hotel i metrem udałyśmy się na lotnisko. Lot odbył się punktualnie i w Warszawie wylądowałyśmy o 10.
Ateny nie są drogim miastem. Nie tylko nocleg w hotelu kosztował mało. Pozytywnie zaskoczyły mnie też ceny posiłków i przekąsek w lokalach.
Pobyt w Atenach uważam za bardzo udany. Szkoda tylko, że pogoda trochę pokrzyżowała nam plany i nie pojechałyśmy do portu w Pireusie.
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com


Ostatnio edytowany przez Astrid, 02 Kwi 2015 18:33, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#2 PostWysłany: 16 Mar 2015 18:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Chyba byliśmy w tym samym czasie w Muzeum, bo my też czekaliśmy z wyjściem na zewnątrz, aż burza przejdzie... Byłaś może już pod koniec lutego? :)
Ateny polecam, klimat bardzo fajny i to nie tylko na jeden dzień, żeby obskoczyć Akropol i uciekać na plażę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#3 PostWysłany: 16 Mar 2015 18:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
W Muzeum byłam 27 lutego.
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#4 PostWysłany: 16 Mar 2015 18:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
To dokładnie wtedy kiedy i ja :)
Począwszy od 28 lutego już ani razu nie padało i było pod 20 stopni :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#5 PostWysłany: 16 Mar 2015 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Fajnie ;)
28.02 to już wracałyśmy niestety do Polski.
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#6 PostWysłany: 16 Mar 2015 23:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2013
Posty: 181
Loty: 88
Kilometry: 106 774
Świetna,rzeczowa relacja i ...spowodowała,iż rozmarzyłem się o Grecji,wszak tam jeszcze nie byłem....Pozdrawiam i życzę kolejnych,tak udanych wypadów!!!
_________________
"Podróżować to żyć." (H.Ch.Andersen) - moje motto
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#7 PostWysłany: 01 Kwi 2015 23:03 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
Świetna relacja, lecę za ponad tydzień i z pewnością wykorzystam wskazówki :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#8 PostWysłany: 02 Kwi 2015 13:32 

Rejestracja: 07 Gru 2012
Posty: 469
niebieski
Dzięki za relację i porady, w drugiej połowie kwietnia również wybieram się do Aten, przydadzą się. A tak przy okazji, to z dużą przyjemnością ogląda się Twoje zdjęcia :oops: ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ateny - luty 2015
#9 PostWysłany: 02 Kwi 2015 18:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2011
Posty: 431
Loty: 32
Kilometry: 46 097
niebieski
Dziękuję ;)
_________________
Image

Moje podróże: https://podroze-podroze-podroze.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group